Bakan Çelik: Peynirde iyi potansiyele sahibiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çanakkale'de düzenlenen Ulusal Peynir Çalıştayı'na katıldı. Çelik, “46 bin ton peynir ihracatı, 10 bin ton da peynir ithalatı gerçekleştiriyoruz. İhracatımızla 150 milyon dolarlık bir değer elde ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakan Çelik: Peynirde iyi potansiyele sahibiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'de 190'ın üzerinde peynir çeşidi bulunduğunu, imkânlar göz önüne alındığında peynirle ilgili ülkenin iyi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Çelik, "Türkiye'de 19 milyon ton süt üretimi gerçekleşiyor. Bunun yarısı, yaklaşık 9 milyon tonu sanayide işleniyor ve 5 milyon ton sütle de 660 bin ton peynir elde ediyoruz. Bu çalıştay, bu kapsamda çizebileceğimiz potansiyelimiz açısından son derece önemli. 46 bin ton peynir ihracatı, 10 bin ton da peynir ithalatı gerçekleştiriyoruz. İhracatımızla 150 milyon dolarlık bir değer elde ediyoruz" dedi.

Çelik, potansiyele göre ihracatın yeterli düzeyde olmadığına dikkati çekerek, "Bu potansiyeli göz önünde bulundurduğumuzda daha çok ihracat, pazarlarda daha çok yer alması gerektiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Türkiye'de 190'ın üzerinde peynir çeşidi var ama dış piyasalarda bu çeşitlerimizin yeteri kadar karşılık bulup bulmadığını sorguladığımızda, 190'ın üzerinde peynir çeşidi olan bir ülkenin ürünlerinin dünya piyasalarında yeteri kadar yer bulmadığını da tespit ettik. O halde yapmamız gerekenler var" ifadelerini kullandı.

Bu konuda markalaşmanın önemine değinen Çelik, ürünlere coğrafi işaretleme yapılması için zaman kaybedilmemesi gerektiğini bildirdi.

Gıda Konusunda Herkes İşin Profesörü Kesiliyor

Kimyasallarla fazla haşır neşir olan toprağın sofralara yansımasının, insanları hastanelere taşıdığını dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede, Peynir Üretim Tebliği'ni 2015'te yayınladık. Geçtiğimiz ayda da çiğ sütün marketlerde nasıl satılabileceğiyle ilgili bir tebliğ yayınladık. Gıda konusu gelince herkes işin profesörü kesiliyor, herkes konuşuyor. Elinde kalem olan herkes de yazıyor. Maşallah ne kadar biliyorlar üreticinin ne çektiğini ne tür zahmetlerle bu ürünü piyasaya sürdüğünü. Hangi alın terini akıtarak, hangi maddi imkânları heba ederek, harcayarak, sofralarına bu ürünün getirildiğini dikkate almadan çalakalem 'o yenir, bu yenmez' ifadelerle maalesef sektöre çok büyük bir darbe vurduklarının ya farkındalar veya başka amaçlarla, başka imkânlar elde ederek, kendi nefisleri için kendi geleceklerini kurtarmaya ama sektörü baltalamaya dönük adımlar atıldığını ibretle izliyoruz."

Olmadık Değerlendirmeler Yaptılar

Çelik, tüketimi talep çerçevesinde artırmak amacıyla çiğ sütün nasıl satılacağıyla ilgili "Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliğ''i belirlediklerini ifade ederek, "Bu tebliğle ilgili olmadık değerlendirmeler yaptılar. Referandum sürecini bile bu işin içine katanlar oldu. Referandumla bile irtibatlı hale getirdiler sütü, peyniri. Malesef sağlıklı gıdaya erişim noktasında atılması gereken adımları bile hazmedemeyen veya anlamayan zavallılar, bu konularla ilgili gelişi güzel değerlendirmeler yaptılar, yapmaya devam ediyorlar. Bunlar önemli değil." değerlendirmesinde bulundu.

Çin Pazarına Ürün Vermenin Yolları Aranacak

Tarıma bakışta değişime ihtiyaç olduğunu ifade eden Çelik, tarımı küçümseyen, öteleyen bir anlayıştan bir an önce kurtulunması gerektiğini vurguladı.

Çelik, yukarıdan bakmak için bakan olunmadığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık uluslararası pazarlarda, ekmek ağızda değil, aslanın midesinde. Oradan da pazar payı alacaksınız. Nasıl alacaksınız? Peynir, süt, süt tozu, bitkisel ürünler, meyveler, sebzeler, nasıl dünya pazarlarında nasıl yer alacak? Yer alabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak iş forumları başlattık ve 6 ülkeyle iş formu yaptık. Nedir iş forumu? Gidiyorsunuz İran'da 250-300 iş adamımızla, onlardan da 250-300 iş adamı katılıyor ve birlikte imkânlarınız neyse konuşuluyor, paylaşılıyor ve bağlantılar kuruluyor. Bu iş forumlarının sonuncusunu Afrika kıtasıyla yaptık."

Afrika'nın tarımda çok geride olduğunu ve Türkiye'nin deneyimlerine ihtiyaç duyduğunu aktaran Çelik, "Afrika ülkelerine eğer bizim iş adamlarımız el atabilse, hem üretim hem pazara mal sürme konusunda son derece büyük imkânlar var. Üretebilirsiniz ama pazarınız yoksa bir şey ifade etmez." dedi.

Çelik, mayıs ayı içinde Çin'e gideceğine de değinerek, Çin pazarına süt tozu, meyve ve sebze vermenin yollarını arayacaklarını söyledi.

Çalıştaya, Bakan Çelik'in yanı sıra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acel, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve ilgili daire ve kurum müdürleri katıldı.

Çanakkale Valiliğini de ziyaret eden Çelik, daha sonra Halk Bahçesi'nde kurulan peynir tadım stantlarında yörede üretilen peynirlerin tadına baktı.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Süt ve Süt Ürünleri HABERLERİ