Şekerde kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, halkın ihtiyaç duyduğu şekerin tamamının yurt içinde üretildiğini belirtti. Pakdemirli, şeker sektörünün sevk ve idaresinin Tarım ve Orman Bakanlığı'nda olduğunu bildirdi.

Şekerde kendi ihtiyacımızı karşılıyoruz!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz Nisan ayında özelleştirilen Turhal Şeker Fabrikası'nın pancar alım kampanyasının açılışına katıldı. Şekerin Türkiye için milli ve stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli "Bu konuda yapılan spekülatif haberler gerçeği yansıtmıyor. Özellikle altını çiziyorum, halkın ihtiyaç duyduğu şekerin tamamı yurt içinde üretiliyor. Ülke olarak şeker üretiminde çok önemli mesafe kaydettik. Hatta Suriye ve Irak'a şeker ihraç ediyoruz." dedi.

2 MİLYON 700 BİN TON KOTA BELİRLENDİ

2018 yılında şeker kotalarının arttığını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "2002 yılında 16,5 milyon ton olan pancar üretimimiz, 2017 yılında yüzde 28 artış ile 21 milyon tonun üzerine çıkmıştır. Aynı dönemde uyguladığımız başarılı politikalar ile birim alandan elde edilen pancar verimi, yüzde 50 oranında artmış. 2018 yılında şeker kotaları Cumhurbaşkanımız tarafından belirlenmişti. Bu dönemde, nişasta bazlı şeker kotaları, yarı yarıya azaltılmıştı.

Daha önce toplam şeker içerisinde yüzde 10 olarak uygulanan nişasta bazlı şeker kotası, yüzde 5'e çekilmiş ve oluşan kota farkı, pancara tahsis edilmişti. 2018/2019 pazarlama yılına ilişkin şeker kotaları, 2 milyon 700 bin ton olarak belirlenmiştir. Bu miktarın 2 milyon 565 bin tonu pancar şekerine tahsis edilmiştir. Böylece halkımızın tükettiği şekerin tamamı yerli üretimle ve bu üretimin yüzde 95'i de pancar şekeri ile karşılanmaktadır. Şeker sektörünün sevk ve idaresi Bakanlığımızdadır"

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
04 Ekim 2018, 22:17

Nişasta bazlı şeker yasaklansı

Cevdet
Diyabet e sebep oluyor bütün çikolata ve şekerleme de kullanılan bu zehir çok uçuz
30 Eylül 2018, 14:07

Gübre

Köylü
Şekerde yerlilikmi kaldı fabrikalar satıldı üretime geçmedi arada kaldı alanlar alıp başkasına devrediyor ne olduğu belli değil çiftçi perişan pancar taban fiyatı yeniden belirlenmeli paramız develua oldu yüzde kırk değer kaybetti Devamı..Şekerde yerlilikmi kaldı fabrikalar satıldı üretime geçmedi arada kaldı alanlar alıp başkasına devrediyor ne olduğu belli değil çiftçi perişan pancar taban fiyatı yeniden belirlenmeli paramız develua oldu yüzde kırk değer kaybetti bunu kimse olmadı demesin çünki yaşıyoruz 1600 olan gübre 3000 tl biz bu çiftçiliği yapamayız bu şartlarda beceren yapsın.
29 Eylül 2018, 17:54

İnşallah hayırlısı olsun çiftçi bindirildi bir alamete gidiyor kiyamete

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ