Yavuz Dizdar NBŞ'de fikrini değiştirdi!

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'dan sonra Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar da, yüksek früktozlu mısır şurubunun en önemli unsuru olan 'früktozun' masum olduğunu ileri sürdü. Dizdar, geçmişte nişasta bazlı şekerlere karşı duruşu ile biliniyordu.

Yavuz Dizdar NBŞ'de fikrini değiştirdi!

Dizdar, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Sağlık Bakanı Akdağ'a destek vererek, “"Biz de yıllar önce fruktoz her şeyi açıklar sanmıştık ancak fruktoz olağan şüphelilerin en sonuncusu bile olmaz" dedi.

GEÇMİŞTE BÖYLE DEMİŞTİ!

Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar, geçmişte nişasta bazlı şekerlere karşı duruşu ile biliniyordu. Dizdar, 2011 yılında katıldığı bir televizyon programında früktozun insan için uygun bir şeker olmadığını belirterek, şunları kaydetmişti:

"Bu konuda yapılmış olan üç tane büyük çalışma var. Bu çalışmalarda früktoz ve pankreas kanseri ilişkilendiriliyor. Şişmanlık üzerinden, başka şeyler üzerinden, yağlarda eriyen tarım ilaçları olabilir, herhangi bir şey olabilir. Früktozun kanser riskini artırdığı konusunda geçen sene bir çalışma yayınlandı. Tez budur.

FRÜKTOZ HASTALIĞA NEDEN OLUR

Früktoz insan için uygun bir şeker değildir. Hastalığa neden olur. Birinci hastalık şişmanlıktır, ikinci hastalık diyabettir, üçüncüsü pankreas kanseridir. Diğer kanserlerle ilgili bir bulgu yoktur.

FRÜKTOZ BİZE YABANCIDIR

İnsan metabolizması glikoz üzerine kuruludur. Yani biz şeker olarak glikozu kullanıyoruz Früktoz bize yabancıdır. Mısır şurubu früktozdan serbest üretilen bir şekerdir. En zararlısı konusunda oklar früktozun üzerine gidiyor. Ve doğrudan mısır şurubuna gidiyor. Glikoz vücutta kullanılan bir fon. Früktoz pankreas kanserini çoğaltıyor.

İKİ BİN KİŞİYİ ALIP İÇİRİRSENİZ FARKI GÖRÜRSÜNÜZ

İki bin kişiyi alıp 10 yıl günde 2,5 litre meşrubat içirirseniz farkı görürsünüz. 180 km hızla duvara çarpan bir aracın içindekiler ölür mü ölmez mi? Duvar mı, araç mı, içindekiler mi suçludur bilemezsiniz. Ama früktoz pankreas kanseriyle ilişkilendirilmiştir."

BAKAN LOBİNİN ELİNİ RAHATLATACAK AÇIKLAMADA BULUNMUŞTU!

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, yüksek früktozlu mısır şurubunun en önemli unsuru olan früktozun sağlık açısından özel bir zararının bulunmadığını ileri sürmüştü.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Bakan Akdağ'a destek veren Dizdar da sosyal medya hesabı üzerinden bir değerlendirme yaparak geçmişteki iddialarının aksine şunları kaydetti:

'SANMIŞTIK!' SAVUNMASI

“Sevgili Dostlar, Sağlık Bakanı TBMM'de Früktoz ile ilgili bir soruya yanıt vermiş... Früktoz konusunda kaygı duyanlarınız için özellikle belirtmek istiyorum; Biz de yıllar önce früktoz her şeyi açıklar sanmıştık. Okuyup anladıkça, vardığımız noktada, 'Olağan şüphelilerin en sonuncusu bile olamaz.' konumundayız."

Dizdar, geçtiğimiz aylarda da Cargill'i ziyaret ederek, bu ziyaretten fotoğraflarını paylaşmıştı. Bu ziyaretinden dolayı takipçilerinden gelen tepkiler üzerine de “Ben bilimadamıyım... Neye bakarım? 1. Sağlıklı üretim yapıyor mu yapmıyor mu? 2. Bu ülkeye bir çivi çakmış mı çakmamış mı?" savunmasında bulunmuştu.

YÜKSEK KOTA PANCAR ÜRETİMİNE DARBE VURUYOR

Bilindiği üzere Cargill, yüksek früktozlu mısır şurubunun Türkiye'de en önemli üreticisi durumunda. Yüksek früktozlu mısır şuruplarına Türkiye'de Avrupa'nın üstünde bir kota hakkı verilirken, bu durum ülkenin pancar üretimini olumsuz etkiliyor.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
13 Mart 2018, 13:51

paranın gücü diye özetleyelim .
23 Ağustos 2017, 23:59

şaşkınım

ben
yalan haber diyorsunuzda adam mısır şurubunun dünya hakimi cargill e ziyarete gitmiş.
16 Temmuz 2017, 20:35

Ülkü
Bilim adamının görevi kurumların bu ülkede çivi çakmış ya da çakmamış olmasına göre ürünlerini değerlendirmek değildir.
16 Temmuz 2017, 19:36

Hocamin yorumu

Zuriye mumcu
Neden yalan haber yapiyorsunuz hoca onu oyle soyleyip gerisini soyle getirmis artik saglik bakani tarim ilacina ve antibiyotiklerle ugrassa demis yalan haber yapmayin
15 Temmuz 2017, 20:07

Bu kadar uğraşılmasın madem

BattalGazi
Ülkenin tarımsal sektörleri belli başlı özellikle yabancı şirketlere verilsin.Meralar,zeytinlikler sektörün içindeki üreticiler peşkeş edilsin.Çiftçi kendi toprağında köle,Hans ın ayakçısı olsun.Pek saygıdeğer devlet büyükl Devamı..Ülkenin tarımsal sektörleri belli başlı özellikle yabancı şirketlere verilsin.Meralar,zeytinlikler sektörün içindeki üreticiler peşkeş edilsin.Çiftçi kendi toprağında köle,Hans ın ayakçısı olsun.Pek saygıdeğer devlet büyüklerimizde elleri cepte gezsinler.Ey Almanya demekle olmuyor,15 temmuzun hakkını vermek; garibana,vatanın her kuruşuna sahip çıkmakla olur.Hey gülüm hey nerde?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ