Bakan Fakıbaba'dan flaş açıklama! 2018 yılında üreticiye büyük destek gelecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Çalıştayı'na katıldı. Küçük ve orta ölçekli işletmelere çok önem vereceklerini belirten Fakıbaba, “İnşallah 2018'den itibaren göreceksiniz, nasıl destekler veriliyor. Mutlaka buzağı aşıları bedava yapılacak" dedi.

Bakan Fakıbaba'dan flaş açıklama! 2018 yılında üreticiye büyük destek gelecek!

Bakan Fakıbaba'nın himayesinde düzenlenen "Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Çalıştayı"nın sonuç değerlendirme toplantısı Ankara'da bir otelde gerçekleştirildi. Fakıbaba, burada yaptığı konuşmada, genellikle büyük işletmelerde buzağı ölümlerinin görülmediğine işaret ederek, ölüm oranlarının küçük ve orta ölçekli işletmelerde yüksek olduğunu söyledi.

"BUZAĞILARIN AŞILARI BEDAVA OLACAK"

Fakıbaba, küçük ve orta ölçekli işletmelere çok önem vereceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti: "İnşallah 2018'den itibaren göreceksiniz, nasıl destekler veriliyor. Tarım Bakanlığının personeli seferber olacak. Nasıl hamile bir anne kontrol altında tutuluyorsa bizim de gebe düvelerimiz kontrol altında tutulacak ve mutlaka buzağıların aşıları bedava yapılacak. Bunun için 1 Ocak'ı beklemek zorundayız. Aşılar yapılırken veteriner arkadaşlarımız ücret alıyorlar. Biz dedik ki 'Veteriner hekimlerin hakkıdır bu ancak aşı paralarını vatandaşların ödemesi doğru değildir.' Bunların hepsi hallolacak. Yerli üreticiler emin olsunlar, biz zarar ettirmeyiz, kar ettiririz ama deli paralar da kazandırmayız. Benim için üretici çok önemli ama tüketici de çok önemli."

1 MİLYON DÜVEYE İHTİYAÇ VAR

Şu anda 5,5 milyon ana büyükbaş hayvan bulunduğunu, bunun 6,5 milyona çıkarılması gerektiğini belirten Fakıbaba, "Bunun için 1 milyon düveye ihtiyaç var. 2018 ve 2019 yılında 1 milyon düveyi Türkiye tarımına kazandırdığımız takdirde bizim işimiz zor değil." değerlendirmesinde bulundu. Fakıbaba, kırmızı et sorununun çözümü için 2018'de destekleri artıracaklarını vurgulayarak, 2018'den itibaren 50 büyükbaş hayvanın altında yetiştiricilik yapan küçük işletmelere, ruhsatlı kesimhanelerde kestirilen her hayvan başına 250 lira destek verileceğini bildirdi.

ÜRETİCİYİ EĞİTİMLE BULUŞTURACAĞIZ

Üreticiyi eğitimle buluşturacaklarını vurgulayan Fakıbaba, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde gebe düvelerin, buzağı doğumlarının ve buzağı gelişmesinin takip edilmesi gerektiğini bildirdi. Yurt dışından et gelmesini istemediğini ve bunun kendisini çok rahatsız ettiğini ifade eden Fakıbaba, günümüz koşullarında ortam şartlarına uymak zorunda olduklarını dile getirdi.

YERLİ ÜRETİCİ BAŞIMIZIN TACIDIR

Fakıbaba, "Ben arkadaşlarıma inanıyorum ve güveniyorum. Bu bir takım oyunu. Brezilya, Fransa nasıl başardıysa biz de bunu başaracağız. Bu işi ithalatla sürdüremeyeceğimizi söylüyorum. Diyorlar ki 'Çelişkili laflar söylüyor'. Çelişki falan yok. Geldiğim günden beri aynı şeyi söylüyorum, bizim için yerli üretici başımızın tacıdır. Lafla olmaz, ben de bunu biliyorum ancak bir anda istenilen olmuyor, biraz zaman isteyen bir iş" diye konuştu.

BİZİM TEK HEDEFİMİZ REGÜLASYONDUR

Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) marketlere kırmızı et satışıyla yaptığı piyasa regülasyonuna dikkati çeken Fakıbaba, "Bizim amacımız hiçbir zaman özel sektörle yarışmak değil. Bizim tek görevimiz regülasyondur." ifadesini kullandı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
03 Aralık 2017, 15:06

milletimiz de devletimizde kaz

tekniker
hangi çiftçi bankaya çalışmıyor üretici yem ala bilmek için bankalardan faizli para alıyor yada mazot alabilmek için orta ve küçük işletmelerde vadandasin kazancı faiz parasına gidiyor deli para kazanmak surda dursun emeğinin karşı Devamı..hangi çiftçi bankaya çalışmıyor üretici yem ala bilmek için bankalardan faizli para alıyor yada mazot alabilmek için orta ve küçük işletmelerde vadandasin kazancı faiz parasına gidiyor deli para kazanmak surda dursun emeğinin karşılığı bile kalmayan vatandaşlarımız var yada kaçtane çiftçimizin faizli borcu yok umarım bütün sorunlar çözülür çiftçide emeğinin karşılığını alır vatandaşımızda lezzetli yerli üretimlerden tüketir vergimizde devletize katkı sağlar
01 Aralık 2017, 23:55

Çok Güzel

Nedime us
Sayın bakanımız çoķ adaletli bir ışı uygulamaya koyuyor, bir yaraya daha neşter vurduğu için bakanımızı kutluyorum.
01 Aralık 2017, 08:43

Sistem

teknisyen
Yerinde bir karar olur köylü ile 5 kuruşun hesabı yapılmaz, yaparsın aşını hayvan sayısını tespit eder tutanak tutar köylüyede onaylatırsın gelirsin dairene aybaşı hesaba genel merkezden yatırılır takibide denetimide yapılır
30 Kasım 2017, 21:50

Yerli üretici

Murat
Sayın bakan yerli üreticinin haline ankaradan otelden güllük gülistan lık görüyorsunuz galiba bittik biz sayın bakan ne küçük nede orta ölçekli isletme kaldı artık bu hayvancılığa sizler yaparsınız inşallah hayırlı olsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Bakanlığı HABERLERİ