Şeker İş: NBŞ vurgununda firmalar açıklansın!

Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan Bosna Hersek üzerinden yapılan NBŞ vurgunu, sektörde tepkilere neden oldu. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Bosna Hersek üzerinden yapılan NBŞ vurgununda firmaların açıklanmasını istedi.

Şeker İş: NBŞ vurgununda firmalar açıklansın!

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (ŞEKER-İŞ) Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye'nin ihtiyacı olmamasına rağmen AB ülkeleri ve İtalya'da üretilen nişasta bazlı şekerlerin, Bosna Hersek'e getirilerek, sanki bu ülkede üretilmiş gibi Türkiye'ye sıfır gümrükle ithal edilmesinin Türkiye'nin şeker sektörünün kalbine saplanan bir hançer olduğunu söyledi.

Gök, Türkiye'de NBŞ kotası yetmiyormuş gibi zaten AB ortalamasının çok üzerinde bir üretim söz konusu iken bir de Bosna Hersek'ten ithalat yapılmasının bu ürünlerin ülkeye girişi konusunda kafalarda soru işareti bıraktığını kaydetti.

Bosna Hersek üzerinden 'Nişasta Bazlı Şeker' vurgunu! Haberi için tıklayın...

Gök, “Türkiye'nin yeterli miktarda pancar üretimi ve şeker stoğu var iken şeker açığı var diyerek NBŞ kotalarının yüzde 50 oranında artırılmasını talep eden gözünü kar hırsı bürümüş bir takım çevreler yetkilileri yanlış yönlendirmek suretiyle Üretim Paketi Kanun Tasarısı'nda tüm glikoz şuruplarının kapsam dışına çıkartılması için düzenleme yaptırmış, ancak tasarı rafa kaldırılmıştı. Tasarı rafa kalksa da dur durak bilmeyen NBŞ üreticileri bu sefer Bosna Hersek üzerinden ithalat yoluna giderek iptal edilen tasarıya bir nevi resmiyet kazandırmaya çalışarak yasaları çiğnemiştir" dedi.

ŞEKER KURUMU BAŞIBOŞ DURUMDA

Görüş bildirme konusunda Şeker Kurumuna atama yapılmaması nedeniyle kurumun başıboş olduğuna değinen Gök,"İçi boş olan bir kurumda kimden görüş alınmış? Gümrük Bakanlığı konuya müdahil olmasa sektörü ve halkımızı etkileyen bu konu gün yüzüne çıkamayacaktı. Şeker Kuruluna biran evvel atamalar yapılmalı daha sonra da NBŞ ithalatının önüne geçilmesi ve şeker sektörü açısından ciddi tehdit oluşturacağı yönünde görüş bildirerek, gereken tedbirlerin alınması için girişimde bulunmalıdır.

Şeker Kurumu'nun öncelikle şu soruların cevabını alması gerekmektedir. Bu ithalatı yapan şirketler kim? İthal edilen Nişasta Bazlı Şekerlerde GDO kullanılmış mıdır? Bu ürünler tüketim amaçlı mı yoksa ihraç kayıtlı olarak mı kullanılmıştır? Şeker Kurumu bundan sonra yapısını Türk Şeker sanayisinin güçlü bir dinamizm ve verimlilik anlayışı üzerine inşa etmelidir" diye konuştu.

KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE
Yorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
17 Haziran 2017, 00:55

nolcak bu şekerin hali?

şeker baba
önümüzdeki senenin kotası verilmedi. bir iki ay daha kurula atama yapılmazsa o zaman ortalık karışır. ya kurul atansın ya da tarım bakanlığı bünyesinde işler yürütülsün artık.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ