Buğdayın gümrük vergisi keşke düşürülmeseydi!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, hasat zamanı buğday ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesine yönelik eleştirilere cevap verdi. “Keşke düşürülmeseydi. İthalat olmadı ancak fiyat düşüşlerine sebep oldu" dedi.

Buğdayın gümrük vergisi keşke düşürülmeseydi!

TMO Genel Müdürü Kemaloğlu, Ulusal Hububat Konseyi ve Edirne Ticaret Borsası (ETB) tarafından ETB Konferans Salonu'nda düzenlenen "2017 Hububat Sezonu Değerlendirme" panelinde buğday ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesine yönelik üreticiden gelen eleştirilere cevap verdi.

TMO'nun öncelikli hedefinin üreticiyi korumak olduğunu belirten Kemaloğlu, bu çerçevede zaman zaman ithalat yaptıklarını söyledi. Kemaloğlu, hasat zamanı buğday ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesiyle ilgili olarak şunları kaydetti:“Hasat zamanı vergi düşürülmeseydi katılıyorum keşke düşürülmeseydi. Toplamda buğdayda vergi düşürüldü diye 1 gram buğday gelmedi. Gümrük vergisi düştü diye buna dayalı bir ithalat olmadı ama psikolojik bir etkisi oldu, fiyat düşüşlerine sebep oldu."

TMO NEDEN FİYATI GEÇ AÇIKLIYOR?

Diğer yandan taban fiyatlarının TMO tarafından neden geç açıklandığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kemaloğlu, “TMO neden fiyatı geç açıklıyor? Biz nisanda da mayıs başında da fiyat açıklayabiliriz. Piyasa işliyorsa, üretici ürününü iyi fiyata satıyorsa niye hasat başlamadan fiyat açıklayacağız? Fiyat erken açıklamamanın temel gerekçesi üreticiyi korumaktır. Biz mağdur etmediğimizi düşünmüyoruz. Hasat başladığından itibaren TMO'nun depoları üreticinin hizmetinde, fiyat açıklanana kadar depo kira ücreti almıyoruz, fiyat açıklanana kadar önceki yılın alım fiyatıyla yüzde 30 avans veriyoruz" dedi.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 15 Adet Yorum Yapılmış.
25 Aralık 2017, 12:51

???

Kadir
Tmo findiga mudahale etti dogrusu bu peki yeterli alt yapasi personeli yok koyacak depo bide faz urun getirene tuccar muamelesi yapip cifciye zorluk cikarmasin insanlari tmo dan sogutuyolar
24 Aralık 2017, 22:12

I. Kemaloğlu

Memleket
Şöyle; bir ya da iki kişi İsmail beyle ilgili aleyhte yorum yapıyorlar, size şu kadarını söyleyeyim: Bakan beyin en çok tuttuğu bürokrat kendisi. Öyle ki, gece gündüz birlikteler; memleket için çoluk çocuk bile görmeden büyük fed Devamı..Şöyle; bir ya da iki kişi İsmail beyle ilgili aleyhte yorum yapıyorlar, size şu kadarını söyleyeyim: Bakan beyin en çok tuttuğu bürokrat kendisi. Öyle ki, gece gündüz birlikteler; memleket için çoluk çocuk bile görmeden büyük fedakarlık içindeler. Ayrıca işten çıkarılan taşeronsaniz, işe geri dönmeme nedeniniz bilesiniz ki kendisi değil, hükümet kararı. Bir ayrıca daha, gümrük vergisini gümrük bakanlığı yürürlüğe koydu, ne kendisi ne de tarım bakanlığı! Faydalı yorumlar yapınız; çiftçiye, millete, memlekete katkınız olsun!
24 Aralık 2017, 21:37

TMO

Adem
TMO her zaman üreticisinin yanında. Ofis çiftçisinin dostu. Bunu bu sene ürününün fiyatı 5 TLye düşecekken TMO sayesinde 10 TLye satabilen fındık üreticisi egede kuru üzümünün 4 TLnin üstüne çıkması ile rahata eren üzüm üret Devamı..TMO her zaman üreticisinin yanında. Ofis çiftçisinin dostu. Bunu bu sene ürününün fiyatı 5 TLye düşecekken TMO sayesinde 10 TLye satabilen fındık üreticisi egede kuru üzümünün 4 TLnin üstüne çıkması ile rahata eren üzüm üreticisine sorun.
24 Aralık 2017, 21:05

İsmail Kemaloğlu

Vatandaş
TMO sonunda gelişmiş ülkelerdeki benzer kurumlar yapısına dönüşmek için önemli adımlar atıyor. Bu sadece İsmail Kemaloğlu gibi vizyon sahibi bir yönetici sayesinde olabilirdi. Ofisin sadece eskisi gibi ürünü alıp stoklayan bir yap Devamı..TMO sonunda gelişmiş ülkelerdeki benzer kurumlar yapısına dönüşmek için önemli adımlar atıyor. Bu sadece İsmail Kemaloğlu gibi vizyon sahibi bir yönetici sayesinde olabilirdi. Ofisin sadece eskisi gibi ürünü alıp stoklayan bir yapıyı bırakıp gerçek bir oyuncu olarak piyasada olmasının yolunu açıyor genel müdürümüz. Sürdürülebilirlik ve Türk tarımı ve çiftçisi için gerekli olan da bu. Bunu anlamayan veya anlamak istemeyen zihniyetin neyin ne için yapıldığını öğrenmesi gerekiyor.
24 Aralık 2017, 19:29

Tmo

Çınarlık kurum bitti bir kişinin şahsi EGO'ları uğruna kapanıyor İsmail Kemaloğlu sen tarımın başına bela olmuş en büyük talihsizliksin
24 Aralık 2017, 18:01

Nasil

Sinan
Tmo genelmuduru sen trt de programda tmo küçülecek dedin ve bu yüzden fiyatı geç açıklayıp mahsulün çoğunu almadın cifciden gelene düşük fiyati verip tüccara gonderdin senin kurum politika ve stretijin hep zenginden yana
24 Aralık 2017, 14:42

Işte ya

Arif
Sen tmo ya gelen çiftçiyi tüccara gonderdin arap almiyoz diye tüccar 800 den aldı şimdi 1100 satiyo ofis bide çiftinin kâra gün dostu diyorlar hikaye masal bu tmo etkin hir kurum olamadı bu sene
24 Aralık 2017, 13:51

BU ADAM

İLÇE MÜDÜRÜ
Bu adamın oturmadığı koltuk kalmadı... pekala, tarım batmasın da ne yapsın... bu tiplerin krallığı nerden geliyor kardeşim, nerdeeeeen?
24 Aralık 2017, 08:32

TMO kapatılsın görevleri Tarım Kredi Kurumuna verilsin
24 Aralık 2017, 00:02

6 Nisan 2016 tarihinde yapılmı

Bu linkte bir şu yorumu yapan kimse helal olsun noktasına kadar çıktı.. https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim-bakanligi/tmoya-ismail-kemaloglu-atanacak// Beyler burada bu işleri tartışmayın. Sayın Kemaloğlu gelirse ne yapacağı Devamı..Bu linkte bir şu yorumu yapan kimse helal olsun noktasına kadar çıktı.. https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim-bakanligi/tmoya-ismail-kemaloglu-atanacak// Beyler burada bu işleri tartışmayın. Sayın Kemaloğlu gelirse ne yapacağı bellidir. TMO'nun küçülme sürecini başlatır ve çekirdek bir kadro ile yoluna devam eder. Daha öncede bunu yapmıştır. Sayın Kemaloğlu'nun döneminde kaç Ajansı kapattığımızı, kaç tanesinin yerini, tesislerini sattığımızı ben iyi bilirim. Kaç kere küçülme yönünde adım atıldığını şu anda bu kurumda olup ta bilmeyen yoktur. Ta ki fındık alımları ile görevlendirilince bu sefer büyümeye başladık. Dolayısıyla Sayın Kemaloğlu küçülme için yeni adımları atar. Personel konusuna da fazla takılmaz. Kim ne olursa olsun. Hatt

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ