Tunceli'nin tarımına 'organik nohut' desteği

Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Tunceli'nin Hozat ilçesinde yetiştirilen organik nohut hasadı tarla günü etkinliği yapıldı.

Tunceli'nin tarımına 'organik nohut' desteği

Tunceli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün 13.01.2017 tarih ve 69500404-841.01.01(050.06)-E.94913 sayılı yazıları gereği İlimiz Hozat İlçesinde uygulanmaya başlanan "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında Hozat İlçemizde 5 üreticimize toplamda 170 da alanda yetiştirilen Organik Nohut hasadı tarla günü etkinliği yapıldı.

Hozat ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Organik Nohutu Yaygınlaştırma ve Kontrol Projesi kapsamında Altınçevre Köyü, Gümüşsuyu Mezrasında Tarla Günü etkinliği yapıldı. Etkinliğe Hozat Kaymakamı Hüseyin ÇAM, Hozat Belediye Başkanı Celaleddin POLAT, İl Müdürlüğümüzü temsilen İl Müdürümüz Orhan KAYA, İl Müdür Yardımcımız Abdulkadir AKKAN ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Selman TOPRAKÇI, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Elazığ İl Koordinatörü Sertaç YILMAZ, Resmi Kurum ve Kuruluş Amirleri, Köy Muhtarı ve Çiftçilerimiz katılmışlardır.

Etkinlikte konuşma yapan İl Müdürümüz Orhan KAYA İlimizde kimyasal girdilerin yok denecek kadar az miktarda kullanıldığının altını çizerek ilimizde zaten organik üretim yapıldığını fakat sertifikalandırılmadığı için pazarda gereken değeri görmediğini dile getirmiştir. Yapılan bu proje ile üretimimizin sertifikalandırma çalışması da yapıldığından zaten organik üretilen ürünlerimizin bu tip projelerle sertifikalandırıldığını ve bu durumun İlimiz tarımına katkı sağlayacağını ifade etmiştir.

İl Müdürümüz Orhan KAYA konuşmasına ilin organik tarım potansiyelinin yüksek olduğu yönünde devam ederek özellikle ilimizde organik bal, fasulye, nohut ve dut üretiminin yaygınlaştırılarak bu ürünlerin Tunceli İlimizle özdeşleşerek marka haline gelmesi gerektiğini ve bu yöndeki çalışmalarımızın artarak devam edeceğini vurgulamıştır.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Organik Tarım HABERLERİ