Bakan'dan müjdeli haberler

17 Ocak 2018 17:33
TARIMA 15 MİLYAR LİRA BÜTÇE AYIRDIK
TARIMA 15 MİLYAR LİRA BÜTÇE AYIRDIK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hükümet olarak tarıma verdikleri desteklerle birlikte, 2002 yılında 37 milyar TL olan tarımsal hasılanın, 2016 yılında 4,5 kat artarak, 161 milyara çıktığını bildirdi. Fakıbaba, “2018'de 15 milyar Türk lirası tarımsal destek bütçesi ayırdık. Hayvancılık desteğini 45 kat arttırdık. Mazot desteği vereceğiz." dedi. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 6
GAZİANTEP'DE FUARA KATILDI
GAZİANTEP'DE FUARA KATILDI
Gaziantep'te düzenlenen 9. GAP Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık ile 14. GAP Food Gıda fuarları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katılımıyla açıldı.
2 / 6
ET İHRAÇ EDER KONUMA GELECEĞİZ
ET İHRAÇ EDER KONUMA GELECEĞİZ
Açılıştaki konuşmasında tarım ve hayvancılığa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fakıbaba, et ithal eden bir ülkeden ihraç eden ülke konumuna geleceklerini belirterek, “İthalatı kaldıracak olan biz değil sizsiniz. Bizim de imkânlarımız var. Bu imkânları kardeşiniz sizin ayaklarınız altına serecektir. Birlikte başaracağız." ifadesini kullandı. İnsan neslinin devamı için “tarımın" olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Fakıbaba, şöyle devam etti: “Dünyada ülkeler arası müthiş mücadeleler olmaktadır. Sudan'a gidiyorsun, Çin, Vietnam, Amerika orada. Hani ambargo uyguluyordunuz? Menfaati olunca nasıl değişiyor? Sudan'ın topraklarını görünce 'Biz de oraya gidelim' diyorlar, küresel ısınmanın nereye gideceğini de hesap ediyorlar.
3 / 6
TOPRAĞIMIZA ZEHİR VERDİK, VERMEYE DE DEVAM EDİYORUZ
TOPRAĞIMIZA ZEHİR VERDİK, VERMEYE DE DEVAM EDİYORUZ
Biz sanayicilerimize inanıyoruz, yapacak çok işimiz var. Yapmak zorundayız. Büyük bir ülke olmak istiyorsak tarım, gıda, su enerji gibi stratejik sektörlerde önemli roller almak zorundayız. Bu yüzden öncelikle bu değerlere sahip çıkmalıyız. Sonrasında Ar-Ge ve yenilikçi anlayışla bu değerlerimizi geliştirmeliyiz. Yıllarca daha fazla ürün alabilmek için toprağımıza zehir verdik, hala da devam ediyoruz. Ben ilk geldiğim günden beri şunu söyledim, çiftçi kardeşlerimizi bilgiyle buluşturmamız lazım. Çok gübre vermenin faydalı olmadığını anlatıyoruz. Çay bahçeleri artık betonlaşmış."
4 / 6
ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ
ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ
Hükümet olarak tarıma verdikleri desteklerle birlikte tarımsal hasılanın 4,5 kat arttığını bildiren Ahmet Eşref Fakıbaba, şu değerlendirmeleri yaptı: “2002'de 37 milyarken 2016'da 161 milyara çıkmış. Son 3 yılda 103 milyar hibe desteği sağlamışız. 2018'de 15 milyar Türk lirası tarımsal destek bütçe ayırdık. Hayvancılık desteğini 45 kat arttırdık. Hayvancılığı sıfır faizli kredi kapsamına aldık. En yeni uygulamayla mazot maliyetinin yüzde 50'sini destek olarak üreticilerimize ödeyeceğiz. Yem bitkileri desteği 430 milyon civarındayken bunu yüzde 50 arttırdık. Hayvancılıkta 2002 yılında 83 milyon lira destek varken, son 15 yılda 24,5 milyar lira hayvancılık desteği ödemişiz.
5 / 6
POLİÇE BEDELLERİNİN YÜZDE 50'SİNİ BAKANLIK KARŞILIYOR
POLİÇE BEDELLERİNİN YÜZDE 50'SİNİ BAKANLIK KARŞILIYOR
Çiftçilerimizin uygun şartlarda kredi desteğini sağladık, poliçe bedellerinin yüzde 50'sini Tarım Bakanlığı olarak karşılıyoruz. Toplam 3,5 milyar prim desteği, 4,5 milyar hasar tazminatı ödemişiz. Sulama desteği veriyoruz. Tarımsal Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyoruz. Uluslararası son teknolojiye sahip ileri araştırma merkezleri kuruyoruz. Gen bankası kurarak çeşitliliğimizi koruma altına aldık." TARIMDANHABER
6 / 6

Yorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
18 Ocak 2018, 19:12

Hayal etmek güzeldir.

Köylü
Sayın bakan Güzel hayallerini sözcüklere dökmüş! Hayal etmek güzel bir şey.. hayallerini yaşamak çok daha güzel. Ama bu hayallerin yaşam bulması için, zemin bulması gerekir. Bu zeminde ne sayın bakanın kadrolarında, nede kendisind Devamı..Sayın bakan Güzel hayallerini sözcüklere dökmüş! Hayal etmek güzel bir şey.. hayallerini yaşamak çok daha güzel. Ama bu hayallerin yaşam bulması için, zemin bulması gerekir. Bu zeminde ne sayın bakanın kadrolarında, nede kendisinde var. Tarım bakanlığı nüfus müdürlüğü değildir, sabah kalkıp bir tamimle bir şeyleri değiştiresin! Bunun için zaman ve bu zaman içinde bir şeyleri dönüştürmek için bilgi birikim gerekir. Sabır gerekir. Yerinde doğru etüt edilmiş proje gerektirir. Bu projeleri yürütecek yetişmiş eleman gerektirir. Bakanlık bünyesinde teknik elemanın sözü bile edilmezken, yetişmiş elemanların kuyunun dibine atıldığı bir bünyede kiminle nasıl, hangi işi yapıp başaracaklar ona şaşarım. Çiftçiyi neyle nasıl eğitecekler, nasıl yönlendir
18 Ocak 2018, 15:41

HANGİ ETİ İHRAÇ EDECEK ACABA

ilçe müdürü (kadrolu)
bakanım bizimle eğlenir herhal.... ucuza ithal ettiğine kar koyup satarsan ,,,, belki:))
18 Ocak 2018, 13:48

Vaatler

Coban
Seçim yaklaştıkça sayın bakanlarımızın cak li cuk lu cümleleri artıyor en son sayın Cumhurbaşkanımızın seçildiği zaman duymuştuk hala vaatler veriliyor yapılan sadece bu
18 Ocak 2018, 09:54

O DİPLOMAYI BABAYAN

PARASI İLE AL
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Mühendis, Şube Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, İl Müdürü, İl Müdürü V. Müşavir … gibi devam eden önemli makamlarda bulunanlar teknik ya da sağlık hizmetleri sınıfında aynı tarih Devamı..Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Mühendis, Şube Müdürü, İl Müdür Yardımcısı, İl Müdürü, İl Müdürü V. Müşavir … gibi devam eden önemli makamlarda bulunanlar teknik ya da sağlık hizmetleri sınıfında aynı tarihlerde hem çalışmış hem de okula gitmiş gibi gösterilerek, ayrıca devletten de bu süre içinde maaş alınarak haksız bir şekilde fakülte diploması alındıkları, Açıköğretim ya da ikili/gece öğretimi olmadan gündüz mesai saatleri içerisinde hem çalışıp hem okunması, söz konusu iller arasından her ikisini de birlikte yapmaları olağan hayatta da, mevzuat açısından da mümkün değildir.
18 Ocak 2018, 08:41

CAK-CUKLU CÜMLELER

ŞAHİN
ŞÖYLE OLA-CAK BÖYLE OLA-CAK CÜMLELERİNDEN BIKTIK 15 YILDIR İKTİDARDA OLAN BİR PARTİNİN BAKANI BU KADAR CAKLU-CUKLU KONUŞAMAZ, ŞU ANA KADAR BİRÇOK HAYATİ MESELE ÇÖZÜME KAVUŞMUŞ OLMALIYDI, ÜLKEMİZİN ET İTHALİ VE EN AZ 3 YIL S Devamı..ŞÖYLE OLA-CAK BÖYLE OLA-CAK CÜMLELERİNDEN BIKTIK 15 YILDIR İKTİDARDA OLAN BİR PARTİNİN BAKANI BU KADAR CAKLU-CUKLU KONUŞAMAZ, ŞU ANA KADAR BİRÇOK HAYATİ MESELE ÇÖZÜME KAVUŞMUŞ OLMALIYDI, ÜLKEMİZİN ET İTHALİ VE EN AZ 3 YIL SÜRECEK OLMASIİ BU DURUMUN KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR BENCE???
17 Ocak 2018, 21:15

destekler

Çoban
Sayın bakanım gene ağzımızdan bal damlamis , sayın bakanım bu verdik demiş olduğunuz destekler şu tabiri çıkarıyor kaşıkla verip kepçeyle geri almak oldu özellikle de 2008 sonrası ne söylerseniz söyleyin üretici bitti vatana mill Devamı..Sayın bakanım gene ağzımızdan bal damlamis , sayın bakanım bu verdik demiş olduğunuz destekler şu tabiri çıkarıyor kaşıkla verip kepçeyle geri almak oldu özellikle de 2008 sonrası ne söylerseniz söyleyin üretici bitti vatana millete hayırlı olsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.