Veteriner hekimlerin aşılama ücretlerinde eski sisteme dönülecek!

05 Şubat 2018 15:22
VETERİNER HEKİMLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
VETERİNER HEKİMLERİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile veteriner hekimlerin sorunlarını görüştü. (NOT: Mobil cihazlar için haberin devamı ok yönünde)
1 / 7
SORUNLAR GÜNDEME GELDİ
SORUNLAR GÜNDEME GELDİ
Talat Gözet, yapılan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ile yaptığımız görüşmede veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve veteriner sağlık teknisyenlerine ödenecek olan 'uygulama ücretine' yönelik mevcut sorun başta olmak üzere yıpranma payı ve fiili hizmet süresi zammı ile uzmanlık yasasını gündeme getirdik" dedi.
2 / 7
TALEPLER DAHA ÖNCE İLETİLMİŞTİ
TALEPLER DAHA ÖNCE İLETİLMİŞTİ
Gözet, Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak 1.1.2018 itibariyle fiili olarak kaldırılan ücretlerin yerine, ilgili personele aylık olarak yapılmasını sağlayacak farklı bir ödemenin, mevzuat çalışmalarının yapıldığı, ayrıca mevzuatın yürürlüğe girmesinden itibaren oluşan mağduriyetin giderilmesi için hazırladıkları raporu ve görüşleri daha önceden Bakanlık yetkililerine ve Bakan Fakıbaba'ya ilettiklerini hatırlattı.
3 / 7
ÇALIŞMALAR 15-20 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK
ÇALIŞMALAR 15-20 GÜN İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK
Talat, şunları kaydetti: “Geçmiş dönemlerde yapılan görüşmelerde bu konunun düzeltileceği tarafımıza bildirilmiş fakat bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştı. Gerçekleşen bu son toplantıda Bakan Fakıbaba konunun çözüme kavuşturulma noktasına geldiğini ve tahminen 15-20 gün içinde sonuçlanacağını açıkladı."
4 / 7
AŞILAMA ÜCRETLERİNDE ESKİ SİSTEME DÖNÜLECEK
AŞILAMA ÜCRETLERİNDE ESKİ SİSTEME DÖNÜLECEK
Görüşmede Bakan Fakıbaba, kamuoyunda aşılama ücreti olarak bilinen Veteriner Hekimlerin aşı ve küpe uygulama hizmetleri karşılığında aldıkları ücret sisteminde eskiye döneceklerini ve bu sürecin uzamadan kısa bir sürede çözüleceğini belirterek şunları kaydetti: “Hekimlerimiz yaz-kış demeden sahada büyük bir özveriyle çalışmaktadır bunun farkındayız. Özellikle hastalıklarla mücadele dönemlerinde yapılan aşılamada çok zor şartlarda çiftçimize, köylümüze hizmet vermektesiniz. Ülkemizde bulunan 50 milyondan fazla küçükbaş, büyükbaş hayvanımızın ve diğer tüm hayvan varlığımızın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için sizlerin desteğine, bilgisine, emeğine ihtiyacımız var. Bizimde görevimiz sizlerin bu emek ve çabalarını hem maddi hem de manevi olarak desteklemektir"
5 / 7
DEFALARCA TOPLANTI YAPTIK
DEFALARCA TOPLANTI YAPTIK
Başkan Talat Gözet de Bakanın bu sözleri karşısında şunları söyledi: “Öncelikle konuya gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya birliğimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu mesele uzun süredir hem camiamızı hem de kamuoyunu rahatsız etmekteydi. Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi olarak 15 Eylül'den bu tarafa sorunun çözümü için ciddi bir çalışma içindeydik ve Bakanlık yetkililerimizle defalarca toplantılar yaptık, ziyaretler gerçekleştirdik. Süreçte 3 defa Bakanımızla görüşme fırsatı bulduk. 1 kuruş söylemi de bizleri ikinci defa üzmüştü fakat artık sayın Bakanımızın da destekleri ile eski sisteme dönecek olmaktan dolayı memnun ve mutluyuz. Sürecin en kısa sürede tamamlanması için işin takipçisi olmayı sürdüreceğiz"
6 / 7
FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI VE UZMANLIK YÖNETMELİĞİ DE GÖRÜŞÜLDÜ
FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI VE UZMANLIK YÖNETMELİĞİ DE GÖRÜŞÜLDÜ
Konsey Başkanı Talat Gözet ile Bakan Fakıbaba'nın görüşmesinde hekimlerin fiili hizmet süresi zammı meselesi ile Veteriner Hekimlikte uzmanlık yönetmeliğinin bir an önce yayınlanması da gündeme geldi. Bu iki konunun gündemlerinde olduğunu ve konunun muhatabı bürokratlardan sürekli bilgi ve görüş aldığını açıklayan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, “ümit ediyorum ki bu konularda kısa sürede çözüme kavuşturulacaktır" dedi. TARIMDAN HABER
7 / 7

Yorumlar

Toplam 58 Adet Yorum Yapılmış.
20 Şubat 2018, 16:31

toplamda 135 koyun kuzu 135 adet şöyle bir hesap yapalım kış yıllık mera yaylımı hariç 135 koyun için benim 32000 tl yem fenni sılaj 6000 tl pancar küspe 4000tl saman 4000tl çoban 18000 tl sade maaş yeme barınma hariç veteriner 600 Devamı..toplamda 135 koyun kuzu 135 adet şöyle bir hesap yapalım kış yıllık mera yaylımı hariç 135 koyun için benim 32000 tl yem fenni sılaj 6000 tl pancar küspe 4000tl saman 4000tl çoban 18000 tl sade maaş yeme barınma hariç veteriner 6000 tl bir toplayalım toplam 70000 tl kuzuyu hiç yem yedirmeden 600 tl satsam 81000 tl bana kalan 11000 tl birde diğer masrefları hiç yazmadım gerisini siz hesap edin saygılar
10 Şubat 2018, 17:40

eski siteme dönmeyin. aşı parasını kaldırın. malcının masrafını azaltın.
10 Şubat 2018, 16:28

hakkaniyet

veteriner
değerli üretici kardeşlerimiz ve veteriner hekimler arasına fitne sokulmasın lütfen.20 yıllık bir veteriner hekim olarak elimde aşı çantasıyla girmediğim ahır kalmadı yıllarca defalarca köpek ısırmasına,brucalla hastalığına,man Devamı..değerli üretici kardeşlerimiz ve veteriner hekimler arasına fitne sokulmasın lütfen.20 yıllık bir veteriner hekim olarak elimde aşı çantasıyla girmediğim ahır kalmadı yıllarca defalarca köpek ısırmasına,brucalla hastalığına,mantar ve diğer paraziter hastalıklara, kırıklara maruz kalmış biri olarak şunu söyleyebilirim veterinerlik mesleği klasik memurluk anlayışıyla yapılan bir meslek değildir.mesele 75 kuruşta değildir.tabiki meslaktaşlarımızdan bazıları hatalı davranış sergilemiş olabilirler fakat bütün veteriner hekim camiasını açgözlülükle itham edenler bir günlüğüne aşı çantasını eline alıp yarım metre gübrenin içinde akşama kadar dolaşsınlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.lütfen üreticiyle hekimin arasını açmayın.
07 Şubat 2018, 11:56

Ne yiyen

Rukiye hataylı
Veterinerlerin aldığı bu ücret yanlış, beki önerim size hani vatan ve milletin yanında hükümetin destekçisi olduğunu söyleyen oda ve şendikalar siz illerde siz ödeseniz bu ücreti nasıl olur, zaten diyorsunuz ya çok düşük meblağ Devamı..Veterinerlerin aldığı bu ücret yanlış, beki önerim size hani vatan ve milletin yanında hükümetin destekçisi olduğunu söyleyen oda ve şendikalar siz illerde siz ödeseniz bu ücreti nasıl olur, zaten diyorsunuz ya çok düşük meblağ hadi ülkemiz için bir fedakarlıkta siz yapın, benim size teklifimdir.
07 Şubat 2018, 09:37

Giray OK Kardeşime Yanıt

Hesap ortada
Bir büyükbaş hayvanın yıllık aşı maliyeti 3.75 tl (Şap yılda 2 defa,brucella ve çiçek) Bir küçükbaş hayvanın yıllık aşı maliyeti 0.50 kuruş (PPR ve brucella Not:Sadece yenidoğanlara 1 defaya mahsus yapılır ) Devlet veterin Devamı..Bir büyükbaş hayvanın yıllık aşı maliyeti 3.75 tl (Şap yılda 2 defa,brucella ve çiçek) Bir küçükbaş hayvanın yıllık aşı maliyeti 0.50 kuruş (PPR ve brucella Not:Sadece yenidoğanlara 1 defaya mahsus yapılır ) Devlet veteriner hekimi bu aşılamaların dışında ilaç bulundurmaz ! Her türlü muayeneyi yapar ,gerekirse otopsi yapar numune alır gönderir para almaz ! Anlayacağın alınan para hayvanın altına atılan 1 balya parası değil ! Hadi sen git çobana nakliyeciye yemciye kasaba aradaki aracılara bir hesap yaptır kardeşim. Kimse sanmasın ki Veteriner hekimler bu işi yapmaz biz üstümüze ne düşerse yapmaya hazırız ki 1 ocaktan itibaren hiç birşey olmamış gibi tüm meslektaşlarım yine arazide !
07 Şubat 2018, 08:50

Giray ok\'a cevap

Sungur
Girdiler memurların mevcut hakkı alarak azalmaz,bunlar personeli günah keçisi yapıp çiftçiye aha suçlu bunlar demeye getiriyorlar.%11 büyüyen,5 milyon suriyeliye bakan devletimiz personelinin mevcut hakkını almadan girdileri azaltabilir.S Devamı..Girdiler memurların mevcut hakkı alarak azalmaz,bunlar personeli günah keçisi yapıp çiftçiye aha suçlu bunlar demeye getiriyorlar.%11 büyüyen,5 milyon suriyeliye bakan devletimiz personelinin mevcut hakkını almadan girdileri azaltabilir.Sonuçta yat mazotu fiyatı ortada istense yapılır.İlaveten hiçbir ülkede olmayan demişsiniz bu yanlıştır ayrıca örneğin Tarım ve Hayvancılığın lider ülkesi Hollanda da hayvan sağlığı çalışanları çok değerlidir,protokolün en önünde olurlar.Bizler ülkemizin,çiftçimizin gelişmesini istiyoruz lakin bu hususta yapılacak maddi fedakarlık devletin işidir.
07 Şubat 2018, 01:16

Feryat mı

Giray ok
Arkadaşlar yem.çoban. ilaç. aşı .küpe.veteriner. araç nakliye ücretini bir küçük baş hayvan giderlerini hesaplayalım üretici ne kazanacak. Girdiler yüksek nasıl hayvancılık gelişecek bir veteriner ccevap versin bana. Bu yüzden hay Devamı..Arkadaşlar yem.çoban. ilaç. aşı .küpe.veteriner. araç nakliye ücretini bir küçük baş hayvan giderlerini hesaplayalım üretici ne kazanacak. Girdiler yüksek nasıl hayvancılık gelişecek bir veteriner ccevap versin bana. Bu yüzden hayvan ve et ithalediyoruz. Veteriner kasaptan eti farklı fiyatlamı alacak. Girdileri hükümet düşürme uğraşı içerisinde iken bu kıyamet niye. Ben uretici olarak hiçbir ülkede uygulanmayan bu uygulamanın kaldırılmasını istiyorum ki veteriner de o zaman ucuz et yer o zaman et pahalı diye yaygara etmeyecek kimse. Eğer burada ülkemizi düşünmek lazım ve hükümetin bu kararını destekliyorum.
07 Şubat 2018, 00:53

Saygı duyulmayan meslek

Okan
Sistemsizlikte bir sistemdir işte bizdeki tarım ve hayvancılık politikası budur
07 Şubat 2018, 00:36

Hak Hakkaniyet

Çiftçi
Ben bir çiftçi olarak hem koyun yetiştiriciliği hemde büyük baş yetiştiriyoruz. Bu güne kadar bakanlık veterinerleri aşılama , kümeleme ve bilgi akışı konusunda mesai gözetmeden yanımda olmuştur. Hayvanların hiç salgın hastalı Devamı..Ben bir çiftçi olarak hem koyun yetiştiriciliği hemde büyük baş yetiştiriyoruz. Bu güne kadar bakanlık veterinerleri aşılama , kümeleme ve bilgi akışı konusunda mesai gözetmeden yanımda olmuştur. Hayvanların hiç salgın hastalık olmamıştır. Aldığı ücret devrede kulak bile sayılmaz. Kim gelir mahalle mahalle ,ev ev dolaşır. Yağmur çamur kar kış demeden. O ahıra tekme ve boynuz yemek için gelir. Gelen veteriner üstü başı perişan eskimiş elbise ve tulumlar dolaşıyor. Aldıkları ücretler ne yemek , ne üst baş ne çektikleri eziyet nede günlük temizliklerini yetmez. Kendilerine bulaşan burusella gibi bir çok hastalıklarda çabası . Ben eskiden 10 inek aşısı yaptırıp Yedi lira elli krş. Para verdim diye etin sütün maliyetimi arttı. Vet. Seviyoruz
06 Şubat 2018, 22:49

bakan bizimle eğlenir.

çiftçiyiz haklıyız
0.75 kuruşla hayvancılık kurtulsaydı 350 tl buzağı desteğiyle şimdi hayvancılık ta uçmamız lazımdı. Başkasının emeği üzerine siyaset yapmak hiç yakışmıyor sizlere bakan bey.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.