Tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitrelik!

Tüketici Hakları Derneği, yayımlanan ekonomik raporları karşılaştırarak çarpıcı bir sonuç elde etti. TÜİK'in ve Diyanet İşleri'nin açıklamalarının dikkate alarak hazırladığı raporda, ülkenin yüzde yetmişten fazlasının fitreye muhtaç olduğunu ortaya çıkardı

Tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitrelik!

Tüketici Hakları Derneği'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama:

“Tüketici Hakları Derneğinin yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır.

Bu araştırma ve hesaplamada, TÜİK'in on'luk gruplar itibariyle yıllık kullanılabilir gelir dağılımı ile Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı rakamları dikkate alınmıştır.

Bu araştırma ve hesaplamaya göre, aynı zamanda tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası gıda yoksuludur.

Diyanet İşleri, 2018 yılı Ramazan ayı nedeniyle, yoksullara fitre verilebileceğini vurgulamıştır. Bir kişiye verilecek en düşük fitre tutarını 19TL olarak belirlemiştir. Diyanet İşleri bu rakamı bir kişinin günlük gıda gereksinmesi olarak belirlemiştir.

Diyanet İşleri'nin bu değerlendirilmesi dikkate alındığında, tüketicilerin yüzde yetmişten fazlası fitreliktir.

Ne yazık ki, Türkiye'de tüketicilerin acı tablosu ortadadır.

Tüketici Hakları Derneği ve tüketiciler olarak, tüketicilerin fitrelik olmaktan kurtulmasını ve kurtarılmasını istiyoruz.

Tüketicilerin onurlu, kişilikli, mutlu ve insanca yaşayabilmesi içinde işsizliğin, yoksulluğun giderilmesine yönelik gerekli tüm ekonomik ve sosyal önlemler alınmalıdır."

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Raporlar HABERLERİ