Bakan Faruk Çelik: Çiftliklerden elde edilen sütler satılacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tüketiciye sağlıklı yoldan çiğ süt ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Çelik, “Bu doğrultuda oluşturulmuş sütmatiklerde, hastalıklardan arındırılmış çiftliklerden elde edilen sütler satılacak" açıklamasını yaptı.

Bakan Faruk Çelik: Çiftliklerden elde edilen sütler satılacak!

Çelik, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluşlardan Soğuk Hava Deposu İşletmeciliğinin (BELSO) Oran'daki "Süt Satış Noktası"nın tanıtımına katıldı. Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yoldan ulaşmasını amaçladıklarını ve kontrollü satışına yönelik bir düzenleme yaptıklarını hatırlatarak, bunun o dönem çeşitli eleştirilere konu olduğunu ifade etti. Çelik, Bakanlık olarak bir taraftan gıda arzını yeterince sağlama zorunlulukları, diğer taraftan da gıdaya sağlıklı erişimi düzenlemek durumunda bulunduklarını söyledi.

Çelik, tanıtımı yapılan süt satış noktasında "Sütmatik" cihazının bulunduğunu belirterek, sütün hangi işletmeden, hangi saatte geldiğinin bu makineler üzerinde yarından itibaren görülebileceğini ifade etti.

Bu cihaz üzerinde ürünün adı, üreticinin adı soyadı veya ticari unvanı, adresi, hayvancılık işletme numarası, sütün sağım tarihi ve son kullanma tarihine ilişkin bilgilerin yer alacağına işaret eden Çelik, cihaz üzerinde ayrıca "Kullanmadan önce kaynatın" ve "0-4 santigrat derecede buzdolabında muhafaza ediniz" uyarılarının bulunacağını bildirdi.

Çelik, Türkiye'nin 19 milyon ton süt üretimi olduğuna ancak bunun sadece 1,5 milyon tonunun ari işletmelerden elde edilebildiğine dikkati çekerek, "Sütmatik"te hastalıklardan arındırılmış çiftliklerden elde edilen sütün satıldığını söyledi.

Amaçlarının bu yolla ari işletmeleri teşvik etmek olduğunu vurgulayan Çelik, sütün kalitesinin artması için ari işletmelerin artması gerektiğini dile getirdi. Çelik, üreticilerin çiğ sütü piyasada 1,30 liradan sattığını belirterek, 2 liralık satış fiyatının üretici için de iyi olduğunu ve söz konusu işletmelerin artmasını teşvik edeceğini ifade etti.

Çelik, hayvancılığın geleceğinin de sütle ilgili olduğunu, hayvansal ürünlerin güvenli üretilip tüketilmesi için el birliği yapacaklarını söyledi.

Çiğ sütün litresi 2,5 lira

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hastalıktan ari i̇şletmelerden elde edilen çiğ sütü Ankara'nın değişik noktalarında halka ulaştırmak için adım atıldığını, buradan alınan sütün 24 saat boyunca satışa hazır olduğunu ifade etti.

Gökçek, üreticiden litresini 2 liraya aldıkları sütü, tüketiciye 2,5 liradan sattıklarını belirterek, üreticiye daha çok gelir sağladıklarını, aracıyı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Gökçek, şu an Ankara'da 13 noktada çiğ süt satışı yaptıklarını, bu rakamı artıracaklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik ve Gökçek, Sütmatik'ten çiğ süt aldı.

Cihazdan çiğ süt alan tüketici Ayşe Baş da dışarıdan temin edilen sütlerde katkı maddesi olduğunu düşündüğünü, buradan aldıkları sütün güvenilir olduğunu bildiklerini ifade etti.

Çiğ sütü yoğurt yapmak için aldığını belirten Baş, sütün tadının çok güzel, fiyatının da iyi olduğunu kaydetti.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
11 Temmuz 2017, 11:22

tokatlı

tokatlı
çiftçiden al 1 liraya sütmatik te sat 2.5 liraya millet tüccardan şikayetçi orantısız kar ediyor ürünümüz dergerinde satılmıyor diye devletin yaptıgına bak...eeeee tabi aradaki 1.5 lirayı yiyecek birileri vardır illaki.yoksa benmi y Devamı..çiftçiden al 1 liraya sütmatik te sat 2.5 liraya millet tüccardan şikayetçi orantısız kar ediyor ürünümüz dergerinde satılmıyor diye devletin yaptıgına bak...eeeee tabi aradaki 1.5 lirayı yiyecek birileri vardır illaki.yoksa benmi yanlış düşünüyorum gerçekten milletin sağlıgınımı düşünüyorlar :)))
11 Temmuz 2017, 08:59

Türkiye bugüne kadar çok hükümet gördü. Bazısı iyiydi, bazısının devrinde krizler görüldü ama hepsinin ortak özelliği İyi-kötü, az çok halka hizmet etmekti. Bu iktidarın tek amacı nasıl halkı yolarım? Yolunan halka halkı Devamı..Türkiye bugüne kadar çok hükümet gördü. Bazısı iyiydi, bazısının devrinde krizler görüldü ama hepsinin ortak özelliği İyi-kötü, az çok halka hizmet etmekti. Bu iktidarın tek amacı nasıl halkı yolarım? Yolunan halka halkı çok iyi yolduğum için nasıl kendimi alkışlatırımın canbazlığını yapmak.
11 Temmuz 2017, 01:40

Üretenin değil

İsimsiz
Üretenin değil parası çok olupta bu işe elini atmış modern çiftliği kurmuş zenginin yanında bir proje arı çiftlik diyor farkındaysan köylüye hayrı yok şehirlinin şehirliye hayrı var köy boş olur tabi al sana süt
10 Temmuz 2017, 00:00

2 boyalı

adıdegmez
makyaj nereye kadar !
08 Temmuz 2017, 18:04

Örnek proje

Sıgırcı
Örnek takdir edilecek proje tüm belediyeler örnek almalı. Üreticininde tüketicininde faydasına
08 Temmuz 2017, 16:50

Gördünüzmü rant nasıl varmış

İsimsiz
Rantın olmadığı yer yok gördünüzmü arkadaşlar

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Süt ve Süt Ürünleri HABERLERİ