Buğday üreticisi dolar ve mazot karşısında kaybetti!

Çiftçi, buğday alım fiyatında dolar ve mazot karşısında kaybetti. Geçen yıla göre 2018 buğday alım fiyatında yüzde 12 artış yapılsa da bu artış dolar ve mazottaki artışın çok gerisinde kaldı.

Buğday üreticisi dolar ve mazot karşısında kaybetti!

Geçtiğimiz yıl buğday alım fiyatı Temmuz ayında açıklanırken o dönemde dolar 3.5 lira, bir litre mazot ise 4.5 lira seviyesindeydi. Son bir yıl içinde dolar yüzde 23, mazot fiyatları ise yüzde 24 arttı.

2018 buğday alım fiyatına ise yüzde 12 artış yapılarak 940 liradan 1050 liraya yükseltildi. Açıklanan buğday alım fiyatı, mazot ve dolardaki artışın ancak yarısı kadar artırılmış oldu.

YAŞ ÇAYIN DA GERİSİNDE KALDI

Diğer yandan buğday alım fiyatına yapılan artış, yaş çaya yapılan artışında gerisinde kaldı. Yaş çay alım fiyatı yüzde 16 artırılırken, çiftçinin en önemli üretim unsuru olan buğday alım fiyatı ise yüzde 12 artırıldı.


Bakan Fakıbaba açıkladı: Buğday ekim alanı daralıyor! Haber için tıklayın...


TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mayıs 2018, 13:55

köylü
bu müjdemi yazıklar olsun 10 yıldır aynı fiyat dap gübresi 2 ay evel 1635 tl idi şu anda 2100 tl hesabı siz yapın
13 Mayıs 2018, 07:43

1 BARDAK ÇAY:1.5 TL VEYA 2 TL 1 KİLO BUĞDAY: 1 TL 200 GRAM EKMEK:1 TL 1 KİLO BUĞDAY: 1 TL
13 Mayıs 2018, 00:13

bugdy

ciftci
fiyat aciklarlar gumruk vergisini sifirlarlar bizden 90 kurusa alirlar.ben bu hukumetin ciftciyi hayvanciyi surekli ezmesinden biktim.ozelliklede trakya ciftcisi olarak gec hasat yapiyoruz.bugday bollasinca piyasada mal para yapmiyor zaten bide ithal Devamı..fiyat aciklarlar gumruk vergisini sifirlarlar bizden 90 kurusa alirlar.ben bu hukumetin ciftciyi hayvanciyi surekli ezmesinden biktim.ozelliklede trakya ciftcisi olarak gec hasat yapiyoruz.bugday bollasinca piyasada mal para yapmiyor zaten bide ithal bugday geliyor.isimiz zor yani
12 Mayıs 2018, 23:41

Buğday zam oranı, bildim bileli çaya verilen zamın hep gerisinde kalmıştır. Çünkü çay üreticilerinin sahibi vardır. Bu ülkede karadenizli olacaksın.
12 Mayıs 2018, 23:26

Kim kimin yakını

Editörden yardım
Sayın editör, herkes tarım kötü gidiyor diyor. Burada yazılanları okudum. Liyakat bu tarımda yok diyor yazanların çoğu. Ben bir çiftçi olarak bu tarım bakanlığını kimler yönetiyor Çiftçiler olarak Tarım bakanlığında kim kimi Devamı..Sayın editör, herkes tarım kötü gidiyor diyor. Burada yazılanları okudum. Liyakat bu tarımda yok diyor yazanların çoğu. Ben bir çiftçi olarak bu tarım bakanlığını kimler yönetiyor Çiftçiler olarak Tarım bakanlığında kim kimin yakını. Bunu buradan yazarsanız yazılanlar doğru mu yanlış mı bizde anlamış olalım.
12 Mayıs 2018, 21:03

Cok geç kalmış bi zam

Yücel
Seçim yatırımı

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ