Bakan Fakıbaba'ya "bıçak parası" tepkisi

Çorum Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hacı Özgün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın, veteriner sağlık hizmetinde görev yapan personelin aşılama ve küpeleme çalışmaları karşılığında aldıkları ücretleri kimi doktorların usulsüzce aldıkları “bıçak parasına" benzettiğini ve bu ücretlerin kaldırılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Bakan Fakıbaba'ya

“Bıçak parası" şeklindeki benzetmenin kamuoyunda yanlış bir algıya sebep olduğunu vurgulayan Hacı Özgün, “Ancak gerçek şudur ki; aşılamalarda alınan ücretler Yönetmelik dâhilinde alınan tamamen yasal ücretlerdir ve küçükbaş hayvan başına 0,25 TL, büyükbaş hayvanlarda ise 0,75 TL ücret alınmaktadır." dedi.

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgün, veteriner sağlık hizmetleri çalışanlarının pek çok sorunu bulunduğunu belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yapmış olduğu 'Bıçak parası kaldırıldı' şeklinde açıklamasının, Sayın Bakanımızın yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Çünkü sahada çalışan Kamu Veteriner Hekimleri operasyon yapmamakta, yalnızca aşılama ve küpeleme çalışmaları yapmaktadırlar. Ayrıca 'bıçak parası' deyimi, kamuoyunda haksız bir ücret alınmış algısı oluşturmakta ve ayrıca yüksek ücretler alındığı izlenimi oluşturmaktadır. Ancak gerçek şudur ki; aşılamalarda alınan ücretler Yönetmelik dâhilinde alınan tamamen yasal ücretlerdir ve küçükbaş hayvan başına 0,25 TL, büyükbaş hayvanlarda ise 0,75 TL ücret alınmaktadır.

Bakanlıkta görevli Veteriner Hekimlerin sahada yapmış oldukları aşı uygulamalarında aldıkları el emeği ücretlerinin kaldırılmasının, Bakanlığın uyguladığı bulaşıcı hastalıklarla mücadele noktasında olumsuz etkilere neden olacağını düşünmekteyiz. Sahada aşı uygulayan meslektaşlarımız, mesai mefhumu gözetmeksizin hastalıklarla mücadele etmekte, zoonoz hastalıklar, travma, yaralanma, trafik kazası gibi birçok risk alarak bu hizmetleri yürütmektedir. Aşılamalardan aldıkları düşük meblağlardaki el emeği ücretlerinin, bu emekleri karşılaması mümkün olmasa da personel motivasyonunu sağlamaktadır. Sahada çalışan arkadaşlarımızın çoğu Brucella hastalığına yakalanmış, belki bazıları Tüberküloz hastalığı ile mücadele etmekte ve halen türlü zoonoz hastalıklarla içiçe mücadele etmektedirler. Sığırlardan tekme yemeyen, köpek tarafından ısırılmayan, ellerine enjektör batırmayan ve çeşitli travmalara maruz kalmayan meslektaşımız yok denecek kadar azdır. Hatta aşılama yaparken başına aldığı tekme nedeniyle hayatını kaybeden Veteriner Sağlık Teknisyenini ve aşılama çalışmasına giderken trafik kazasında hayatını kaybeden meslektaşlarımız olduğunu da biliyoruz. Zaten 2008 yılından itibaren Veteriner Hekimlerden 'Fiili Hizmet Tazminatı' hakkı kaldırılmış, iş riski bu kadar yüksek olmasına rağmen bu hak tekrar geri verilmemiştir.

Sahada aşılama yapan Veteriner Hekimler, sırf Bakanlığımızın aşılama hedeflerine ulaşabilmek için, 1 hayvan dahi olsa köylerin en ücra yerinde bulunan ahırlara gitmektedirler. Program yetişmeyeceği zamanlarda hafta sonları, mesai dışında çalışmaktadırlar. Şoför eksikliği olan İlçe Müdürlüklerinde Kaymakamlık ve Valiliklerden şoförlük Oluru alarak risk altında araç kullanmaktadırlar. Tüm bu riskleri alarak, ailesine ayıracağı zamandan feragat ederek, hayvan pisliğinin içinde sürekli arazide çalışan bir personelin, masa başında veya bilgisayar başında tertemiz kıyafetleri ile çalışan bir personelden farkı olmalıdır.

Bu ücretlerin kaldırılması, şoförlük olurlarının iptal edilmesine, hafta sonları ve saat 17:00 den sonra aşılama yapılmamasına neden olacak, Bakanlığımızın yıllarca planlayıp, uğraşıp, uygulamaya koyduğu Şap Hastalığının Eradikasyonu, Mavidil, Lumpy Skin Disease, PPR, Brucella, Tüberküloz, Kuduz vb türlü hastalıklara mücadele ve kimliklendirme çalışmalarını sekteye uğratacaktır. Yıllarca hem Bakanlığın hem de sahada uğraşıp didinen Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyen/Teknikerlerinin emekleri heba olacaktır.

Esasında bizler de, kamuda çalışan meslektaşlarımızın direk olarak hayvan sahiplerinden ücret almasına karşıyız.

Meslektaşımızın aşılamadan sonra hayvan sahiplerinin kapısında ücret istemesini ve beklemesini uygun bulmuyoruz. Ancak, sahada çalışan meslektaşlarımızın emeklerinin, hayvan sahiplerinden değil de Bakanlıkça karşılanması, yapılan aşılamalar için icmal düzenlenerek Hayvan Hastalık Tazminatı adı altında maaşlara yansıtılması ya da Doktorlarda olduğu gibi Döner Sermaye tarafından karşılanması (Maaşlardan mahsup edilmeden) gibi yöntemlerle verilmesi gerekmektedir.

Hem 'Fiili Hizmet Tazminatı' hem de 'El Emeği Ücretleri' konusunda, kamuoyu oluşturmak zorundayız. Çünkü Veteriner Hekimler sahada yalnızca aşılama yapmıyorlar. 'Sağlıklı Hayvan - Sağlıklı Gıda' ilkesince hareket etmekte ve insanımıza sağlıklı gıda temin edilmesine hizmet etmektedirler. İster kamuda, isterse özel olarak çalışsın, Veteriner hekimlerin haklarını her platformda savunmak durumundayız."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
12 Ocak 2018, 14:11

günler

hayırlı
sayın bakanımız bir yerde demiş ki: ''çalışmayan atıl adam istemem. saat 9 da işe gelip öğle ye kadar çay kahve ,gazete muhabbeti yapacak adam istemem.'' demiş. bizim kurumda: 2 yıldır işe gelmeyen adamlar var idare ediliyorlar, okul Devamı..sayın bakanımız bir yerde demiş ki: ''çalışmayan atıl adam istemem. saat 9 da işe gelip öğle ye kadar çay kahve ,gazete muhabbeti yapacak adam istemem.'' demiş. bizim kurumda: 2 yıldır işe gelmeyen adamlar var idare ediliyorlar, okul okuyorlarmış. kurum başıboş keşke sayın bakanımız yanındaki müşavirlerden özel kalemden adamları buralara vatandaş gibi gönderse de baksa, altyapısı sağlam olmayan bakanlığın icraatları tabiki sonuçsuz kalır. sepetteki çürük elmalar sağlamları çürütüyor.
10 Ocak 2018, 23:54

Bakan Bey bu açıklamayı 24 Eylül 2017 de yaptı.. Sen nerede yaşıyorsun Sn Başkan..? Az daha bekleseydin de açıklamanın sene-i devriyesinde konuşsaydın..
10 Ocak 2018, 22:49

Helal

Helal
Valla kendini herşeyin üstünde görenlere verilecek en güzel tepkidir bravo ...
10 Ocak 2018, 19:53

Emekçi

Değerli meslektaşımız Sayın Başkan yılların tecrübesi ve birikimiyle tamamıyla doğru ve haklı noktalara temas etmiş. Tatbik veya uygulama ücreti desek daha doğru olur diye düşünüyorum. Saygılar.
10 Ocak 2018, 19:00

Uyuz

Yasin maraşlò
Sen ne uyuz adamsın, şu ana kadar ne verdin bu mesleğe, üye aidatı al ye utanmaz, maaş ve günlük harcırah al devletin aracı ile göreve git başka ne iş yapacak binlar, devlet maas versin özel veterinerlik mi yapsınlar, bence sizde ülke Devamı..Sen ne uyuz adamsın, şu ana kadar ne verdin bu mesleğe, üye aidatı al ye utanmaz, maaş ve günlük harcırah al devletin aracı ile göreve git başka ne iş yapacak binlar, devlet maas versin özel veterinerlik mi yapsınlar, bence sizde ülke, millet aşkı yok, sen gel benim bir büyükbaş bakımında gordugum eziyete bak? Seni baban annen nasıl doğ.... ben senin yerinde olsam uanırım ve devlet ve halkın parasına göz koymam
10 Ocak 2018, 18:39

Yorum

Geç kalmış
Biraz geç kalmışlar. Iki ay oldu o açıklamanın üzerinden. Gündemin gerisinde kalmışlar.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ