Ekmeklik buğdayda bile yabancı ellere muhtaç olacağız!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu'nun, “Tarımı, özel şirket mantığı ile yöneteceğiz" sözlerinin, buğday, arpa, mısır ve pirinçte gümrük vergisini sıfırlayan ithalat kararı ile yaşama geçtiğini söyledi. Dolar krizi ve tarımda çöküş yaşanırken alınan kararın “milli ve yerli bir anlayış olmadığını" söyleyen Aygun, “Bu yerli çiftçinin yaşam damarlarını kesmektir! Tarımdaki çöküşün artarak devam etmesine ön almaktır" eleştirisinde bulundu.

Ekmeklik buğdayda bile yabancı ellere muhtaç olacağız!

Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı “Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karara" sert tepki gösterdi. 14 Ağustos 2018 tarihli bu kararla, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne buğdayda 750 bin ton, arpada 700 bin ton, mısırda 700 bin ton, pirinçte 100 bin ton sıfır gümrük vergisi ile ithalat hakkı tanındığını anımsatan Aygun, şu eleştirileri sıraladı:

“İthalatta kota ve tarife kontenjanı idaresine yönelik bu karar, Türk tarımına yapılabilecek en sert darbedir! Çeltikte ve mısırda hasat dönemi yeni başlıyor. Sıfır gümrüklü pirinç ithalat kararı, çeltik üreticimizi çok zor durumda bırakmaktadır. Çeltik ve mısır üreticisi, zararına mı satış yapacaktır? Çiftçimiz ürettiğini değerinin çok altında satmaya zorlanacaktır. Çiftçimizin ayağına, patlama gücü yüksek bomba bırakılmıştır! Yerli ve milli tarım üretimi bu anlayışla mı desteklenir? Sıfır gümrüklü ithalat, kendi çiftçisini değersiz kılmaktır!"

“EKMEKLİK BUĞDAYDA YABANCI ELLERE MAHKUM OLACAĞIZ"

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın planlama hatalarının bedelini hem tüketicinin hem çiftçinin ağır şekilde ödediğini, Türkiye'nin gıdada ithalata bağımlı hale getirildiğini söyleyen Aygun, “Buğday ve arpada rekolte sorunu olduğu için Bakanlığın hesapları çökmüştür" diye konuştu.

Aygun, Türkiye'de 2017 yılında 21 milyon 500 bin ton buğday rekoltesine ulaşılmış iken TÜİK verilerine göre 2018 yılında 20 milyon-20 milyon 500 bin ton arasında rekolte beklendiğini, ancak bu rakama dahi ulaşılamayacağını vurgulayarak, “Ekmekte zam kaçınılmaz olacak. Doğu Anadolu'da buğday hasadı bitmeden sıfır gümrüklü ithalat kararı alınması büyük yanlıştır" eleştirilerini yaptı.

Aygun, ekonomide yaşanan krize işaret ederek, “Üretimi teşvik edeceğimize, ithalatı teşvik ediyoruz. Bu anlayışla tarımdaki çöküş derinleşerek devam edecek. Cari açık büyüyecek, ihracat azalacak. Daha çok gıdayı yurtdışından ithal ederken, kendi çiftçimizi adım adım kaybedeceğiz. Ekmeklik buğdayda bile yabancı ellere muhtaç olacağız. Tablo vahim" dedi.

BAKAN YARDIMCISINDAN GARİP AÇIKLAMA!

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu'nun Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyareti sırasında “Kayseri'yi özel sektör mantığı ile yönetiyorsunuz. Başarınız ortada! Biz de Tarım ve Orman Bakanlığı'nı profesyonel bir şirket mantığı ile yöneteceğiz ve inşallah başarılı işler ortaya koyacağız" sözlerine işaret eden CHP Milletvekili Aygun, “Bu tarımdaki çöküşün itirafıdır. Özel sektör mantığı ile tarım sektörüne bakarsanız, yerli üretimi ayağa kaldıramazsınız" dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
23 Ağustos 2018, 10:02

Buğday

Köylü
Türkiye gibi bir ülkede tarımı bitirdinmi her şey biter su kaynaklarımız azaldı buğdaya destek verin buğday iki suyla oluyor mısır on sula oluyor tarım politikası diye bir şey yok
20 Ağustos 2018, 23:10

Yilmaz yılmaz
Nasıl bi millet olduk ya çifçi ölüyoz mazot gübre pahalı diye devlet kılıni kıpırdatmıyor ondan sora sehirler insan doluyor kapkac vurgun fuhuş tabiki bunlar oluyor en basta enflasyon düsmeli dusunce istikrar olucak istikrarin oldugu y Devamı.. Nasıl bi millet olduk ya çifçi ölüyoz mazot gübre pahalı diye devlet kılıni kıpırdatmıyor ondan sora sehirler insan doluyor kapkac vurgun fuhuş tabiki bunlar oluyor en basta enflasyon düsmeli dusunce istikrar olucak istikrarin oldugu yerde huzur vardır
20 Ağustos 2018, 15:25

Hile

Aydin aydin
Polatli borsasi 15 mafyanin elinde istedigi fiyata bugday aliyor istedine undiye satiyor ilk bu yolsuzluklarin onune gecin koca polatli borsasi iki uc mafyanin elinde istedigi gibi atini oynatiyorlarrr yolssuzluk diz boyu cifciye gelen vuruyor giden Devamı..Polatli borsasi 15 mafyanin elinde istedigi fiyata bugday aliyor istedine undiye satiyor ilk bu yolsuzluklarin onune gecin koca polatli borsasi iki uc mafyanin elinde istedigi gibi atini oynatiyorlarrr yolssuzluk diz boyu cifciye gelen vuruyor giden vuruyorr tam hirsszz borsalar her kamyondan 15 kilo bugdal eliyorlar bakmak icin bu bugdayi biriktirip satiyorlarr bumu durusluk adaler aksama kadar milyonlarca kamyon aaraba geliyor inin artik cifcin sirtindann yettt
20 Ağustos 2018, 15:17

Cifciyi bitiren

Aydin aydin
Ciftciyi bitiren mazot ozelikle gubre ilac ates pasi olmus gubre ciftci tabi biter 5 yila kadar hic kimse hasat yapmaz

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ