Üreticisinden solucan gübresi üretiminin detayları

Ülkemizde gelişen bir sektör olan solucan gübresi üretimi hakkında Tarımdan Habere açıklamalarda bulunan üretici Mehmet Emin Pursa, solucan gübresinin önemini ve bir tesise sahip olmak için gereken bütün detayları tek tek anlattı.

Üreticisinden solucan gübresi üretiminin detayları

Ülkemizde yeni gelişen sektör olan solucan gübresi üretimi büyük sermaye gerektirmeyen, fazla elemana ihtiyaç duyulmayan, eli kürek tutabilecek herkesin eğitimini aldıktan sonra yapabileceği bir iş. Milli ekonomiye ve ekolojik yaşama değer katabilecek bu sektör, kimyasal gübrelerin toprağa verdiği zararları da en aza indiriyor.

Tarımdan Haber'e açıklamalarda bulunan solucan gübresi üreticisi Mehmet Emin Pursa üretim aşamalarının bütün detaylarını tek tek anlattı.

Hammaddenin Maliyeti Yok

Öncelikle bu sektörün her solucandan yapılmadığı belirten Pursa, “Olmazsa olmazımız Kırmızı Kaliforniya Solucanı Eisenia Foetida ve Eisenia Andrei cinsi solucanlar. Solucanlar atıkları yiyerek sindirim sisteminden geçiriyor. Dışkı olarak çıkarttıkları bu ürünün hammaddesinin herhangi bir maliyeti yoktur. Sebze, meyve, büyükbaş hayvan gübresi ve yiyecek artıklarını değerlendirmek mümkündür. Bu işi ciddi olarak yapacaksanız bu işi size anlatacak güvendiğiniz birisi, bu güvendiğiniz kişinin de doğru sistemde çalışıyor olması gerekir" diye konuştu.

Solucan Gübresi Üretmenin Birçok Nedeni Var

Solucan gübresi üretmenin birçok sebebi olduğunu kaydeden Pursa, ciddi bir karlılık elde edildiğini kaydederek, "Hammaddesi bedava bir iş.Üretilen ürün bozulmuyor, durdukça değer kazanıyor.Hem ticarette hem istihdam da az insanla muhatap oluyorsunuz.Pazar payı fazla ve geniş.Tarım Bakanlığı, kimyasal gübreden organik gübreye geçişine destek vererek 2015 yılı için kurulacak hayvansal orjinli organik gübre tesislerine 2 milyon tl hibe veriyor. Manevi açıdan da önemli bir sektör. Ürettiğiniz ürün kimyasal içermeyen toprak düzenleyici olup insan sağlığına hizmet ediyor" şeklinde konuştu.

Önce Sabır Ve Sebat

Ciddi bir solucan gübre üretim tesisinin ilk adımı için gerekenleri anlatan Pursa şunları kaydetti: “Karlı bir tesis aşaması için gerekenler çok önemli. Elektriği ve suyu olan 4x10 ebadında 40m2'lık kapalı bir alan, 7 m2'lık bir adet reaktör, üretime başlayabilmek için bir seferliğine satın alınacak 150 bin adet civarında Kırmızı Kaliforniya Solucanı ilk adım gerekli olan unsurlar. Beş ay sabır, sebat ve ciddi bir emeğin sonunda ayda 1 ton solucan gübresi ( solucan humusu) üretmek mümkün"

Ülkemize Yetecek Kadar Gübre Var

“Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre elimizde yıllık yaklaşık 50 milyon ton atık oluşmaktadır" diyen Pursa, “Biz bu atıkları ülke olarak hiçbir ayrıştırmaya tabi tutmadan belediyeler, il özel idareleri, köy dernekleri aracılığı ile sadece içinden kartonu, demiri, plastiği birkaç yıldır da camları ayrıştırıyoruz. Kalan organik atıklarımızı maalesef vahşi bir şekilde toprağa gömüyoruz. Avrupa ülkeleri yüz yıla yakındır buna benzer organik atıklarını geri dönüşüm makineleri dedikleri Kırmızı Kaliforniya Solucanları sayesinde geri dönüşümünü sağlayarak hem ülke ekonomilerine ciddi bir katkıda bulunup hem de bu sayede yaptıkları tarımı yüzde yüz organik gübreyle yapıyorlar. Bu sayede sağlık sektörünün harcamaları da ciddi olarak minimize edilebilir" şeklinde konuştu.

Tarım Arazilerimiz Çok Ciddi Zararlar Gördü

Kimyasal gübre kullanımından dolayı tarım arazilerimizin çok ciddi zararlar gördüğünü dile getiren Pursa, “2013 yılında yaklaşık 13 milyon ton kimyasal gübre kullandığımız tarım alanlarımızın toprak yapısı, kimyasallardan dolayı ciddi anlamda tahribata uğratılmıştır. Ülkemizdeki yıllık yaklaşık 50 milyon ton atığı kullanarak 10 milyon tonlara varan yüzde yüz organik solucan gübresi elde edebiliriz. Bir ismi de toprak düzenleyicisi olan yüzde yüz organik solucan gübresi kullanımı ile kimyasallar nedeniyle tahribata uğramış tarım alanlarımız 5 yıl sonunda temizlenmiş olup, temiz tarım yapılar hale gelebilir" dedi.Yorumlar

Toplam 103 Adet Yorum Yapılmış.
06 Haziran 2018, 01:31

resmi bayilik

ergün bey
merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere yayınlanan son yönetmelikte lisansı olmayan üreticiler büyük cezalar yiyor ,marmarasol firması olarak 32 resmi şubemiz mevcuttur. bizden resmi bayilik alıp tamamen yasal olarak ürettiğiniz gübreyi sa Devamı..merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere yayınlanan son yönetmelikte lisansı olmayan üreticiler büyük cezalar yiyor ,marmarasol firması olarak 32 resmi şubemiz mevcuttur. bizden resmi bayilik alıp tamamen yasal olarak ürettiğiniz gübreyi satabilirsiniz, internette satış yapan fırmaların %90 lisansızdır.bayiliğimiz tamamen ücretsizdir detaylı bilgi için 05313068032 arayın veya www.marmarasol.com sitemizi inceleyin
07 Kasım 2017, 16:04

Konya ve İç Anadolu

Arıf ZENGİ
Başkarının Gübresını degıl kendı üretımımız olan gübre ve solucanları satıyoruz ... Solucanlarımız Orjınal Calıfornia Cinsi ve belgeleridir , yenı baslıyacaklar ıletısım kurabılır. Adet kac olursa olsun el ile tek tek say Devamı..Başkarının Gübresını degıl kendı üretımımız olan gübre ve solucanları satıyoruz ... Solucanlarımız Orjınal Calıfornia Cinsi ve belgeleridir , yenı baslıyacaklar ıletısım kurabılır. Adet kac olursa olsun el ile tek tek sayılıyor.Kasaları ve Maması ıle bırlıkte yerınızde kurulum ve egıtımını verıyoruz.Tesisimizi görebılır iş hakkında bılgı alabılırsınız 0506 995 33 30
02 Kasım 2017, 00:15

www.marmarasol.com

Ergün bey
Merhaba arkadaşlar şuan marmarasol olarak türkiyenin bir çok ilinde 30 şube ile hizmet vermekteyiz, bu şubelerimizi sizin gibi yeni başlayan arkadaşlarla kurduk hepsinin telefonları sitemizde mevcuttur, dikkat Ederseniz buradaki yorumların Devamı..Merhaba arkadaşlar şuan marmarasol olarak türkiyenin bir çok ilinde 30 şube ile hizmet vermekteyiz, bu şubelerimizi sizin gibi yeni başlayan arkadaşlarla kurduk hepsinin telefonları sitemizde mevcuttur, dikkat Ederseniz buradaki yorumların hepsi solucan satışı ile ilgili, Biz sürekli olarak bizimle çalışacak insan arıyoruz bilgi için 05313068032
12 Ekim 2017, 15:47

Ali Samet Petek
Bende bu işe Allahın izniyle 1 ay sonra başlıyorum sorusu olan elimden geldiğince yardımcı olabiliriz birbirimize 0544 445 42 11
28 Ağustos 2017, 17:45

Evlilik sebebiyle

Türker Karakaş
Evlilik nedeniyle 1 ton solucan gübresi içerisinde kokonlar ve yavrular ile birlikte + 100.000 solucan uygun fiyata verilecektir detaylı bilgi için 05309169013 Türkiye'nin her yerine kapınıza kadar bizzat teslimat tarafımdan yapılacaktır .
18 Ağustos 2017, 16:42

İSTANBUL/ÜSKÜDAR

TOLGAKASLAN
Kendi evimizin bahçesinde actıgımız tesiste gübre ve solucan konusunda bütün teknik bilgiyiücretsiz bi şekilde veriyoruz amacımız türk topraklarını milli sermaye ile kalkındırmak . 05558823493
17 Temmuz 2017, 14:35

acil ihtiyactan satılık

yusuf
merhaba iyi günler uzun suredir uğraşmakta oldugum organık gübre işine acil nakit ihtiyacından dolayı bırakıyorum elimde 10 ton civarında gübre 2 milyondan fazla solucan bulunmaktadır kabala olarak veriyorum ilgilenirseniz dönüş yapa Devamı..merhaba iyi günler uzun suredir uğraşmakta oldugum organık gübre işine acil nakit ihtiyacından dolayı bırakıyorum elimde 10 ton civarında gübre 2 milyondan fazla solucan bulunmaktadır kabala olarak veriyorum ilgilenirseniz dönüş yaparsınız iyi günler mail:yusufocakogluu@gmail.com
03 Temmuz 2017, 00:30

HAKSOL ORGANİK TARIM

ENES AYDIN
Bu işe yeni başlamak isteyip de kafasında tereddüdü olan arkadaşlar bizle iletişime geçebilirsiniz. Bu işi suistimal eden çok dolandırıcı var piyasada. Aman siz bizim düştüğümüz yanlışlara düşmeyin. Sonradan pişman olmamak iç Devamı..Bu işe yeni başlamak isteyip de kafasında tereddüdü olan arkadaşlar bizle iletişime geçebilirsiniz. Bu işi suistimal eden çok dolandırıcı var piyasada. Aman siz bizim düştüğümüz yanlışlara düşmeyin. Sonradan pişman olmamak için bizi arayın HAKSOL firması olarak müşterilerimize tam destek veriyoruz. Sadece arayın pişman olmayacaksınız 0543 356 7899
28 Nisan 2017, 08:35

www.powersol.com.tr

Arıf
Başkarının Gübresını degıl kendı üretımımız olan gübre ve solucanları satıyoruz ...yenı baslıyacaklar ıletısım kurabılır.
29 Mart 2017, 09:26

solucan gübresi

www.ekolojiksolucangubresi.com
Solucan gübresi ve safkan kırmızı kaliforniya solucanı için iletişime geçiniz: 0506 148 9156

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Organik Tarım HABERLERİ