Hastalıktan ari olmayan işletmelerin süt satışına izin verilmeyecek!

Elazığ'da, süt işleme tesisleri, süt üreticileri birliği, market yetkilileri ve hayvan sahiplerine Çiğ Süt Arzına İlişkin tebliğ, anlatıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Gıda ve Yem Şube Müdürü Cemal Çetinkaya, hastalıktan ari olmayan işletmelerin çiğ süt satışına izin verilmeyeceğini belirtti.

Hastalıktan ari olmayan işletmelerin süt satışına izin verilmeyecek!

Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya, süt işleme tesisleri, süt üreticileri birliği, market yetkilileri ve hayvan sahipleri katıldı.

Toplantıda söz alan Gıda ve Yem Şube Müdürü Cemal Çetinkaya, “Tebliğ yayınlandıktan sonra İl Müdürlüğümüzce 5 kişilik bir komisyon kurarak, çiğ süt eylem planını hayata geçirdik. Görsel ve yazılı basın vasıtasıyla da hedef kitlemize 'Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliği' anlatılacaktır. Ayrıca il dışı teknik geziler düzenlenerek, ambalajlama ve etiketleme konusunda uygulama birliği sağlamak adına çalışmalar yapılacaktır. Tüketiciye satılacak olan çiğ sütler, hastalıktan ari, sağlık sertifikasına sahip işletmelerden elde edilecek ve otomatik satış makinaları aracılığıyla veya hazır ambalajlı olarak satılacaktır. Hastalıktan ari olmayan işletmelerin çiğ süt satışına izin verilmeyecektir" dedi.

Toplantı Veteriner hekim Dr. Pınar Şeker'in “Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliği" hakkındaki sunumu ve katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
25 Ağustos 2017, 10:08

5996 uygulansın

.....
gıda denetleme yetkisi olmayan Su ürünleri mühendisinden güzel Elazizi me gıda yem şube müdürü.... hayırlı olsun

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Süt ve Süt Ürünleri HABERLERİ