Bakanlık, bitki koruma ve toptancılık izin belgesi için sınav açıyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi için sınav açacağını duyurdu.

Bakanlık, bitki koruma ve toptancılık izin belgesi için sınav açıyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager ve bitki sağlığı konularında dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenlerinin katılabileceği sınav, 8 Nisan tarihinde Ankara'da yapılacağını bildirdi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde bitki koruma ürünlerinin, toptan ve perakende olarak satışı ile ilgili usul ve esaslar, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkarılan "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre yürütülüyor.”

“Yönetmeliğe göre Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancı İzin Belgesi'ni; yapılacak sınavda başarılı olan ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager ve bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenleri alabiliyor.”

“Bakanlığın bu kapsamda gerçekleştireceği sınav, yapılan protokol gereği Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) tarafından 8 Nisan 2017 tarihinde Ankara'da yapılacak. Sınava girmek isteyen adaylar, 13–24 Şubat tarihleri arasında ASMY'ye https://aday.ankara.edu.tr internet adresi üzerinden başvuru yapabilecekler. Adayların sınava girecekleri yerleri, sınavın yapılacağı bina ve salonları belirten sınav giriş belgeleri de 31 Mart - 8 Nisan tarihleri arasında aynı adresten yayınlanacak. Sınavda başarılı olan adayların, 'Sınav Başarı Belgesi'ni almaları için en geç 2 ay içerisinde, sınav müracaatında 'Başvuru yaptığınız il' seçeneğinde seçtikleri Bakanlığımıza bağlı il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Bitki koruma ürünleri bayi veya toptancılık sınavına ilişkin takvim ve uygulama talimatına, Bakanlığımızın internet sitesi duyular bölümünden ulaşılabiliyor.”

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.