Et ve Süt Kurumu ilk kez iç piyasaya süt tozu satacak!

Et ve Süt Kurumu, süt regülasyonu kapsamında üreticiden aldığı sütün karşılığında ürettiği süt tozunu ilk kez iç piyasaya satacak. Süt tozu firmalara bugüne kadar ihraç amaçlı satılıyordu.

Et ve Süt Kurumu ilk kez iç piyasaya süt tozu satacak!

Et ve Süt Kurumu, süt regülasyonu kapsamında üreticiden aldığı sütün karşılığında ürettiği süt tozunu ilk kez iç piyasaya satacak. Süt tozu firmalara bugüne kadar ihraç amaçlı satılıyordu.

ESK, 6 Ekim'de yapılacak ihale ile yağsız süt tozu satışı yapacak. Konuyla ilgili yapılan ihale duyurusunda bir konu dikkat çekti. Buna göre 6 Ekim'de yapılacak ihalede 5 milyon 468 bin 427 kg yağsız süt tozu satılacak. Yağsız süt tozu satışlarında yurt dışına ihraç şartı aranmayacak. Firmalar aldıkları bu süttozunu iç piyasadaki ürünlerinde de kullanabilecekler.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi'nde sanayicilerin böyle bir talebi olmuştu. Süt arzının düştüğünü gerekçe gösteren sanayiciler, 'süt regülasyonu' kapsamında üreticiden alınan sütlerden üretilen süt tozunu iç piyasada da kullanmak istemişlerdi. Bakanlık yetkilileri de sanayicinin bu talebine sıcak bakmıştı.

Süt fiyatlarının düşmemesi için alınan sütlerden yapılan süt tozunun tekrar iç piyasaya verilecek olması bir çelişki olarak görülürken, ihalede oluşacak fiyat ise önem taşıyor.


Yağsız Süt Tozu Satışı İhale Duyurusu için TIKLAYIN


TARIMDAN HABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Süt ve Süt Ürünleri HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.