Veteriner hekimler üvey evlat mı?

Tarımdan Haber yazarı ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yapılan iyileştirmelerden veteriner hekimlerin muaf tutulmasının anlaşılabilir bir tarafının bulunmadığını belirtti.

Veteriner hekimler üvey evlat mı?

Konuyla ilgili olarak Tarımdanhaber'e bir değerlendirmede bulunan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, ülke hayvancılığının zor bir süreçten geçtiği dönemde veteriner hekimlere üvey evlat muamelesi yapılmasını doğru bulmadığını söyledi.

VETERİNER HEKİM DE SAĞLIK ÇALIŞANI DEĞİL Mİ?

TBMM'ye sevk edilen torba yasayla, sağlık çalışanlarına her yıl için 60 gün yıpranma hakkının verilmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Gülşen, ancak veteriner hekimlerin bundan muaf tutulduğunu bildirdi. Veteriner hekimlerin 657 sayılı Kanun kapsamında hekimlerle birlikte "Sağlık Hizmetleri Sınıfında" aynı özlük haklara sahip olduğunu anımsatan Gülşen, şunları kaydetti:

“Veteriner hekimler gece gündüz, köy kent demeden hizmetlerini zorlu bir çalışma ortamında, ayrıca 200'den fazla zoonoz hastalık riski altında yürütüyorlar. Sağlık hizmeti alanında, benzer görev ve sorumluluk üstlenen ve ortak çalışmalar yürüten iki mesleğin özlük hakları yönünden eşit haklara sahip olması gerekir. Ancak mevcut düzenlemelerde hayvan sağlığı hariç tutularak veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmış durumda. Bir veteriner hekim olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Acilen torba yasaya bu konunun da ilave edilerek veteriner hekimlere de hakların verilmesi gerekiyor."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 11 Adet Yorum Yapılmış.
24 Temmuz 2018, 08:13

Devamı

Mahmut
Ve devlet o hekime o diplomayı “kardeş zoonoz hastalıklarla mücadele senin işin” diye vermiş. Suç sizde değil, tarım müdürlüğünün kapısından el kol sallaya sallaya girebildiğiniz için böyle rahat rahat konuşuyorsunuz “yok s Devamı..Ve devlet o hekime o diplomayı “kardeş zoonoz hastalıklarla mücadele senin işin” diye vermiş. Suç sizde değil, tarım müdürlüğünün kapısından el kol sallaya sallaya girebildiğiniz için böyle rahat rahat konuşuyorsunuz “yok siz doktor değilsiniz” diye. Sana biz doktoruz diyen mi oldu? Sağlık çalışanıyız diyoruz anlamıyor musunuz?
24 Temmuz 2018, 08:10

Biz hekim miyiz

Mahmut
Yorumları okudum, insanlarda sanki mesleklerin prestijine göre yıpranma payı verilmeli gibi bir algı var. Yazık bizim millet ezilmeye hep alışmış, doktor, hakim savcı yıpranma payı alırsa sıkıntı yok çünkü onları kendisinden üst Devamı..Yorumları okudum, insanlarda sanki mesleklerin prestijine göre yıpranma payı verilmeli gibi bir algı var. Yazık bizim millet ezilmeye hep alışmış, doktor, hakim savcı yıpranma payı alırsa sıkıntı yok çünkü onları kendisinden üstün görüyor, ama veteriner hekim deyince çarşıda ilaç satan bi arkadaşı aklına geliyor zoruna gidiyor onun alması, arkadaşım, bu hak onlara verdiniz neden bize de vermiyorsunuz diye istenen bi hak değil. Veteriner hekimler zaten sağlık çalışanıdır, bunu anlamak neden zor? Kaçınız brucella oldu? Bize okulda brucella meslek hastalığı diye öğretildi, öyle bi hastalık ki kısır bırakma tehlikesi dahi var. Şarbonu sadece dizi filmlerden duyarsınız, veteriner hekimler her an denk gelebilir. devamı gelecek, yer kalmadı
24 Temmuz 2018, 01:11

Mantık hatası

Veteriner hekim
Veteriner hekimliği mesleğini bilmeyen neyle uğraştığını bilmeyen mesleğin bilimsel çalışmalarından haberdar olmayan ve kendini bilmeyen kişiler veteriner hekimliği hakkında olmayan beyinlerini zorlamasinlar.
23 Temmuz 2018, 23:32

Mantık

Basit
Vethek sen bu ufukla aya çıkarsın. Bizim ufkumuz senin ufkuna kıyasla devede tüğ. Sen veterinersin kendini doktorla aynı sanıyorsun. Kendini kuğu sanan ördek yavrusu gibi. Kardeşim Doktor, hakim, savcı, kaymakam, vali bunlar yüksek stat Devamı..Vethek sen bu ufukla aya çıkarsın. Bizim ufkumuz senin ufkuna kıyasla devede tüğ. Sen veterinersin kendini doktorla aynı sanıyorsun. Kendini kuğu sanan ördek yavrusu gibi. Kardeşim Doktor, hakim, savcı, kaymakam, vali bunlar yüksek statü memur. Bir kere sağlık çalışanlarına o paraları neden verecekler bir düşün bakalım? Uzman işin ehli doktor özel hastahaneye transfer olmasın diye. Sen çok iyi isen dalında madem bırak devleti beğenmiyorsan maaşı. Dayamıssın sırtı devlete at tut. Gönül isterki en düşük devlet memuru 50.000 TL alsın ama Devlet bütçesi senin ufkun kadar büyük değil malesef. Veteriner arkadaşlar bu sözler hepinize değil lütfen alınmayın. Sadece mesleğini sindiremeyip kendini tıp doktoru sananlara. Kalın sağlıcakla.
23 Temmuz 2018, 18:44

Mesleki donanım

Vet Hek
Ziraat mühendisleri, kusura bakmayın siz de kendinizi "Mühendis" diye tanımlıyorsunuz ama siz "Ziraat Mühendisi"siniz, elektrik elektronik değil, makina değil, bilgisayar değil... Ziraatçi yani. Sosyal bir ortamda ilk dediğiniz şey" Mühe Devamı..Ziraat mühendisleri, kusura bakmayın siz de kendinizi "Mühendis" diye tanımlıyorsunuz ama siz "Ziraat Mühendisi"siniz, elektrik elektronik değil, makina değil, bilgisayar değil... Ziraatçi yani. Sosyal bir ortamda ilk dediğiniz şey" Mühendisim" duyan da makina, inşaat zanneder...
23 Temmuz 2018, 18:24

vethek
MANTIK; senin ufkun yetmez Veteriner Hekimlerin yapığı iş ve işlemlere. lütfen meslek hakkında yorum yapmayın, uzak durun bir nesliniz tükenmedi yaf..
23 Temmuz 2018, 17:29

Mantık

Basit
Bu mantıkla gidersek Ziraat Müh. Gıda Müh. Ziraatla uğraşan herkez sağlık çalışanı. Veteriner arkadaşlar darılmayın ama Doktor değilsiniz. Arabalarınızın plakalarını bile dr alırsınız ama siz doktor değilsiniz. Bu böyle. Yan Devamı..Bu mantıkla gidersek Ziraat Müh. Gıda Müh. Ziraatla uğraşan herkez sağlık çalışanı. Veteriner arkadaşlar darılmayın ama Doktor değilsiniz. Arabalarınızın plakalarını bile dr alırsınız ama siz doktor değilsiniz. Bu böyle. Yani doktorlar öss den sizin iki katınız puan alıp 6 yıl okul okusun doktor olsun, sen doktorluk hayali kur ders çalışma düşük puan al veteriner ol sonra bizde doktorla eşit olalım hopaaa. Birde ( çalışkan ve dürüst veterinerler hariç) bizim ülke olarak hayvancılık meselemiz var kötüye giden. Yaptığınız tohumlama, teşhis, tedavi , planlama siz bu işin neresindesiniz? Mesleğine aşık veterinerler size sözüm yok. Sizler çok değerlisiniz.
23 Temmuz 2018, 13:53

vet.sağ tek
Sadece hekimler mi. hani aşıya ve küpeye giderken aynı işi yapan vet.sağ.tek. hocam. bizde yokuz.
23 Temmuz 2018, 11:46

hekim

veteriner
Malesef evet. Veteriner Hekimleri kamunun üvey evlatlarıdır. Sendikalar uyumaktadır.
23 Temmuz 2018, 10:38

vatansever
Basitce bir soru soralım kendimize 81 tarım il Müdürünün kaçı Veteriner Hekim, İlçe Müdürlüklerinden hiç bahsetmiyorum zaten?bu oluşumlara bunca zaman ses çıkarmayan meslek örgütleri neredeydi?Kimse kusura bakmasın kendimizi artı Devamı..Basitce bir soru soralım kendimize 81 tarım il Müdürünün kaçı Veteriner Hekim, İlçe Müdürlüklerinden hiç bahsetmiyorum zaten?bu oluşumlara bunca zaman ses çıkarmayan meslek örgütleri neredeydi?Kimse kusura bakmasın kendimizi artık kandırmayalım Mesleki itibar ve SAYGINLIK yerle bir Liyakattan kimse bahsetmesin .

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ