Buğdayda yüzde 6 artış bekleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, buğday-arpa hasadının 15 Mayıs'ta başladığını belirterek, “2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış bekliyoruz" dedi. Çelik, buğday taban fiyatının önümüzdeki süreçte açıklanacağını belirtti.

Buğdayda yüzde 6 artış bekleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO'nun emanet hububat alımı konusunda bir açıklama yaptı. Çelik, şunları kaydetti:

“Ülkemizde buğday-arpa hasatına 15 Mayıs itibarıyla başlandı. Güneydoğu Anadolu bölgemizden başlanan hasatta henüz yüzde 3 seviyesine ulaşılmıştır.

2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış bekliyoruz.

FİYAT ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE AÇIKLANACAK

Fiyatı önümüzdeki süreçte açıklayacağız. Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz; üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz.

TMO EMANET ALIMLARA BAŞLIYOR

TMO, bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlayacak. Üreticilerimiz, ÇKS'de kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO işyerlerine emanete bırakabilirler.

İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden %30 oranında avans kullanabilirler. Emanete bırakılan ürünlerden, fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacaktır.

TMO, Lisanslı Depolarla ürün alımı için protokol imzalamakta, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi vermektedir. Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler;

-Yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak,

-Ürününü teminat göstererek ürün bedelinin % 75'ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin % 50'si devlet tarafından karşılanacaktır.

Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir. Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır."

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 17 Adet Yorum Yapılmış.
08 Temmuz 2017, 11:05

Ciftcinin can dostu tmo

Ali
Yıl boyunca çalış çabala üret, mazot gübre dolar endeksli artar, ekende yok bicende yok yiyende ortak cok. Tmo da yiyende ortakları çoğaltan kurum olmuş, haberimiz yok.
14 Haziran 2017, 14:16

Bakana Bakan
Bakan bakma gereğini yap üreticiye sahip çık bırak hayvan ithalatı işini başkaları yapsın sen çiftçinin derdine bak
08 Haziran 2017, 22:58

Hadi be

Zeki
Yok ya daha erken hele harmanı kaldırıp malımizi satalım ondan sonra açıklayin mazallah yüksek falan aciklarsiniz çiftçi çok kazanmasın.
08 Haziran 2017, 00:53

Hasat bitti

Derman
Taban fiyat açıklayıp piyasayı düşürecek hasat başlayalı 20 gün oldu tüccara fırsat verip ucuza mal sattıracak senin TMO bazı ilçe ve beldelerde kapatıyor bakanım bunu açıkla
08 Haziran 2017, 00:50

Yeni bakan grlsin

Kadir
yeni bakan açıklasın,belki fazla verir. TMO kapanacak yoksa bazı ekip ve ajansları kapatıyor çiftçiyi bitirmeye and içmişler TMO genel müdürü ile bakan secimden önce TMO patates sogan alacak diyordu ne oldu
08 Haziran 2017, 00:43

İtal

Muzaffer
Rusya ve ABD'den ne kadar ithal edeceklerini belirlesinler de sonra YERLİ VE MİLLİ üretimimize taban fiyat belirlerler nasılsa...
08 Haziran 2017, 00:41

Gülüyorum

Metin
Hiç açıklamazsanız fiyat dahayüksek olur sanki ofis borsadan dahamı yüksek fiyatamı alıyor formaliteden ofis birelaman koyuyor Borsa'nın verdigi fiyatı 5kuruş geçiyor güleyim bari
08 Haziran 2017, 00:39

TMO ya kaldıysak

Arif
Sen açiklasan ne olacak esnaf isdediği fiyati veriyor memlekete tmo kaldiki olanida reşberin elide mahsul kalmayinca açiyorsunuz.
08 Haziran 2017, 00:37

Oooo

İsmail
Buğdaylar biçilsin ondan sonra açıklayacak buğdayın çiftçinin elinden çıkmasını bekliyo zahireci tüccar çiftçiyi boğsun bi onu bekliyo hoş taban fiyatı açıklasada kim uyyoki bu arada bakan beyin saçlar gene yağ gibi.
07 Haziran 2017, 23:02

Bıktırdınız

Erkan Erkan
Fiyat 90 kuruş bozdur bozdur harca mısır şu anda 1 lira vatandaş sattı 65 kuruş güzel fiyat aciklarsiniz vatandaş öldükten sonra!

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ