'Şeker pancarı başımızın tacı'

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, nişasta bazlı şekerlerin bir musibet olduğunu belirterek, “şeker pancarından yapılan şekeri öpüp başımıza koymalıyız" dedi.

'Şeker pancarı başımızın tacı'

ÖZEL HABER

Prof. Dr. Bingür Sönmez, bugün TRT'de katıldığı bir programda mısırdan yapılan nişasta bazlı şekerlerin zararlarına dikkat çekti. Anne babaları da uyaran Sönmez, çocuklara evde pancar şekerinden yapılmış tatlıları yedirmelerini istedi.

BAŞIMIZDA MISIR ŞURUBU DENEN BİR BELA VAR!

Nişasta bazlı şekerlerin zararlarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Sönmez, “Yıllarca beyaz şekerle mücadele ettik. Üç beyazdan bahsettik. Tuz dedik, şeker dedik, sigara dumanı dedik. Şimdi pancardan yapılan şekeri öpüp başımıza koyuyoruz. Çünkü başımızda mısır şurubu denen bir bela var. Bu ciddi bir büyüme hormonunu bloke ediyor, ciddi endokrin bozukluklar yapıyor. Diyabete ciddi zemin hazırlıyor. Beraberinde çok ciddi damar sertliğine neden oluyor" dedi.

KÖYLÜNÜN ŞEKER PANCARI EKMESİ ENGELLENİYOR

Nişasta bazlı şekerlerin çok ucuz ve raf ömrünün çok uzun olmasından dolayı tercih edildiğini vurgulayan Sönmez, “Endüstriyel tüm tatlılarda mısır şurubu şerbeti kullanılıyor. Ülkemizde yılda 500 bin ton mısır şurubu şerbeti üreten firmalar var. Ve bu firmaların baskısıyla köylümüzün şeker pancarını ekmesi engelleniyor" diye konuştu.

BİR MUSİBET!

Anne babaları da uyaran Sönmez, şunları kaydetti: “Keşke annelerimiz çocuklarımıza evdeki beyaz şekerden, pancar şekerinden tatlılar yapabilseler. Çocuğunuzun önüne koyduğunuz kahvaltıdan başlayın. Reçelinden gofretinden, bisküvisinden, her şeyin içinde mısır şurubu şerbeti var. Ve bu çok ciddi kanserojen, çok ciddi patolojik damar sertliği yapıcı, ciddi diyabete zemin hazırlayan, ciddi büyüme hormonunu bloke eden bir musibet gerçekten"

TARIMDAN HABER
Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
25 Mayıs 2017, 13:30

Hocam

Semra
Hocamızın ağzına sağlık

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.