Çiftçiye Kurban Bayramında ‘şeker’ müjdesi!

Tarımda bu yıl bir ilke imza atıldı. Şeker pancarı tarımına büyük darbe vuran nişasta bazlı şekerlerin kotası bu yıl ilk kez artırılmadı. Şeker pancarı üreticisi bayram ederken, Cargill'in başını çektiği NBŞ lobisi büyük hayal kırıklığı yaşıyor.

Çiftçiye Kurban Bayramında ‘şeker’ müjdesi!

Nişasta bazlı şekerlerin kotası, ihtiyaç olmadığı halde 2002'den buyana yani 15 yıldır artırılıyordu. Bu yıl bir ilke imza atıldı. Nişasta bazlı şekerlerin kotası artırılmadı. NBŞ firmalarının üretimi, kendilerine tanınan yüzde 10 kota ile sınırlı tutuldu.

Kotalarla ilgili 2017 pazarlama yılı bugün sona erdi. Her yıl, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında artırılan NBŞ kotaları ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanmadı. Bu durum, pancar üreticisinde büyük bir sevinçle karşılandı.

PANCAR ÇİFTÇİSİ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI

Nişasta bazlı şekerlerin kotasının artırılmaması, ülke çiftçisi için bir dönüm noktasını oluştururken, şeker fabrikaları için de hayati önem taşıyor. Kotaların artırılmaması ile hükümet bu yıl ilk kez Cargill'in başını çektiği NBŞ lobisinin yanında değil, çiftçinin yanında yer aldığını gösterdi.

Aslında her yıl olduğu gibi bu yıl da NBŞ kotalarının artırılması için hükümet üzerinde büyük bir baskı kurulmuştu. Ancak, bu baskılar hükümet nezdinde bir karşılık bulmadı.

Bundan dolayı başta sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a,

Bugüne kadar kota artışlarına karşı verdiği hukuk mücadelesinden dolayı Şeker-İş Sendikası'na,

Siyaseti ve bürokrasiyi yılmadan NBŞ'ye karşı bilinçlendiren Pankobirlik'e

Ve en önemlisi attığı net manşetlerle bu konuda kamuoyu duyarlığı oluşturan Milli Gazete'ye teşekkür etmemiz gerekiyor.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
05 Eylül 2017, 14:48

Yorumum neden yayımlanmadı

Celal Şahin tekin
Yoksa ucu sizedemi dokundu yatırımları rüşvet alamadıkları için engelleyenlerin isimlerini yayınlamak hesabınıza mı gelmedi istemenizde istememenizde hangi hükümet gelirse gelsin bu tip insanlar bu ahlaksızlıklarını devam ettirecek Devamı..Yoksa ucu sizedemi dokundu yatırımları rüşvet alamadıkları için engelleyenlerin isimlerini yayınlamak hesabınıza mı gelmedi istemenizde istememenizde hangi hükümet gelirse gelsin bu tip insanlar bu ahlaksızlıklarını devam ettirecek benim sesimi hiç bir güç durduramayacacak.isterseniz koruduklarınıza müjde verin isimleri cumhur başkanımımıza verildi. Şu gerçeğide öğrenmiş oldum Tarımdan Haber de yolsuzluk yapanları koruyor
03 Eylül 2017, 22:20

Mısır

alikemali armutlu
Hasat başlangıcında tüccara ürününüzü ucuza kaptırmaya son ver bakanım, Haccın mebrur olsun..
31 Ağustos 2017, 22:55

Hangi kota

Tarumarcı
Yav hem haberde artırılmadı diyorsun, hem 15 yıldır üst üste hep artırıldı diyorsun yetmezmiş gibi %10 artırırabilecek diyorsun ve bunu haber olarak üsfelik müjde ile duyurusunda bulunuyorsun, tebrikler tarımdan haber.
31 Ağustos 2017, 15:34

Tarımdan Haber

Recep Cingöz
NBŞ konusunda çok emeği olan Tarımdan Haber'e ve Sadettin İnan'a da teşekkür etmek lazım.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ