GDO’yu aklayan ilahiyatçı!

Dünyada tartışma konusu olan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın (GDO) insanlık için açık yararı bulunuyormuş! Bu tespit, GDO'lu tohum üreten küresel tohum firmalarından değil bir ilahiyatçıdan geldi! Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Alpaslan Alkış'ın GDO ile ilgili tespitleri şok etti!

GDO’yu aklayan ilahiyatçı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Alpaslan Alkış, GDO ile ilgili ayet ve hadislerde açık hüküm bulunmadığını belirterek, GDO'ların insanlık için açık yararları bulunduğunu iddia etti. Bütün dünyada tartışılan bir konu olmasına rağmen Alkış'ın GDO'yu net bir dille savunması ve bu savunmasını da Kur'an ve Sünnete dayandırması dikkat çekti.

yasamicingida.com'un haberine göre, doktorasını İslam Hukuku üzerine yapan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Alpaslan Alkış, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi'nin 13. Sayısında kaleme aldığı “Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) İslam Hukuku Açısından Değerlendirilmesi" başlıklı makalesinde, bütün dünyada tartışma konusu olan GDO'yu aklayan yorumlarda bulundu.

Makalesinde; GDO'ların çağımızda ortaya çıkan yeni bir durum olması nedeniyle ayet ve hadislerde açık hükmü bulunmadığını belirten Alkış'ın yazısının sonuç bölümünde manidar tespitlerde bulunması dikkat çekti.

“Kur'an ve Sünnette yiyecek ve içeceklerin helallik ve haramlığı ile ilgili net ölçüler vardır. Bu değerlendirmeler ışığında bu ürünlerin zararlı olduğu yönünde kesin bir kanıt var ise haram ve yasak, aksine yararlı olduğu yönünde kanıtlanmış kesin bilgiler var ise helal olduğuna hükmedilmektedir. GDO'ların insanlık için açık yararları bulunmaktadır." değerlendirmelerinde bulunan Alkış, GDO'larla ilgili sözü edilen zararların muhtemel riskler olduğunu ve GDO'lara özgü zararlar olmadığını ileri sürdü.

GDO'NUN ZARARI BELİRSİZ FAYDASI AÇIK!

GDO'ların zararı belirsiz, faydası da açık olduğundan yasak hükmü verilemeyeceğini savunan, GDO'yu yaratılışı bozma olarak değerlendirmenin zor göründüğüne, zira fıtratla ilgili ayetlerin bağlamı ve maksadının bitki ıslahını içermediğini ileri süren Dr. Alpaslan Alkış, makalesinde dikkat çeken şok tespitler şunlar:

“GDO insanlık yararına bitki ıslahı amaçlı uygulanmalıdır.

Bitki aşılamada bir ıslahtır ve gen nakli gibi değerlendirilebilir.

Tüketiciler açısından bu konuda bir zaruret ve ihtiyaç söz konusu ise bu ürünleri tüketmekte bir mahzur yoktur.

Bir zaruret veya ihtiyaç yokken de bu ürünleri tüketmek kesin bir şekilde haram olarak değerlendirilemez.

Dini prensiplere aykırı olmadığı sürece insanlık ve tabiat için olumsuz neticeler doğurmamak kaydıyla bitkiler veya hayvanlar üzerinde birtakım gen nakli yapılmasında mahzur bulunmamaktadır.

Bitkilerin hastalıklar ile zararlı ot ve böceklere karşı direnç sağlanması, besin kalitesinin arttırılması gibi geleneksel ıslah yöntemlerinin gen teknolojileri yoluyla uygulanmasının bir sakıncası görünmemektedir."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 14 Adet Yorum Yapılmış.
10 Ocak 2019, 22:50

Gülsek mi ağlasak mı?

Erdal
Eskilerde bir İslam alimi hem dini ilimleri hem fenni ilimleri öğrenir, neyin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olurdu, bilgi ile öğrenip (teorik) ilmel yakin olarak öğrenir, fenni ilimlerle deneyler ile gözü ile görüp (uygulama) aynel yak Devamı..Eskilerde bir İslam alimi hem dini ilimleri hem fenni ilimleri öğrenir, neyin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olurdu, bilgi ile öğrenip (teorik) ilmel yakin olarak öğrenir, fenni ilimlerle deneyler ile gözü ile görüp (uygulama) aynel yakin ile ilmine inancı yükselirdi. İbrahim A. S. ın kuş olayında bundan bahsederdi herhalde Ya Rabbim inanıyorum ama inancımın artmasını istiyorum der... Ama şu hale bak bırak fenni ilmi dini ilmi bilmeyen cahil ulamalarımız çoğaldı. Nerede o dini ilmin yanında bir kaç fenni ilim bilen alimlerimiz bir de ne hakkında konuştuğu hakkında bilgisi dahi olmayan sözde alimlere... Biz ayvayı yemişiz de haberimiz yok, Allah adaletlidir herkes yaptığından, savunduğundan, desteklediğinden, düşüncesinden sorumludur....:(
08 Ocak 2019, 20:05

Bir ağaç bir inek gören kendini tarımcı sanıyor. Kendi kurumunda bir yere gelemiyen belirli mevkilere baskı yapıp tarıma geliyor. Sonra personeline haftada bir kahvaltı verip iş yaptığını sanıyor. Abilerine tost ısmarlyor. Ekim yapı Devamı..Bir ağaç bir inek gören kendini tarımcı sanıyor. Kendi kurumunda bir yere gelemiyen belirli mevkilere baskı yapıp tarıma geliyor. Sonra personeline haftada bir kahvaltı verip iş yaptığını sanıyor. Abilerine tost ısmarlyor. Ekim yapılmış yapılmamış umurlarında değil. Yalnız bu acı lokma kul hakkı. Tosun gdo yüksek takımda tanıdığım var demektir. Düşüncesi hakimdir.
08 Ocak 2019, 19:56

Tosun

Adamlar lojmanı yaptırdı iştirakleri kaptırdı. Sence ne düşünülebilir.
08 Ocak 2019, 10:08

İŞİ EHLİNE VERENLER.

TOSUN
TİGEM deki ilahiyatçı arkadaş bu konuda ne düşünüyor acaba, çok merak ettim.
07 Ocak 2019, 14:41

GDO BİLGİSİZLİĞİNİN FETVACISI

SADİ ÖZGÜL
İşte tipik bir günümüzün dümura uğramış ilahiyatçısı yaklaşımı. GDO ile ilgili bilgisi yok ama fetva vermeye yetkisi var! GDO ile ilgili dünya çapında bir karartma var ve insanlar bunları ancak sosyal medyadan öğrenebiliyor am Devamı..İşte tipik bir günümüzün dümura uğramış ilahiyatçısı yaklaşımı. GDO ile ilgili bilgisi yok ama fetva vermeye yetkisi var! GDO ile ilgili dünya çapında bir karartma var ve insanlar bunları ancak sosyal medyadan öğrenebiliyor ama birkaç "ise" ve "eğer" şartlı cümle ile işi bitirmiş. Sorsan o "ise"ler ve "eğer"ler kendini kurtaracak sanır. Ama ne büyük bir tahribat yapacağını anlamaz. Doktorayı almış ya gerisi hoş boş! Allah akıl fikir versin. Faizde yaşadıklarımızı bu alanda da yaşayacağız demek ki. Aslında adamlar çok zayıf. Ancak içimizdeki beyinsizler yüzünden bu küresel çeteye yeniliyoruz. Öyleyse kendisine soralım; Kur'andaki "ekini ve nesli ifsad ederler" ifadesi ne demekmiş?
07 Ocak 2019, 00:16

Komik

Komik
Laiklik önemli :)
07 Ocak 2019, 00:11

Yalaka münafık

Gokmen
Madem öyle kendisine çoluğuna yedirip deneyelim birşey olmazsa halkta yesin...
06 Ocak 2019, 23:31

makalenin tümü

vedat
Makalenin tümünü aşağıdaki linkten okumak mümkün. Yazar konuyla ilgili lehte ve aleyhte yapılan görüşlerine yer veren bir çalışma yapmış. Bence başlıkta abartıldığı kadar GDO'yu tümden aklama yok. http://dergipark.gov.tr/dow Devamı..Makalenin tümünü aşağıdaki linkten okumak mümkün. Yazar konuyla ilgili lehte ve aleyhte yapılan görüşlerine yer veren bir çalışma yapmış. Bence başlıkta abartıldığı kadar GDO'yu tümden aklama yok. http://dergipark.gov.tr/download/article-file/581891
06 Ocak 2019, 17:01

FITRAT

Soner AYDIN
Yazıklar olsun , Allah(c.c) 4 Nisa 119 “ … onlara muhakkak emredeceğim de Allah`ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler. Kim Allah`ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır Devamı..Yazıklar olsun , Allah(c.c) 4 Nisa 119 “ … onlara muhakkak emredeceğim de Allah`ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler. Kim Allah`ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır. ” Yüce Allahın uyardığı, Şeytan’ın saptırdıklarının yolu olan KLONLAMA VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ (OYNANMIŞ) ORGANİZMALARDAN UZAK DURMAK, aklın yolu olsa gerek.Bunda ısrarcı olursanız daha çoooook ŞEHİR HASTANELERİ YAPARSINIZ
06 Ocak 2019, 10:58

Bu nasıl iş

Tarım okuyan yokmu bu kadar ziraat veteriner fakültesi var. Hatta açık tarım var.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Sağlık HABERLERİ