Buğday ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanacak!

Tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithalatının önü açıldı. Bakanlar, enflasyonu düşürme amaçlı olduğunu belirtirken, uzmanlar ise yerli tarımın biteceği tehlikesine dikkat çekiyor.

Buğday ithalatı için gümrük vergisi sıfırlanacak!

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CNN Türk canlı yayınında enflasyonun düşürülmesi amacıyla gerektiği takdirde buğday ve diğer tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilebilmesi düzenlemesinin uygulamaya girdiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de yaptığı açıklamada, gıdada Türkiye'de üretimi korumak şartıyla, spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130'dan yüzde 20-30'a düşüşün bugün-yarın gerçekleşeceğini ifade etti.

Bir süre önce artan fiyatları nedeniyle kuru fasulye ve kırmızı biberde gündeme gelen ithalat hamlesi, Türkiye için 'stratejik' ürün olarak gösterilen buğdayda gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yeniden uygulamaya alındı. Buna göre, buğdayda yerli üreticiyi korumak için yüzde 135 olan vergi gerektiğinde ithal edilebilmesi için sıfırlanacak.

'ÜRETİCİ ZORLANIR'

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, konunun bir süredir Gıda Komitesi'nde konuşulduğunu hatırlatarak, dönemsel artışların gümrük vergisinin düşürülmesi yoluyla kontrole alınması üzerinde durulduğunu söyledi. Yıldırım, buğdayda ise üretimin gümrük vergisiyle korunduğuna dikkat çekerek, “O zaman Türkiye kısa süreli fiyatı düşüreyim derken orta ve uzun vadede yerli üretiminden olur. Kısacası bu verginin sıfırlanması, Türkiye'de buğday üretilmemesi demek. Böyle bir durumda da bugün ucuza aldığınız ürüne yarın ithalat bağımlısı olursanız, uygun fiyatlar birden çok yüksek fiyatlar olarak karşımıza çıkar" ifadelerini kullandı. Uygulamanın ayrıca, 'milli tarım' programına uygun olmadığını kaydeden Yıldırım, “Enflasyon artışında nedenlere değil sonuçlara bakıyoruz. Tam da buğday hasadı başlamışken bunların konuşulması sorunlara neden olabilir" dedi.

'SİSTEMİN ÇİFTÇİYİ KORUYACAĞINDAN EMİNİM'

Türkiye'de yılda ortalama 19 milyon ton buğday üretimi var. Tüketim de 19 milyon ton civarında. 4-5 milyon ton civarında da ithalat yapan Türkiye, bu ürünleri un ve makarna yaparak ihraç ediyor. Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Turgay Ünlü, gıda enflasyonunun önemine vurgu yaparak, özellikle aracıların bu sistemde büyük kazançler elde ettiğini dile getirdi.

Ünlü, sanayici ve çiftçinin bu nedenle çok daha az kazandığını belirtirken, “Alınacak karar doğru bir karar. Kararın çok düzgün sistemler üzerine kurularak çiftçilerin özellikle korunduğundan eminim. Sayın Bakanımızla da bu konuyu paylaştığımız için biliyorum. Nihat Zeybekci çiftçiye zarar getirmeyecek uygulamaları detaylı şekilde biliyor" diye konuştu.

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 10 Adet Yorum Yapılmış.
20 Haziran 2017, 20:39

Vaybee

Erkan
Ciftcilikte ayni hayvancilik gibi yaptiniz helall olsun size bari yasaklayin cifciligi elin gavuru gelir eker
18 Haziran 2017, 00:17

Kurtulmamış

Numan
Kabzımalın ücretini aradan çıkartırsanız bu memleket kalkınır... Tanzim yapın bu haller bitsin artık. Ne meyve ne sebze ne de başka tarım ürünü artık bu feodal çetelerin elinde kalmasın Yetti a...
17 Haziran 2017, 14:55

yerli çiftçilik bitti

çukurova
Yurt Dışına Bugday Veren Bizlerdik Ne Hallere Geldik.Zenginin Biri Malını Getiriyor Türkiyeye Döküyor Senin Halkın Ceremesini Çekiyor Böyle Ekonomi Nasıl Gelişiyor Onu Anlamıyorum Bir kere İç Piyasayı Bitiriyorsun Sen Yarın Birgün Devamı..Yurt Dışına Bugday Veren Bizlerdik Ne Hallere Geldik.Zenginin Biri Malını Getiriyor Türkiyeye Döküyor Senin Halkın Ceremesini Çekiyor Böyle Ekonomi Nasıl Gelişiyor Onu Anlamıyorum Bir kere İç Piyasayı Bitiriyorsun Sen Yarın Birgün Arap Ülkelerine 2 gün ambargo uygulandıgında 2 günde aç kalıyorlar bizlerde öyle olursak hic sasirmam.İşimiz Yaş Olucak.Haziran 17 olmuş çukurovada bugday fiyati belli değil meğersem adamlar ithal bugday getiriyor allahınızdan bulun 2019da biticekler böyle giderlerse...
16 Haziran 2017, 12:25

Konu

Cifci
Siz sayin bakanlar hala daha girdileri dusureceginiz yerine ital bugdaydan bahsediyorsunuz cifciligi yasaklayin olsun bitsin mazot olmus 4.680 yapilmaz zaten bu cifcilik
16 Haziran 2017, 12:18

Türk çiftçisi can çekiştiriyor

Recep deniz
Tabana ininde derdimizi dinleyin Özakman anlarsınız masa başında ahkam kesmekle olmuyor ALLAH aşkına bunu iyi düşünün uçuruma gidiyoruz biz bu vatanın hamalıyız altında eziliyoruz vijdanınızın sesini dinleyin
16 Haziran 2017, 10:54

yaziklar olsun

teco
Biz çiftçiler olarak kendimize kadar uretelim yemelik kadar devletimiz ithal getiriyor nede olsa enflasyon da duser hem 1 yil bugday ekmeyelim
16 Haziran 2017, 10:50

ciftci

ferit
En iyisi uretmeyelim bırakalım hepsini disardan getirsinler devletimiz onu istiyor
16 Haziran 2017, 10:35

bıten tarım

ahmet BAYKARA
tarım bıtık zaten köylerde ovalarda 3/5/15 feodal toprak agasının elınde bırkısmıda yanlış destek ve sulama polıtıkası yuzunden tarım agalara ve tohum şirketlerıne gebe tarım ve hayvancılık bıtık ölmüşüzde aglayanımız yo Devamı..tarım bıtık zaten köylerde ovalarda 3/5/15 feodal toprak agasının elınde bırkısmıda yanlış destek ve sulama polıtıkası yuzunden tarım agalara ve tohum şirketlerıne gebe tarım ve hayvancılık bıtık ölmüşüzde aglayanımız yok .sulamada kotaya derhal geçilmeli.ürün çeşitliliği şart pancar mısır çekırdek aspır haşhas bugdaya dyalı olmaktan kurtarılmalı.destekler son 25 yılı kapsar gecırden incelenmelı destek ve hıbe alanlar şuan ne iş yapıyorlar.
16 Haziran 2017, 10:23

ÜRETİM BİTER

UĞUR TAMER
ZATEN ZORT ŞARTLARDA AYAKTA DURAN ÇİFTÇİLER,İTHALATA BAĞLI FİYAT DÜŞÜŞÜ BAİŞLARSA TAMAMEN BUGDAY ÜRETİMİ BİTER,ŞU AN 1 TL İSE UZUN VADEDE İTHALAT ÇÖZÜM OLMAZ FİATLAR KATLANARAK GİDER...
16 Haziran 2017, 09:48

Bugday ithalatı

Doruc
Buğday hasadının başladığı şu günlerde ithalat vergilerinin​ düşürülmesi çiftçi için​ fiyatların serbest piyasada düşeceği anlamına gelir.Yani olan çiftçiye olacak.Cifti buğdaydan zaten pek birşey kazanamıyor.Varolan ka Devamı..Buğday hasadının başladığı şu günlerde ithalat vergilerinin​ düşürülmesi çiftçi için​ fiyatların serbest piyasada düşeceği anlamına gelir.Yani olan çiftçiye olacak.Cifti buğdaydan zaten pek birşey kazanamıyor.Varolan kazanci iyice düşebilir.En azından çiftçi buğdayın sattıktan sonra hasat bitimi ithalat vergilerini dusurseler daha iyi olurdu.Allah çiftçiye yardım etsin başka ne diyelim.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tahıllar ve Baklagiller HABERLERİ