NBŞ'de hükümet çelişkisi!

Hükümet bir taraftan nişasta bazlı şekerlerin kotasını 15 yıl sonra yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürürken, bir taraftan da nişasta bazlı şeker ithalatının önü açtı. Hemde sıfır gümrükle!

NBŞ'de hükümet çelişkisi!

Hükümet, Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlanan kararla Bosna-Hersek menşeli tarım ürünleri için sıfır gümrük ile tarife kontenjanı açtı. Tarife kontenjanı açılan tarım ürünlerinin içinde nişasta bazlı şekerlerin de olması dikkat çekti. Buna göre, Türkiye 2018'de Bosna Hersek'ten sıfır gümrükle 20 bin ton nişasta bazlı şeker ithal edecek.

STOKLAR ŞEKERLE DOLU İKEN SIFIR GÜMRÜKLE İTHALAT YAPMAK NE DEMEK OLUYOR?

Glikoz ve fruktoz dahil diğer şekerler için 20 bin tonluk tarife kontenjanı açılmasına tepki gösteren Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, şunları kaydetti: “Fruktoz ve glikoz, nişasta bazlı şekerden (NBŞ) üretilir. Aslında dünkü kararla yapılan NBŞ ithalatının önünü açmaktır. 20 bin ton glikoz ve fruktoz 28 bin ton pancar şekerine eşdeğerdir. Hükümet NBŞ kotasını yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürdüğü müjdesi verirken şimdi ithalatın önünü açıyor. TÜRKŞEKER ile özel sektör şeker fabrikalarının ambarlarında 1 milyon tonun üzerinde şeker stoku varken sıfır gümrükle ithalat yapmak da nereden çıktı? Bunu kim istedi?"

Bilindiği üzere 2016 yılında Bosna Hersek üzerinden yapılan nişasta bazlı şeker ithalatında büyük bir artış yaşandığı ortaya çıkmıştı. Türkiye'nin Bosna Hersek'ten yaptığı nişasta bazlı şeker ithalatı geçmiş yıllarda çok düşük seviyelerde bulunmasına rağmen bu rakam 2016 yılının ilk 9 ayında 10 kat artarak 14.5 bin tona çıkmıştı. Sektör temsilcileri, Bosna Hersek'te böyle bir üretim bulunmadığına dikkat çekerken, çevre ülkelerde üretilen nişasta bazlı şekerlerin Bosna Hersek üzerinden Türkiye'ye ithal edildiğine işaret etmişlerdi.

O dönem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Şeker Kurumu'na 'gizli ibareli' yazısı da bu iddiaları teyit etmişti.

BAKANLIĞIN GİZLİ İBARELİ YAZISI SKANDALI TEYİT ETMİŞTİ!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 14 Kasım 2016 tarihli yazışmada Şeker Kurumu'ndan NBŞ vurgununa karşı gerekli önlenmeleri almasını isterken, şu ifadeler dikkat çekti “Veriler incelendiğinde Bosna Hersek'in yüksek miktarlardaki AB menşeli (İtalya) glikoz şurubu ithalatının bulunduğu anlaşılmış olup söz konusu eşya için menşe kazanma kriterin sağlandığı konusunda şüphe hasıl olmuştur.

Bu kapsamda, 2016 yılında 1702 tarife pozisyonlarında sınıflandırılan Bosna Hersek menşeli eşyanın tercihli tarifeden faydalanarak (yüzde 0 gümrük vergisi) ithalatının önceki yıllara göre çok büyük miktarda artması nedeniyle konu Bakanlığımızın denetim birimine intikal ettirilmiştir.

Bu itibarla, 1702 tarife pozisyonundan Bosna Hersek menşeli olarak beyan edilen ve tercihli tarifeden yararlanarak yüzde 0 gümrük vergisi uygulanarak yapılan ithalatın önceki yıllara göre çok büyük miktarda artışı göz önüne alındığında konunun Kurumunuz görev ve yetki alanına giren yönüyle değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgi ve gereğini arz ederim"

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ