Sütte fiyat tartışması Meclis'e taşındı!

Çiğ süt fiyatlarındaki belirsizlik Meclis gündemine taşındı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “Çiğ sütün litre fiyatı son açıklamalar ışığında nedir ve hangi tarihte uygulanacaktır?” dedi.

Sütte fiyat tartışması Meclis'e taşındı!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, tarım politikalarında uygulanan günlük politikaların, plan ve stratejiden uzak yaklaşımların ülkemizi çıkmaz sokağa ittiğini belirterek, “Üretim istatistikleri ve piyasa koşullarını dikkate almayan anlayış; üreticiyi zor durumda bırakmakta, sektör temsilcilerine ve birliklerine yapılan politik baskılar tüketicinin kafasını karıştırmaktadır. Politik baskılar arttığı müddetçe üretici hem tarım üretiminden hem hayvancılıktan çekilmeye başlayacak, ülkemiz tarım gibi en önemli alanda dışa bağımlı hale gelecektir” dedi.

DUYURU ÜÇ KEZ DEĞİŞTİ!

Ekmek fiyatlarından sonra çiğ süt fiyatları konusunda da büyük bir tartışma yaşandığına dikkat çeken Aygun, Ulusal Süt Konseyi'nin, çiğ süt fiyatları konusunda yaptığı duyuruyu üç kez değiştirdiğini anımsattı.

BÜYÜK BİR CİDDİYETSİZLİĞE İMZA ATILDI!

“Konsey, 27 Temmuz 2018 tarihinde sektör paydaşları ile toplanarak, çiğ süt için tavsiye fiyat toplantısı yapmıştır. Ancak 5 gün içinde üç farklı açıklama yaparak, ayrı bir ciddiyetsizliğe de imza atmıştır” tepkisinde bulunan Aygun, şunları kaydetti: “İlk duyuruda; masraflar hariç çiğ sütte üreticinin eline geçecek net fiyat 1.70 ve yürürlük tarihi 1 Ağustos 2018 olarak açıklanmıştır. Bir süre sonra bu duyuruyu ikinci kez değiştiren Konsey, çiğ süt fiyatını masraflar dahil 1.70 TL'ye ve yürürlük tarihini de 15 Ağustos 2018'e çekmiştir. Ulusal Süt Konseyi; duyurusunu üçüncü kez değiştirerek, 15 Ağustos 2018'de uygulanacağını açıkladığı 1.70 liralık çiğ süt fiyatından yeniden geri adım atmıştır”

Yeni açıklamada ise bu kararın ne zaman uygulanacağının da belirtilmediğine işaret eden Aygun, bu gelişmeler bağlamında konuyla ilgili olarak Bakan Pakdemirli'ye 5 soru yöneltti.

SÜTTE CEVAPLANDIRILMASI İSTENEN 5 SORU

1) Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt konusunda üç farklı referans açıklaması, güvenilirliğini ve saygınlığını yok etmiştir. Konsey'in üç farklı açıklama yapması, hükümet baskısına bağlanmaktadır. Bu iddia doğru mudur?

2) Çiğ sütün litre fiyatı son açıklamalar ışığında nedir ve hangi tarihte uygulanacaktır?

3) Süt üreticileri, daha önceki açıklamalarında 2 liranın altındaki fiyatların kendilerini kurtarmayacağını, inekleri kesmeye başlayacaklarını söyleyerek uyarıda bulunmuştur. İneklerin kesilmesi, ette yaşadığımız büyük sıkıntıyı ikiye katlayacaktır. Et ve sütle ilgili gelişmeler, doğrudan birbirini ilgilendirmektedir. Hayvancılık, bitmek üzeredir. Hayvancılık yapan üreticimize dönük kapsamlı bir destek paketi uygulamayı düşünüyor musunuz?

4) Bir süt üreticisinin para kazanabilmesi için 1 litre sütle 1.3 kilogram yem alması gerekmektedir. 1 torba yem (50 kilogram) 80 liradır. Dünyada hayvancılık yapanların geçinebilmeleri için bu durum; 1.3 süt-yem paritesi olarak belirlenmiştir. Bu yüzden Ulusal Süt Konseyi'nin açıkladığı çiğ süt için 1,70 TL/Litre olarak rakamının, üreticinin eline geçen net rakam olması gerekmektedir. Süt üreticisinin masraflarını karşılayacak mısınız?

5) Ette yaşanan tartışmalardan sonra sütte de kötü bir döneme giriyoruz. Ulusal Süt Konseyi ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında sağlıklı bir koordinasyon gerekmektedir. Yeni dönemde Ulusal Süt Konseyi ile Bakanlık arasındaki ilişkiler hangi çerçevede yürüyecektir?

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Süt ve Süt Ürünleri HABERLERİ