Okullar açılırken ünlü kalp cerrahından ailelere NBŞ uyarısı!

Ünlü kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, toplumun büyük bir mısır şurubu tehdidi altında bulunduğunu belirterek, okul kantinleri konusunda aileleri uyardı. Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise geçmişte Bingür hocayla mısır şurubunun zararları konusunda aynı düşündüğünü ancak şimdi görüşünde esnemeler olduğunu söyledi.

Okullar açılırken ünlü kalp cerrahından ailelere NBŞ uyarısı!

Ünlü kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, toplumun büyük bir mısır şurubu tehdidi altında bulunduğunu belirterek, okul kantinleri konusunda aileleri uyardı. Mısır şurubunun Türkiye'de çok yüksek oranlarda kullanıldığına dikkat çeken Sönmez, bu ürünlerin ne yazık ki okullarda verilen yemeklerde ve kantinlerde satılan gıdalarda da bulunduğunu açıkladı.

Katıldığı bir televizyon programında mısır şurubunun tehlikelerine işaret eden Sönmez, şunları kaydetti:

BU ŞEKERE DİKKAT!

“Kardiyoloji bilgisi olarak yıllarca insanları kolesterolden uzak durmalarını yalvardık, tembih ettik, rica ettik. Şimdi artık kolesterolden o kadar korkmuyoruz. Asıl korkumuz şeker. Şeker derken o pancardan üretilen beyaz kristal şeker değil. Bir müddet onunla da mücadele ettik ama şimdi o beyaz şekeri öpüp başımıza koyuyoruz çünkü mısır şurubu şerbeti denen bir musibet çıktı. En tehlikelisi bu.

ARKASINDA ÇOK BÜYÜK FİRMALAR VAR!

Büyüme geriliği yapıyor, obezite yapıyor, diyabet yapıyor. Büyük ülkelerde ABD'de ve Avrupa'da kotası 1.5, 2 ile sınırlanmışken, bizde yüzde 15'lerde. Arkasında çok büyük firmalar var.

BÜTÜN GIDALARDA KULLANILIYOR!

Bir çocuğun sabah kalktığında yediklerinden başlayalım; reçelinden bisküvisinden, gofretinden, sandviçinden, her şeyin içinde mısır şurubu şerbeti maalesef var. Balların birçoğu bile mısır şurubu şerbetinden yapılıyor.

YAVUZ DİZDAR: GÖRÜŞÜMDE ESNEMELER MEYDANA GELDİ!

Geçmişte mısır şurubu şerbetine karşı duruşuyla bilinen Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar ise geçmişte mısır şurubunun zararları konusunda Bingür hocayla aynı cenahta bulunduklarını ancak şimdi aynı düşünmediğini belirtti. Dizdar, şunları kaydetti: “Bingür hocayla 7 sene önce bu konuda tartıştık. Hem de çok olağanüstü gerilimli bir ortamda. Aynı kutupta, aynı cenahta yer alarak tartıştık. Ama zaman içerisinde benim görüşümde biraz esnemeler meydana geldi"

Dizdar, mısır şurubu şerbetinin normal tüketilmesi durumunda zararlı olmadığını, fazla tüketilmesi halinde zararlı olabileceğini iddia etti.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
19 Eylül 2017, 14:19

İŞ DUYGUSAL

onsel
yavuz hoca'nın daha önce savunduklarını şimdi inkar etmesinin altındaki nedenlerin iyi analiz edilmesi gerekir. İşin başı duygusal. Başka söze gerek yok.Bir tıp adamı için etik olmayan davranış.
15 Eylül 2017, 12:41

NBŞ mi Pancar Şekeri mi?

Doğru Söyler
Devlet müdahalesi şart kesinlikle Kotaları devlet belirliyor fabrikalar bir özelleşsin sen seyret filmi kotayı kim takar devlet kontrol edemez imkanı yok.... Pankobirlik ben alcam şeker fabrikalarını diyor alınca kotayı kim takar... Ortad Devamı..Devlet müdahalesi şart kesinlikle Kotaları devlet belirliyor fabrikalar bir özelleşsin sen seyret filmi kotayı kim takar devlet kontrol edemez imkanı yok.... Pankobirlik ben alcam şeker fabrikalarını diyor alınca kotayı kim takar... Ortada bir RANT kavgası var devlet fabrikalarını çatır çatır çalıştırmalı ve bu işe son vermeli herkes aç kurt gibi ağzını açmış bekliyor... Kotalarda nöbetleşe ekimlerde her türlü dalavere dönüyor sen özelleştir piyasayı serbest bırak ne filmler döner...
15 Eylül 2017, 09:48

tagem

mustafa c
iki tane hoca birbirine girmiş, biz de bunu izliyoruz. tarımsal araştırmalar genel müdürü ne iş yapar, onun daire başkanı ne iş yapar? yazık ya! lobiyi dışarıda aramayın. susanın tepesine çökün. bu konuyla ilgili daha çok şey ya Devamı..iki tane hoca birbirine girmiş, biz de bunu izliyoruz. tarımsal araştırmalar genel müdürü ne iş yapar, onun daire başkanı ne iş yapar? yazık ya! lobiyi dışarıda aramayın. susanın tepesine çökün. bu konuyla ilgili daha çok şey yazacağım. ya hakkı konuşurlar ya da talanı açıklarım.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ