Bakan'dan zarar edenlere müjde

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kuraklığın tarıma etkilerini tespit etmek ve yol haritası hazırlamak için harekete geçildiğini belirtti.

Bakan'dan zarar edenlere müjde

Fakıbaba üretimin etkileneceğini öngördüklerini ifade ederek, sigortalı çiftçilerin zararlarının karşılanacağını söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör de kuraklığın devam etmesi halinde, 2018 yılında tarla ürünlerinde yüzde 10 ila 50 üretim kaybı yaşanacağını söyledi.

Türkiye, on yılların en büyük kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, günlerdir gündemde olan kuraklıkla ilgili önemli bir açıklama yaptı. 1970'lerden bu yana en kurak yılın yaşandığını kaydeden Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Kuraklık mutlaka ürünleri etkileyecek ama oranını şu an bilemiyorum” dedi.

Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre, sigortalı çiftçilerin olası zararının karşılanacağını belirten Fakıbaba, tarım ürünlerine yönelik destekleme oranlarının yasayla belirlendiğini, bu oranlar kapsamında çalışmaların yapılacağını vurguladı.

İLLERDEN RAPOR İSTENECEK

Tarım Bakanlığı, kuraklığın tarıma etkilerini tespit etmek için illerden rapor isteyecek. Meteoroloji'den gelen veriler de değerlendirilecek. Tablonun ortaya çıkmasının ardından atılacak adımlara ilişkin yol haritası oluşturulacak. Yağış miktarının beklenenin altında olması nedeniyle yurt genelinde barajların doluluk oranları düştü. İstanbul'daki 10 barajın doluluk oranı yüzde 65, Ankara'da yüzde 20, İzmir'de ise yüzde 34 seviyesinde.

TEDBİRLER GELECEK HAFTA AÇIKLANACAK

Kuraklık İzleme Komisyonu ve Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık kaynakları, “Büyük ihtimalle gelecek hafta alınacak tedbirleri duyuracağız” dedi.

TARLA ÜRÜNLERİNDE FİYAT ARTIŞI YÜZDE 30'U BULABİLİR

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör de kuraklığın devam etmesi halinde, 2018 yılında tarla ürünlerinde yüzde 10 ila 50 üretim kaybı yaşanacağını söyledi. Kuraklığın devam etmesi halinde fiyat artışının yüzde 30'ların üzerinde olabileceğine dikkat çeken Güngör, “Buğday, arpa, pamuk, pancar, soya fasulyesi, ayçiçeği gibi tarla ürünlerinde üretim düşebilir.

Seralardaki üretim damlama sulama sistemi kullanıldığı için fazla etkilenmez, üretim kaybı olmaz. Sıkıntımız tarla üretiminde” dedi.

Kuraklığın sebebi olarak iklim değişikliğini gösteren Güngör şöyle konuştu:

"Son 40 yılda Türkiye bu kadar kurak bir döneme girmedi. Yağışların az olmasının yanı sıra şehirlerdeki yapılaşma sebebiyle yağan yağmur ve kar da toprakla buluşmuyor, betonlaşma kuraklığı körüklüyor."

"POLİKÜLTÜR ZİRAAT TEHLİKEDE"

Kuraklığın en çok Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini, kısmen de İç Anadolu Bölgesi'ni tehdit ettiğini söyleyen Güngör, en çok Adana, Antalya ve Şanlıurfa'nın etkileneceğini öngördü. Bu kentlerde birden çok ürün için “polikültür ziraat” yapıldığını vurgulayan Güngör şöyle konuştu:

"Kuraklık mısır, pamuk, soya, narenciye, fıstık, buğday üretilen alanlarda verimi doğrudan etkiler. Karadeniz bölgesi ise aşırı yağış olabileceği öngörüsü ile riskli."

"TARIMSAL KURAKLIK RİSKİ DE ARTACAK"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) meteorolojik kuraklığın ardından tarımsal kuraklık riskinin arttığı uyarısında bulundu. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yetersiz yağışa dikkati çekerek, çiftçilerin tarımsal faaliyetten kopmaması için gerekli önlemlerin alınmasını ve olası kuraklık durumunda çiftçi kayıplarının telafi edilmesini istedi.

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE GÖRE ÜRÜN PLANLAMASI YAPILMALI"

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, ürün planlamasının iklim değişikliğine göre yapılmasını önerdi. Tarımsal büyüme ile ilgili teşvik planlamalarının değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kopuz, “İthalatın büyümesini engelleyecek, Türkiye'de ekilebilir ve üretebilir ürün desenleri tekrar teşviklerle yükseltilmeli” dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
13 Ocak 2018, 09:44

Maksadim incitmek degil. Özür

Efe, bence sen diplomasından başka biseyi olmayan, bir is beceremeyen, müdür olamamis kıskanç bir kisisin. Ziraat muhendisi olman yetmez. İş yapabilecek bilgi beceri, kapasite daha onemli. Rica ediyorum yazmayin artik.
12 Ocak 2018, 23:17

ALLAH’DAN KORKAN BAŞMÜFETTİŞ

EFE
Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, Bakanımıza ÖZEL MEKTUP Sayın Bakanım, Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmalarında “ … Zira tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemedik ve yedirmeyeceğiz, …” sözünün çok önemli olduğuna inanmaktayım Devamı..Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, Bakanımıza ÖZEL MEKTUP Sayın Bakanım, Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmalarında “ … Zira tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemedik ve yedirmeyeceğiz, …” sözünün çok önemli olduğuna inanmaktayım. GTHB MERKEZ ve TAŞRA TEŞKİLATI (Müşavir, İl Müdürü, …Mühendis … VB. gibi ) personelinden bazıları Teknisyen olarak görev yaparken, aynı zaman arasında Ziraat Fakültelerinde okuyarak bitirdiklerini, hak etmeden alınan diploma ile yüksek miktarda maaş alınarak kamu zararı halen devam ettiğinden dolayı, kimsenin korunmadan adaletin tecelli etmesi için dürüst, adil, tarafsız, haksızlığa göz yummayan, vicdanlı ve Allah’dan korkan BİR BAŞMÜFETTİŞ tarafından inceleme ve soruşturma yapılmasını Vatandaş olarak istiyoruz. Saygılarımızla.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ