Kuraklık söylentisi traktör sektörünü de vurdu

TürkTraktör Genel Müdürü Votta, "Kuraklık çiftçilerde endişe yaratıyor. Bu dönemlerde yeni ekipman yatırımı konusunda daha çekimser davrandıklarını söyleyebiliriz. İklimle alakalı değişiklerin bizim de gözümüzü korkuttuğunu ifade edebiliriz." dedi.

Kuraklık söylentisi traktör sektörünü de vurdu

Kış mevsiminin kurak geçmesinin traktör ve ekipman satışlarını olumsuz etkilediği belirtildi.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip tarım sektörünün kuraklık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu, bunun çiftçinin psikolojisi ve beklentilerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Bu kış Anadolu'da birçok bölgeye neredeyse hiç kar yağmadığını, toplam yağışlarda da beklentilerin gerçekleşmediğini ifade eden Votta, "Bu kuraklık olayı çiftçilerde endişe yaratıyor. Bu dönemlerde yeni ekipman yatırımı konusunda daha çekimser davrandıklarını söyleyebiliriz. İklimle alakalı değişikliklerin bizim de gözümüzü korkuttuğunu ifade edebiliriz. Pazar büyümeye devam ediyor ama çok da büyük bir patlama beklemiyoruz. Yüzde 20'ler seviyesinde bir büyüme olmayacak."

2017'DE REKOR KIRILDI

TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Serhun Olgun da Türk traktör pazarının dünyanın 4'üncü büyük pazarı olduğunu, sektörün her yıl yüzde 5 ila yüzde 8 arasında büyüdüğünü söyledi.

Traktör pazarının geçen yıl ise yüzde 8,5 büyüdüğünü, 72 bin araç satıldığını kaydeden Olgun, bunun bir rekor olduğuna dikkat çekti.

Pazarın yılın ilk ayına, geçen yılın aynı dönemine göre gerilemeyle girdiğini, bunda kuraklığın etkisinin olduğunu gözlemlediklerini aktaran Olgun, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin birçok bölümünde kuraklık söz konusu. Geciken yağışlar, özellikle kar yağmaması nedeniyle çiftçinin kafasında belirsizlik var. Öyle tahmin ediyoruz ki mart sonuna doğru çiftçi psikolojik olarak rahat edecek. Mart sonuna kadar alımlarını erteleyecek gibi gözüküyor."

Türkiye'de üretilen traktörlerin dünyanın her yerine gittiğini, TÜMOSAN olarak Avrupa ve Afrika pazarlarına odaklandıklarını belirten Olgun, çiftçinin traktörün yakıt masrafına artık daha çok önem verdiğini, "çekişi çok yakışı az olsun" talebiyle kendilerine geldiğini sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Aletleri HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.