Bakanlığa atamalar yapılarak tarımı olduğu yerden çıkarmalıyız!

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, su ürünleri mühendisliği, gıda ve ziraat mühendisliği atamaları ilgili soru önergelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtını yazılı bir açıklamayla eleştirdi.

Bakanlığa atamalar yapılarak tarımı olduğu yerden çıkarmalıyız!

CHP Bursa Milletvekili Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal; soru önergelerine verilen cevapta; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda çalışan personel sayısı Kasım ayı itibariyle; "Gıda kontrol görevlisi olarak veteriner hekimlik, ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi, balıkçılık teknolojileri mühendisi, gıda mühendisi, kimyager ve kimya mühendisi alanlarında toplam 5803 kontrol görevlisi çalışmaktadır. Bu sayıdan 2256 kişi gıda mühendisidir. 15.556 Ziraat Mühendisi,1126 su ürünleri mühendisi ve 100 balıkçılık teknolojileri mühendisi görev yapmaktadır." açıklamasının yapıldığını belirtti.

Orhan Sarıbal'ın Gıda, Ziraat ve Su Ürünleri Mühendislerinin atamalarıyla ilgili her üç soru önergesi için de şu şekilde cevap verildi:

"Bakanlık bütçe imkanları çerçevesinde personel istihdamı, 2017 yılı ve sonraki yıllarda bakanlıkça tahsis edilecek açıktan ve naklen atama kontenjanı dahilinde Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre kadro ve hizmet ihtiyacı doğrultusunda Ziraat Mühendisi/ Su Ürünleri Mühendisi/ Gıda Mühendisi alımı yapılması planlanmaktadır."

Orhan Sarıbal; "Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in cevaplaması istemiyle verdiğimiz soru önergesinin ilgili mühendislik alanlarında atama yapılacağı ve yapılacak atama sayısı hakkında net bir açıklama yapmadıkları gibi top çevirmeye devam ediyorlar. Bu ülkenin bu insanlara ihtiyacı var, kadrolardaki açık belli! İhtiyaç olduğu at eti meselesinin sık sık gündeme gelmesinden anlaşılmıyor mu? Tarım ve hayvancılıkta nasıl ithalatçı konuma geldiğimiz gün gibi ortada iken verilen cevaplara kendilerinin bile inandığını düşünmüyorum. Bu ülkenin bu mühendislere olan ihtiyacı ülkenin sağlıklı gıda ilişkisi ile açıkça ortadadır. Çözüm bellidir. Atamaların hızlandırılıp ülkede gıda, tarım ve hayvancılığın düşürüldüğü bu durumdan kurtarılması mutlak gerçektir." diyerek açıklamasını sonlandırdı.
Yorumlar

Toplam 11 Adet Yorum Yapılmış.
19 Aralık 2016, 17:36

yorumsuz

evet
şimdi esas olan şudur: herkesin bir emek harcadığı kesin, emeğinin karşılığını da görmek istemesi normal. gerek veteriner gerekse ziraatçi arkadaşlar. şu anda iki yıllık tekniker arkadaşlar ve laborant ziraat fakültesi okuyor, b Devamı..şimdi esas olan şudur: herkesin bir emek harcadığı kesin, emeğinin karşılığını da görmek istemesi normal. gerek veteriner gerekse ziraatçi arkadaşlar. şu anda iki yıllık tekniker arkadaşlar ve laborant ziraat fakültesi okuyor, bu durumda ziraatçi kadrosu yakın zamanda bakanlıkta oldukça fazla artacak üzülerek söylüyorum. buna sebep olanlarda fakülte hocaları rahatça 4 senelik ziraat mühendisliği 2 senede devam mecburiyeti olmadan bitecek, yazık emeklerinize saygılarımla.
17 Aralık 2016, 07:16

????

ziraatçi
Masa başında oturup tarımdan bi haber mühendisim diye geçinenler le doldu taştı zaten bakanlık.Yakın zamanda bir tohum numunesi için bakanlıktan mühendis abilerimiz gelmişti.Gaucho ile kaplı bizim tohumlar dedim, hayatında ilk defa duy Devamı..Masa başında oturup tarımdan bi haber mühendisim diye geçinenler le doldu taştı zaten bakanlık.Yakın zamanda bir tohum numunesi için bakanlıktan mühendis abilerimiz gelmişti.Gaucho ile kaplı bizim tohumlar dedim, hayatında ilk defa duymuşcasına,gaucho nun ne olduğunu anlattım yarım saat.Bide gülerek öğrendiğim iyi oldu dedi. Yazıktır günahtır ben akşama kadar arazilerde 3 kuruş maaşa çalışırken,sıcak odalarda bilgisayar başında okey oynayarak mühendis olunmaz kardeşim. Gelin arazide kim mühendismiş görelim.Daha bu düzende ne kadar personel alıp bakanlığı mühendis kirliliğine devam edilecek merak ediyorum doğrusu.
14 Aralık 2016, 13:46

CL nikli arkadaşa cevap

Ankaralı
Gerçekler acı olabilir , ama kabul etmek lazım. Mühendis fazlalığı var, özetle dediğim bu. Ayrıca merak ediyorsan Köyünde, ilçesinde, doğusunda batısında her yerinde çalışmış biri yazıyor bunları. Burada hatalı targel person Devamı..Gerçekler acı olabilir , ama kabul etmek lazım. Mühendis fazlalığı var, özetle dediğim bu. Ayrıca merak ediyorsan Köyünde, ilçesinde, doğusunda batısında her yerinde çalışmış biri yazıyor bunları. Burada hatalı targel personelinden ziyade o saçma projeyi yazıp uygulamaya çalışanlardır.
14 Aralık 2016, 08:04

Mühendislere İthafen

veteriner birliği
arazi tozu yutan mühendsi lazımmış :D görende sanacak arazide gece gündüz çalışan çiftçi olmuşlar ya arkadaşlar gerçekten komiksiniz ne zaman bu ülkede ziraat fakültelerinin sayısı arttı ortalık işşiz güçsüz niteliksiz ve m Devamı..arazi tozu yutan mühendsi lazımmış :D görende sanacak arazide gece gündüz çalışan çiftçi olmuşlar ya arkadaşlar gerçekten komiksiniz ne zaman bu ülkede ziraat fakültelerinin sayısı arttı ortalık işşiz güçsüz niteliksiz ve mühendisin "M" si dahi olmayan insanla dolu Allah aşkına mühendis dediğin nedir ? sadece tarla toz toprak için bakanlık kadrosuna göz dikmek midir ? Avrupadaki mühendislere bakın sizin gibi kuru laf kalabalğı yapmaz özel dahi olsa kendi işinin başına geçer çizme giyer tarlaya girer ne yazıkki ülkemizin en büyük tarım çiftliklerinde dahi mühendis masa başı onayı vermekten ileri gitmez öncelikle Dünya geneli bakacaksak 1 kutsal meslek vardır : DOKTORLUK yani yan dalı VETERİNERLİK ikiside 5 yıl eğitim veren bir fakültedir
13 Aralık 2016, 23:43

Ankaralı nickli arkadaşa cvp

CL
Sayın ankaralı, öncelikle yazdıklarından bakanlığa kök salmış,koltuğa yapışmış eski bi çalışan olduğun belli.Artık bu tarım bakanlığının yakasından düşün,emekli olun..Sen annenin karnından doğar doğmaz memurluğa mı i Devamı..Sayın ankaralı, öncelikle yazdıklarından bakanlığa kök salmış,koltuğa yapışmış eski bi çalışan olduğun belli.Artık bu tarım bakanlığının yakasından düşün,emekli olun..Sen annenin karnından doğar doğmaz memurluğa mı intibak ettirdiler..Tabi senin tuzun kuru,onu alsınlar bunu almasınlar dersin..Bu targel mevzusu seni baya rahatsız etmiş anlaşılan,rahatsız olmakta haklısın çünkü eskiden targel olarak çalışan bi sürü tanıdık arkadaşlar var,dediklerine göre hep zulüm görmüşler itilip kakılmışlar ama çok kötü intikam alacaklarmış ben merkez personeliyim diyip senin gibi hava atanlardan..Bence sen ufaktan emeklilik dilekçesini ver.
13 Aralık 2016, 18:22

veteriner arkadaşa sesleniş

veterinerlere
her ineğe bir veteriner olsun diyorsun yani.... elde kalan son hayvanlarda bitince birbirinizi tedavi edersiniz artık üretim yok diyoruz anlamıyorsunuz...
13 Aralık 2016, 15:34

Yukarıdaki Veterinere ithafen

Ziraat Mühendisi
Baytar kardeşim, git baytarlığını yap. Sağa sola saçma saçma yorumunu yazma. İş biliyosan sahada görelim. Boş boş konuşma.
13 Aralık 2016, 15:02

Mühendis?

Ankaralı
Bakanlık targel saçmalığı sonrası Bakanlığa doldurulan, 5 ve 6. bölgede hiç çalışmamış, 5-10 yıl boyunca mesai ve kılık kıyafetiyle mesleki tecrübesizliğiyle memurluğa intibak edemeyen bi sürü ziraat mühendisiyle dolu. Bun Devamı..Bakanlık targel saçmalığı sonrası Bakanlığa doldurulan, 5 ve 6. bölgede hiç çalışmamış, 5-10 yıl boyunca mesai ve kılık kıyafetiyle mesleki tecrübesizliğiyle memurluğa intibak edemeyen bi sürü ziraat mühendisiyle dolu. Bunlar gibi alacaklarsa hiç almasınlar. Ayrıca bakanlık tarihinde görülmedik sayıda mühendis fazlalılğı ile dolu.
13 Aralık 2016, 14:22

ziraat mühendisi

berin
Herkes kendi derdine yanıyor...Siz de atanıp salla başı al maaşı derdindesiniz.Bu ülkeye ne katıyorsunuz önce bir onu düşünün.Öncelikle tarımı ve hayvancılığı kalkındıracak bir projeye ve masa başında değil arazi tozunu yutan Devamı..Herkes kendi derdine yanıyor...Siz de atanıp salla başı al maaşı derdindesiniz.Bu ülkeye ne katıyorsunuz önce bir onu düşünün.Öncelikle tarımı ve hayvancılığı kalkındıracak bir projeye ve masa başında değil arazi tozunu yutan mühendislere ihtiyaç vardır.Bu tarım ekonomisi için şarttır.Ayrıca denetim yapılmalıdır. Çalışmayan boş oturan masadan kalkmayan mühendisleri ve veteriner hekimleri ihraç etmeliler.Onların yerine çalışkan çalışmayı seven insanlar alınmalıdır.
13 Aralık 2016, 07:52

ALGI

veteriner
ya arakdaş görende sanacak bakanlığı sadece ziraat,su mühendisi kurtaracak atandıkları vakit masa başından kalkmayanları biliyoruz bu ülkeye hayvan sağlı için veteriner ve sağlık teknisyeni lazım yaz kış demeden mühendis klima al Devamı..ya arakdaş görende sanacak bakanlığı sadece ziraat,su mühendisi kurtaracak atandıkları vakit masa başından kalkmayanları biliyoruz bu ülkeye hayvan sağlı için veteriner ve sağlık teknisyeni lazım yaz kış demeden mühendis klima altında araziden bi haberken daha 1 hafta önce aşıdan gelen bir veteriner meslektaşımız kazada hayatını kaybediyor bunlar hala ziraat mühendisi derdinde daha tarla yüzü görmeyen boş geçmesin diye bu üniversteyi bitiren herkesi atasan tarım kurtulmayı bırak düz memur çöplüğü olur önce sağlık...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ