14 kişinin işini bir robot yapacak

Gelişen teknoloji her alanda kendini gösteriyor ve hayatı kolaylaştırıyor. Bu alanlardan biri de tarım sektörü, üretilen yeni aletlerle insan faktörü aza indiriliyor ve yerini daha az hata payı bulunan robotlar alıyor. Artık Tarım sektöründe en karmaşık işleri bile robotlar yapmaya başladı.

14 kişinin işini bir robot yapacak

"Çiftçi robotlar" insanların yerini alıyor.

BBC Türkçe'nin haberinde traktöre bağlı robotlar, kamerasıyla araziyi tarayıp yabani otları belirliyor ve topraktan çekip çıkarıyor.

Normalde çok sayıda çifçinin 3-4 günde yapabileceği işi birkaç saatte tamamlıyorlar.

Mesela Hindistan'da çalışanların yüzde 55'i tarım sektöründe. 'Çiftçi robotlar' devreye girdiğinde bu ülkedeki tarımın yapılış şekli tamamen değişme ihtimali taşıyor.

Çünkü yeni robotlarla 20 kişinin 3-4 gün çalışmasını gerektiren arazilerde birkaç saatte işin tamamlanması söz konusu.

Ayrıca, azot ve toprağın neminin ölçümleri de robotlarla yapılacak.

Arazi sahipleri de akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol edilen robotlarla, araziyi haritada işaretleyip hiç tarlaya gitmeden ekimden hasada giden süreçteki birçok aşamayı kontrol edebilecekler.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
29 Ekim 2018, 15:56

Gubre

gunes
gubreyi alamayan çiftci robotu napsın :) amerigalılara verin bu haberı. tarım politikaları super nasıl olsa.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarım Aletleri HABERLERİ