TMO buğday alımında nasıl bir politika izleyecek?

Buğday alım fiyatlarının Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanmasının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday alımlarında izlenecek politikaları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.

TMO buğday alımında nasıl bir politika izleyecek?

Buna göre, bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şöyle:

1.TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 280 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda alım faaliyeti gösterecek.

2. Üreticilerin ürünlerini protokol imzalanan lisanslı depolara bırakmaları menfaatlerine olacak. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde;%2 stopaj, %2 SGK primi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcut.

3. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.

4.Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren TMO'ya satabilecekler.

5.TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecek.

6. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda alım yapacak. Borsa üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabilecekler.

7.Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacak.

8.TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üretici ve tüccar, ürünlerini elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabilecekler.

9.Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler TMO'dan %30 avans alabilecek. Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecekler.

10. TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin % 25'i TMO tarafından karşılanacak.

11. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacak.

12. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacak. Böylece üretici ton başına ilave 7 TL gelir elde edecek.

2017 yılında ton başına 940 TL olarak açıklanan AKS ekmeklik buğday fiyatı 2018 yılında %11,7 artırılarak ton başına 1.050 TL olarak belirlendi. Buğdayın protein ve rutubet oranına göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca % 6'ya kadar ilave fiyat uygulanacak. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 1.110 TL'ye kadar çıkabilecek.

Diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları, TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesaplanmış olup rakamlar şöyle:

Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlık tarafından buğdayda ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacak.

Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 1.050 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlık tarafından verilen 145 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.200 TL/Tona kadar yükselebilecek.

Açıklanan bu fiyatla üretici; maliyete göre %60, yani ton başına 450 TL gelir elde etmiş olacak.

2017 yılında ton başına 1.000 TL olarak açıklanan makarnalık buğday fiyatı 2018 yılında % 10 artırılarak ton başına 1.100 TL olarak belirlendi.

2018 arpa alım fiyatı ton başına 825 TL, çavdar, yulaf ve tritikale alım fiyatı ise ton başına 800 TL olarak belirlendi.

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekiyor.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabilecekler.


TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
14 Mayıs 2018, 14:59

Dusunceli

Vatandaş
TMO diye bir kurum kalmayacak her yeri peşkeş çekiliyor yandaşa eğer bunlar bu seçimi kazansın TMO ŞEKER FÂBRİKASI GIBI PESKES CEKLILECEK UYANIN ARTIK YETER YATLARA 1.60 MOZAT CIFCIYE YOK TARIM KENDI KENDINE YETEN ULKEYDIK ITAL SAMAN GELIYO Devamı..TMO diye bir kurum kalmayacak her yeri peşkeş çekiliyor yandaşa eğer bunlar bu seçimi kazansın TMO ŞEKER FÂBRİKASI GIBI PESKES CEKLILECEK UYANIN ARTIK YETER YATLARA 1.60 MOZAT CIFCIYE YOK TARIM KENDI KENDINE YETEN ULKEYDIK ITAL SAMAN GELIYOR DIYORLAR ULKE IYI YÖNETILMIYOR ERKEN SECIM DIYOR ADI BASKIN SECIM 16 YILDIE NE ISTEDINIZDE YAPAMADINIZ HERKEZ AKLINI BAŞINA ALSIN BU SEFER ATTI ALAN ÜSKÜDARI GEÇMESİN .TÜRKİYE IYI OLACAK.MILLET KAZANACAK
14 Mayıs 2018, 14:02

tigem sivas ulas

tigem. ulas
Devlet yazik ediyo ulas tigem arazileri maf perisan halde isletme muduru ot bictiriyo yagmur yagiyo kurumadan balyalatiyo oda oluyo kuf bicerle hasat yaptiriyo depoya bosalandansa yere daha cok dokuluyo ekili tarladan o kadar cikmiyo yazik birileri Devamı..Devlet yazik ediyo ulas tigem arazileri maf perisan halde isletme muduru ot bictiriyo yagmur yagiyo kurumadan balyalatiyo oda oluyo kuf bicerle hasat yaptiriyo depoya bosalandansa yere daha cok dokuluyo ekili tarladan o kadar cikmiyo yazik birileri isi bilmez bu insanlara dur demeleri lazim bence
13 Mayıs 2018, 17:51

ayhan
bu sene yol mol yok bam bam bam , bütün buğdaylar düz ara alınacak, süne kımıl ot haşere hektolitre hiçbirine bakılmıyacak, bu sene (son) seçim senesi her yol açık, seneye de herkes tüccarın kucağında.
13 Mayıs 2018, 09:23

Buna biz sebep oluyoruz

Tokatlı
Ben söyleyim nasıl olacağını.Tüccarlar piyasadaki buğdayı istedikleri fiyattan topladıktan sonra TMO yandaşlar olmak üzere alıma başlar.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ