Buğdaydaki kriz Meclis'te araştırılsın teklifi!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğdayda alarm veren gelişmeler üzerine TBMM'de kapsamlı bir araştırma yapılması için önerge verdi. Aygun, önergesinde buğdayda çiftçiye yönelik ürün-fiyat politikası, üretimdeki daralma, tarım sigorta politikasındaki yanlışlar ve Türkiye Tarım Kredileri Kooperatifleri ile Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredilerde yaşanan sıkıntıların araştırılmasını istedi.

Buğdaydaki kriz Meclis'te araştırılsın teklifi!

Buğdayda verimin gerilemesi, ekim alanlarının azalması, çiftçinin üretimden çekilmesi ile buğday ithalatının artması ve ekmeğin zamlanması bekleniyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğdayda alarm veren gelişmeler üzerine TBMM'de kapsamlı bir araştırma yapılması için önerge verdi. Aygun, önergesinde; “İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Trakya'da kuru alandaki verim, dekarda 100 kilograma kadar geriledi. Ürettiğinin karşılığını alamayan çiftçi, üretimden çekilmeye başladı. Şu anda buğday ekim alanlarında yüzde 8-10 arasında daralma yaşandı. Buğdayda ithalat, artarak devam edecek. Kaliteli buğday bulmakta güçlük çekeceğiz. Bu nedenle gramajı düşen ekmeğe zam kaçınılmaz görünüyor” tespitinde bulundu.

BUĞDAY ÇİMLENİYOR

Aygun, TBMM'ye Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla verdiği önergesinde, Türkiye'de 2017 yılında 21 milyon 500 bin ton buğday rekoltesine ulaşılmış iken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında 20 milyon - 20 milyon 500 bin ton arasında rekolte beklendiğini ancak bu rakama da ulaşılamayacağını söyledi.

İç Anadolu Bölgesi'ne zamanında beklenen yağışın düşmemesi, Trakya'da aşırı yağışların ardından başlayan kuraklık nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Aygun, “Ne yazık ki Trakya'da buğday başakta çimlenmeye başlamıştır. Trakya'da 1 milyon 750 bin dekar alanın büyük bölümünde görülen hastalık ve zamanında hasat yapılamamasından kaynaklı sıkıntılar gün geçtikçe büyümektedir” öngörüsünde bulundu.

Aygun, “Buğdayda çiftçiye yönelik ürün-fiyat politikası, üretimdeki daralma, tarım sigorta politikasındaki yanlışlar ve Türkiye Tarım Kredileri Kooperatifleri ile Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredilerde yaşanan sıkıntıların” araştırılması için TBMM'de Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Aygun, önergesinin gerekçesinde “Buğdayda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye, AKP iktidarında yabancı ellere muhtaç hale gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda Rusya'dan yapılan buğday ithalatı, 2018-2019 döneminde de devam edecek gibi görünmektedir. Bu yıl buğdayın ton fiyatı 1050 TL olarak belirlendi. Ne var ki birçok çiftçi, buğdayda ki düşük kalite nedeniyle bu rakamları da elde edemeyecektir” tespitlerinde bulundu.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
24 Temmuz 2018, 20:03

Tekirdağ
İlhamibey sizi kutluyorum.Gençliğinizden beri sizi tanıyorum elit bir insansınız siyaset bir tarafta kalsın.Yağmurdan sonra biçilen ve bozulan tohumlukları çiftçiyemi yem fabrikası namı vereceksin tahminim yem fabrikasıdır. Selamlar Devamı..İlhamibey sizi kutluyorum.Gençliğinizden beri sizi tanıyorum elit bir insansınız siyaset bir tarafta kalsın.Yağmurdan sonra biçilen ve bozulan tohumlukları çiftçiyemi yem fabrikası namı vereceksin tahminim yem fabrikasıdır. Selamlar güzel insan.
24 Temmuz 2018, 19:30

TİGEM de durum nasıl acaba bilen yazsın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ