Bundan sonra Sudan'ı daha çok ziyaret edeceğiz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sudan'da önemli anlaşmalara imza atıldığını belirterek, "Bundan sonra Sudan'ı daha sıkı çalışıp, daha çok ziyaret edip, iki tarafın maksimum derecede fayda sağlaması açısından çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Bundan sonra Sudan'ı daha çok ziyaret edeceğiz!

Türkiye Hartum Büyükelçiliğinde, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli'nin başkanlığında, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katılımıyla iki anlaşmaya imza atıldı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında bir sahanın geliştirilmesi için imzalanan çalışma anlaşmasıyla Sudan'a yatırım yapmanın önü açıldı.

Diğer anlaşmada Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında imzalandı.

Söz konusu anlaşmayla Türkiye'nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatları belirlendi. Anlaşma, Türkiye'den Sudan'a gidecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişini kolaylaştıracak ve sürecin ardından Türk iş adamlarının yatırımı başlayacak.

"100 milyon dolarlık yatırım"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli, imza töreninde yaptığı konuşmada, TPAO anlaşmasının akabinde başlangıçta 100 milyon dolara varan yatırımın Sudan'a yapılacağını kaydetti.

Ziraat Katılım Bankasının da Hartum'da bir şube açması konusunda dün anlaşmaya varıldığını belirten Dr. Pakdemirli, "İki ülke arasındaki ticaret miktarını artırmak için bankacılık ve finans sektörünün de bu işin içinde olması gerekiyor. Bu da saç ayaklarından birini daha tamamladığımız anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Türkiye'nin kuracağı pilot çiftlik için 12 bin 500 dönümlük alanın ekipler tarafından gezilerek beğenildiğini, kasımdan itibaren o alanın da teslim alınacağını söyledi. Bakan Pakdemirli, Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780 bin 500 hektarlık arazinin de koordinatlarının kendilerine teslim edildiğini açıkladı.

"80 kişilik delegasyonla Sudan'dayız"

Anlaşmaların ardından Dr. Pakdemirli Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir'e nezaket ziyaretinde bulundu. Bekir Pakdemirli, basına kapalı olarak gerçekleşen kabulün ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, dost ve kardeş ülke Sudan'da bulunduklarını belirten Dr. Pakdemirli, "Başta tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok konuda iş birliği için buradayız." ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli, yaklaşık 80 kişilik bir delegasyonla Sudan'da olduklarını vurgulayarak, güzel anlaşmalar yapıldığını bildirdi. Kısa bir zamanda güzel neticeler almanın memnuniyet verici olduğunu aktaran Dr. Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Biz de Sudan Devlet Başkanı El-Beşir'e bir nezaket ziyaretinde bulunduk. Güzel tarafı kendisine iletilecek çok az konumuz kaldı çünkü bunların hepsini 3 günlük ziyaretin 2 gününde çözebildik. Akşam da güzel anlaşmalara imza attık. İki ülke arasında bugünkü ticaret hacmi 481 milyon dolar. Bunu daha da artırmak için en önemli saç ayaklarından bir tanesi de Ziraat Katılım Bankasının burada bir şubesinin açılmasıydı. Bununla ilgili prensip anlaşmasını da Ticaret Bakan Yardımcımız Fatih Metin'in bizlere katkısı sayesinde yaptık."

Pakdemirli, Maden Tetkik ve Arama Kurumunun da Sudan'da şirket kurduğunu ve madenlerle ilgili çalışmalara başladığına işaret etti.

"Pilot çiftliği teslim aldık"

Bu akşam imzalanan 2 net anlaşma olduğunu aktaran Dr. Pakdemirli, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin petrol aramayla ilgili saha teslimlerini aldığını ve bu sayede 100 milyon doların üzerinde bir yatırım yapacağını söyledi.

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, tarım ve hayvancılık alanındaki saha teslimlerinde nihai aşamaya gelindiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Burada Türk yatırımcılarıyla kullanacağımız sahaların koordinatları belli oldu ve pilot çiftliği de teslim aldık. Bununla ilgili de prensip anlaşma metnine de bugün itibarıyla imzayı attık. Bundan sonra Sudan'ı daha sıkı çalışıp, daha çok ziyaret edip, iki tarafın da maksimum derecede fayda sağlaması açısından çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yoğun mesaisi arasında bizi kabul ettiği için Devlet Başkanı El-Beşir'e teşekkür ediyorum."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
12 Eylül 2018, 08:36

Yeter artik

Insanlar yoruldu ama onlar yorulmadi.Gercekten sectiginiz yoneticilerdende sizden de biktik,tarim bakanligi tarimi batiriyor.Dogru duzgun bir kisi olmaz mi ya,nedir bu sacmaliklar
11 Eylül 2018, 23:38

yalan dolan

Önemli anlaşmalarmı imzalamışlar.??? Şu anlaşmaları bir paylaşın bakalım ne imzaladınız. Asıl işbirliği anlaşması 2014 de zaten imzalandı. Bırakın bu şov işlerini. Daha çiftlik kurulacak arazinin yeri bile belli değil kandır Devamı..Önemli anlaşmalarmı imzalamışlar.??? Şu anlaşmaları bir paylaşın bakalım ne imzaladınız. Asıl işbirliği anlaşması 2014 de zaten imzalandı. Bırakın bu şov işlerini. Daha çiftlik kurulacak arazinin yeri bile belli değil kandırmayın milleti. TİGEM kendi işini adam gibi yaptı bir Sudan mı kaldı??TİGEM ordan da zarar eder kapatır gelirsiniz, borç bırakarak geride.
11 Eylül 2018, 23:27

Allah akıl versin

Şarbon almış başını yürümüş, herkes panik halinde ne yapacağını bilmiyor. Pahalı olduğu için millet et yiyemiyordu şimdi bir de hastalık korkusuyla etten uzak insanımız. Tarımın acil çözüm bekleyen sıkıntıları saymakla bi Devamı..Şarbon almış başını yürümüş, herkes panik halinde ne yapacağını bilmiyor. Pahalı olduğu için millet et yiyemiyordu şimdi bir de hastalık korkusuyla etten uzak insanımız. Tarımın acil çözüm bekleyen sıkıntıları saymakla bitmez. Bu arkadaşlar da Sudan da boş işler peşinde koşuyor. TİGEM elindeki 20 çiftliği ona buna yok pahasına kiraya versin üstüne bir de zarar etsin ve maaşları bile bankadan kredi alarak ödesin, sen git Sudan dan arazi kirala. Allah akıl fikir versin.
11 Eylül 2018, 23:04

bitti

kemal
Türkiye de edilcek alan kalmadı memleketi ihya ettik başka ülkelere aciliyoruz
11 Eylül 2018, 18:24

Bu bakanlıktan Mehdi Eker ayrılalı 3 sene oldu üzerine bir çivi çakan olmadı, Allah razı olsun Mehdi Bakan bu Sudan daki araziyi kiraladı sonraki gelen Bakanlar bu işin reklamını yapıp duruyor umarım fiiliyatta birşeyler olur.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ