Özdemir'den 'Veteriner Hekimler Günü' açıklaması

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir, Dünya Veteriner Hekimler Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, tüm meslektaşlarının Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutladı.

Özdemir'den 'Veteriner Hekimler Günü' açıklaması

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Bu yıl 29 Nisan 2017 tarihinde kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü etkinlikleri kapsamında, Dünya Veteriner Hekimler Birliği tarafından dikkat çekilmesi istenen konu "Antimikrobiyel maddelere karşı gelişen direnç" olmuştur.

Antimikrobiyel maddeler, canlılar için zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini ya da çoğalmasını engelleyen maddeler olarak gerek hayvan sağlığı ve refahı, gerekse insan sağlığı açısından önemlidir.

Antimikrobiyel maddeler; kimi zaman antibiyotik olarak kimi zaman gıdada kullanılan koruyucu katkı maddesi olarak hayatımızın her aşamasına girmiştir. Hatta antiseptiklerden dezenfektanlara kadar hayatımızın olmazsa olmazlarından olan temizlik kavramının da vazgeçilmezlerinden olmuşlardır.

Ancak her şeyde olduğu gibi bu maddelerin aşırı ve bilinçsiz kullanımı ile bu maddelere karşı direnç oluşmaktadır. Dolayısıyla antimikrobiyel maddelerin beklenen olumlu etkileri azalmakta ve yok olmaktadır. Bu nedenle Hekim tavsiyesi ve kontrolü olmaksızın ilaç uygulaması yapılmasının, koruyucu amaçlı olduğu iddiası ile denetimlere ve standartlara aykırı antimikrobiyel maddeler kullanılmasının sakıncalı olduğu, unutulmamalıdır.

Direnç, antimikrobiyel maddelere karşı geliştirildiğinde olduğu gibi, kimi zaman olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Bir de tüm olumsuzluklara karşı Veteriner Hekimlik mesleğini icra etmek yolunda geliştirilen direnç vardır ki, her yıl Dünya Veteriner Hekimler Gününü her şeye rağmen kutlanır kılar.

Ülkemizde; sayısı artıp kalitesi azalan fakültelerine, yıllardır alınamayan mesleki özlük haklarına, sağlık sınıfı olduğu halde sağlık sınıfı olduğunun yadırganmasına, toplumun belli kesimlerinde gelişmiş olan olumsuz önyargılara rağmen Veteriner Hekim kalmaya direnerek bu yıl da günümüzü kutlayacağız.

Tüm meslektaşlarımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun.

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ