Uçan balıklar Van Gölü'ne geri dönüyor!

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalinin, 15 Nisan-15 Temmuz arasındaki üreme dönemini kapsayan zorlu yolculuğu sona eriyor. Yumurtasını tatlı sulara bırakan inci kefali balıkları, Van Gölü'ne geri dönüyor.

Uçan balıklar Van Gölü'ne geri dönüyor!

Van Balıkçık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir konuyla ilgili:

“Bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska'daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin Van Gölüne geri dönüşleri başladı. Demir, Akköprü deresi ve Van Kalesi arkasında bulunan Eski balık bendinin olduğu derede yaptığımız incelemelerde balıkların yumurtalarını bıraktığını ve Van Gölüne geri dönüşlerinin devam ettiğini ancak açlıktan ve yorgunluktan bazı balıkların geri dönüş yolunda öldüğünü tespit ettik" dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan bir başka isim olan Tarım İl Müdürü İbrahim Görentaş:

"Bu yıl Van Gölü ve havzasında güvenlik güçleri ile birlikte 7/24 yapılan denetimler ile kaçak avcılığın geçen yıllara oranla büyük oranda azaldığını ve bunun sonucu olarak önümüzdeki yıllırda inci kefali balığınının avlanabilir stok miktarının ve balikçıların av veriminin artacağı tezgahlara daha ucuz inci kefali balığının geleceği ve insanlarımızın daha ucuza balık yiyeceği anlamına geliyor. Av yasağı denetimlerimiz 15 temmuz tarihine kadar devam edecek ve bu tarihe kadar balığımızı avlamayalım, satmayalım, satın almayalım ve tüketmeyelim" dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Su Ürünleri HABERLERİ