Kamu veteriner hekimleri ve 'Bıçak Parası'

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, veteriner hekimlerin aşılama programlarında üreticiden aldıkları el emeği ücreti ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Kamu veteriner hekimleri ve 'Bıçak Parası'

Manisa Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBIBA'nın yapmış olduğu “bıçak parası kaldırıldı” şeklinde açıklamasının, Sayın Bakanımızın yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Çünkü, sahada çalışan Kamu Veteriner Hekimleri operasyon yapmamakta, yalnızca aşılama ve küpeleme çalışmaları yapmaktadırlar. Ayrıca “bıçak parası” deyimi, kamuoyunda haksız bir ücret alınmış algısı oluşturmakta ve ayrıca yüksek ücretler alındığı izlenimi oluşturmaktadır. Ancak gerçek şudur ki; aşılamalarda alınan ücretler Yönetmelik dahilinde alınan tamamen yasal ücretlerdir ve küçükbaş hayvan başına 0,25 TL, büyükbaş hayvanlarda ise 0,75 TL ücret alınmaktadır.

Bakanlıkta görevli Veteriner Hekimlerin sahada yapmış oldukları aşı uygulamalarında aldıkları el emeği ücretlerinin kaldırılmasının, Bakanlığın uyguladığı bulaşıcı hastalıklarla mücadele noktasında olumsuz etkilere neden olacağını düşünmekteyiz.

Sahada aşı uygulayan meslektaşlarımız, mesai mefhumu gözetmeksizin hastalıklarla mücadele etmekte, zoonoz hastalıklar, travma, yaralanma, trafik kazası gibi birçok risk alarak bu hizmetleri yürütmektedir. Aşılamalardan aldıkları düşük meblağlardaki el emeği ücretlerinin, bu emekleri karşılaması mümkün olmasa da personel motivasyonunu sağlamaktadır.

Sahada çalışan arkadaşlarımızın çoğu Brucella hastalığına yakalanmış, belki bazıları Tüberküloz hastalığı ile mücadele etmekte ve halen türlü zoonoz hastalıklarla içiçe mücadele etmektedirler. Sığırlardan tekme yemeyen, köpek tarafından ısırılmayan, ellerine enjektör batırmayan ve çeşitli travmalara maruz kalmayan meslektaşımız yok denecek kadar azdır. Hatta, aşılama yaparken başına aldığı tekme nedeniyle hayatını kaybeden Veteriner Sağlık Teknisyenini ve aşılama çalışmasına giderken trafik kazasında hayatını kaybeden meslektaşlarımız olduğunu da biliyoruz.

Zaten 2008 yılından itibaren Veteriner Hekimlerden “Fiili Hizmet Tazminatı” hakkı kaldırılmış, iş riski bu kadar yüksek olmasına rağmen bu hak tekrar geri verilmemiştir.

Sahada aşılama yapan Veteriner Hekimler, sırf Bakanlığımızın aşılama hedeflerine ulaşabilmek için, 1 hayvan dahi olsa köylerin en ücra yerinde bulunan ahırlara gitmektedirler. Program yetişmeyeceği zamanlarda haftasonları, mesai dışında çalışmaktadırlar.

Şoför eksikliği olan İlçe Müdürlüklerinde Kaymakamlık ve Valiliklerden şoförlük Oluru alarak risk altında araç kullanmaktadırlar. Tüm bu riskleri alarak, ailesine ayıracağı zamandan feragat ederek, hayvan pisliğinin içinde sürekli arazide çalışan bir personelin, masa başında veya bilgisayar başında tertemiz kıyafetleri ile çalışan bir personelden farkı olmalıdır.

Bu ücretlerin kaldırılması, şoförlük Olurlarının iptal edilmesine, haftasonları ve saat 17:00 den sonra aşılama yapılmamasına neden olacak, Bakanlığımızın yıllarca planlayıp, uğraşıp, uygulamaya koyduğu Şap Hastalığının Eradikasyonu, Mavidil, Lumpy Skin Disease, PPR, Brucella, Tüberküloz, Kuduz vb türlü hastalıklara mücadele ve kimliklendirme çalışmalarını sekteye uğratacaktır. Yıllarca hem Bakanlığın hem de sahada uğraşıp didinen Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyen/Teknikerlerinin emekleri heba olacaktır.

Esasında bizler de, kamuda çalışan meslektaşlarımızın direk olarak hayvan sahiplerinden ücret almasına karşıyız. Meslektaşımızın aşılamadan sonra hayvan sahiplerinin kapısında ücret istemesini ve beklemesini uygun bulmuyoruz. Ancak, sahada çalışan meslektaşlarımızın emeklerinin, hayvan sahiplerinden değil de Bakanlıkça karşılanması, yapılan aşılamalar için icmal düzenlenerek Hayvan Hastalık Tazminatı adı altında maaşlara yansıtılması yada Doktorlarda olduğu gibi Döner Sermaye tarafından karşılanması (Maaşlardan mahsup edilmeden) gibi yöntemlerle verilmesi gerekmektedir.

Hem “Fiili Hizmet Tazminatı” hem de “El Emeği Ücretleri” konusunda, kamuoyu oluşturmak zorundayız. Çünkü Veteriner Hekimler sahada yalnızca aşılama yapmıyorlar. Sağlıklı Hayvan – Sağlıklı Gıda ilkesince hareket etmekte ve insanımıza sağlıklı gıda temin edilmesine hizmet etmektedirler.

İster Kamuda, isterse özel olarak çalışsın, Veteriner Hekimlerin haklarını her platformda savunmak durumundayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
27 Eylül 2017, 09:27

BAKAN DOĞRU SİZ EMEK HIRSIZI

GAYE BİR
ALLAH RAZI OLSUN BAKANDAN, EY UTANMAZLAR BU GUN KARS VE ANKARA ARASINDAKİ BÖLGEDE KIRSALDA NÜFUS BITME DERECESİNDE BU BÖLGEDEKİ HALK ĶÜÇÜK AİLE HAYVANCILİGI ILE GEÇIMINİ SAĞLIYIORTU İŞTE BU NÜFUSU KAÇIRTILAR ŞEHRE ET VE HAYVAN İT Devamı..ALLAH RAZI OLSUN BAKANDAN, EY UTANMAZLAR BU GUN KARS VE ANKARA ARASINDAKİ BÖLGEDE KIRSALDA NÜFUS BITME DERECESİNDE BU BÖLGEDEKİ HALK ĶÜÇÜK AİLE HAYVANCILİGI ILE GEÇIMINİ SAĞLIYIORTU İŞTE BU NÜFUSU KAÇIRTILAR ŞEHRE ET VE HAYVAN İTHAL EDIYORUZ, BÂSKAN BUNUN SEBEBI SİZLER GIBI ĎÜŞÜNÜP ÇİFTÇIYİ SOYUP URETIMDEN VAZGEÇIRENLER DEĞİL MI , ĶÜÇÜK VE ÇEBİNI DUŞÜNURSEN HAYVAN ITHAL EDER DURUMA GELIRIZ BIRTE YAPTIĞIN İSLEN OYÜNÜYORSUN ...... GIT BE HALKI SOYDÜĞUNUZ YETER
27 Eylül 2017, 09:08

OLUR

AYŞE KOPUZ
ÇİFTÇİYİ KİM SAVUNACAK, SEN VETERİNERLERDEN AİDAT PARASI ALMAK İÇİN SAVUNUYORSUN BOK İÇİNDEN ÇIKMAYAN ÇİFTÇİYİ NE OLACAK,
25 Eylül 2017, 23:42

Veteriner sağlık teknisyeni
Veteriner sağlık teknisyeniyim.KPSS den 90 puanım var (1) kadro dahi açılmıyor.Ne atama yapıyorsunuz nede iş imkanları oluşturuyorsunuz.Böyle kısır ve saçma karar ve tartışmalarla boğuluyoruz.Yıl oldu 2017,aşılamada para alınmas Devamı..Veteriner sağlık teknisyeniyim.KPSS den 90 puanım var (1) kadro dahi açılmıyor.Ne atama yapıyorsunuz nede iş imkanları oluşturuyorsunuz.Böyle kısır ve saçma karar ve tartışmalarla boğuluyoruz.Yıl oldu 2017,aşılamada para alınmasına karşıyım ancak bir sistem getirilmelidir,Veteriner hekimler kamuya son yıllarda çokça girmek istiyor,teşvik ediliyor ve alınıyor.Eskiden özelde çalışmaya can atarlardı.Devlette sadece aşılama,küpeleme,kayıt,takip olayı olduğu için bu iş pek ala Veteriner sağlık teknisyeni vazifesidir.Teknisyen çok olacağı yerde hekim fazlalığı var buda hekimlerin teknisyen değeri görmesine yol açıyor.Veteriner sağlık teknisyenlerinin binlerce boş norm kadrosu varken neden alım yapılmıyor?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ