Cargill'e ekstradan 1 milyon 370 bin ton NBŞ kotası!

Kotalı nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretiminin yüzde 90'nını elinde bulunduran Cargill'in kotası son 14 yılda ekstradan tam 1 milyon 370 bin ton artırıldı. Bu kota artışından dolayı devletin elindeki şeker fabrikaları büyük zarar ederken, ülke ekonomisine verilen zararda saymakla bitmiyor.

Cargill'e ekstradan 1 milyon 370 bin ton NBŞ kotası!

Nişasta bazlı şekerlere (NBŞ) ülke ihtiyacının ve AB'nin çok üstünde tanınan kotadan dolayı, şeker fabrikaları zarar ederken, ABD'nin gıda şirketi Cargill karına kar katıyor. Pankobirlik'in yaptığı bir araştırmaya göre yüksek NBŞ kotasından dolayı, Cargill'in Türkiye'de müthiş bir kar elde ettiği ortaya çıktı.

5 FİRMANIN 3'Ü CARGİLL'İN KONTROLÜNDE

Türkiye'de kotalı üretim yapan 5 NBŞ firması bulunurken, bu 5 şirketin 3'ünü Cargill kontrol altında tutuyor. Dolayısıyla Cargill, ülke kotalı NBŞ üretiminin yaklaşık yüzde 90'nını elinde bulunduruyor.

ÜLKENİN İHTİYACI OLMADIĞI HALDE NBŞ KOTASI HER YIL ARTIRILDI!

Türkiye'de NBŞ'nin yüzde 10 kotası bulunmasına rağmen, bu kota her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla artırıldı. Kotalı üretimin yüzde 90'nını elinde bulunduran Cargill'e son 14 yılda Bakanlar Kurulu kararıyla 1 milyon 370 bin ton ekstradan kota verildi. Cargill'e verilen bu ekstra kotadan dolayı kamunun elindeki şeker fabrikaları ciddi anlamda zarar ederken, ülke ekonomisi de büyük bir yara aldı.

TÜRKİYE'NİN ZARARI SAYMAKLA BİTMİYOR!

Pankobirlik'in yaptığı araştırmaya göre Cargill'e verilen ekstra kotadan dolayı ülke ekonomisi 14 yılda tam 5 milyar dolar katma değer kaybı yaşarken, çiftçinin 400 bin hektar alanda pancar tarımı yapması da engellendi. Zararlar bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye 3 milyon ton şeker üretiminden vazgeçerken, 80 bin tarım işçisi de işini kaybetti. Hayvancılıkta önemli bir yem katkı maddesi olan küspe ve melas üretimindeki kayıptan dolayı da 250 bin ton et açığı oluştu.

BU YIL DA ARTIRILMASINI İSTİYORLAR!

Cargill'in başını çektiği NBŞ lobisi, ballı kazançlarının devam etmesi için bu yılda ekstradan kota verilmesini talep ediyor. Bunun için piyasa verilerine dayanmayan rakamlarla Türkiye'de glikoz açığının bulunduğunu ileri süren lobi, NBŞ kotası artırılmazsa sanki piyasada üretimin krize gireceği yönünde hava oluşturmaya çalışıyor.

BOŞLUK, LOBİNİN İŞİNE YARIYOR!

Diğer yandan Şeker Kurulu'na bir yıldır atamaların yapılmamasından dolayı oluşan boşluğun NBŞ firmalarının işine yaradığına dikkat çeken Pankobirlik, “Şeker Kurulu'nun oluşturulmaması nedeniyle sektör denetimsiz kalmış, özellikle kotasız üretim yapmak isteyen NBŞ sektörü için beklentilerinin üzerinde uygun ortam oluşmuştur" dedi.

Pankobirlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şeker Kurumu'nun sektörün otorite kuruluşu olarak faaliyetine devam etmesi gerektiği belirtilirken, Şeker Kurulu'nun atamasının da en kısa sürede Bakanlar Kurulu tarafından yapılması talep edildi.


KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE
Yorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
19 Mart 2018, 19:38

bu ulkede hukumet ne ise yarar
12 Ocak 2018, 21:46

rockfeller

yeter
bm rockefeller bunlar dünya da açlığa son vereceğiz diye herşeyin genetiğini bozdular hibrit sertifikalı tohum dediler herkesi kendilerine ve ilac kartellerinin kucagina attilar vargill dediginizde bu kartel den uyanin artik !.
01 Ağustos 2017, 00:28

Ey mühalefet

Allahaşkına bu ülkede mühalefet ne işe yarar.
27 Temmuz 2017, 19:29

Nbş

Mahmut akdemir
Bu ülke her yönüyle tam bir sömürge ülkesi haline geldi ABD veya AB emrettimi ne kadar aleyhimize olsada derhal kanun ve ya kararname çıkıyor

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Şekerli Mamüller HABERLERİ