Hayvanları vitrinlerde değil, meralarda görmek istiyoruz!

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, kırmızı et meselesinin uzun süredir gündemde olduğunu ancak bir türlü çözümün bulunmadığını kaydetti. Çandır, “Sütteki sıkıntıların daha fazla artması demek mevcut hayvancılığımızın da kısa sürede bitmesi anlamını taşımaktadır. Biz hayvanı merada yayılırken görmek istiyoruz, vitrinde salınırken değil" dedi.

Hayvanları vitrinlerde değil, meralarda görmek istiyoruz!

Kırmızı et konusunda da açıklama yapan Çandır, "Kırmızı et uzun süredir gündemimizde olan ancak bir türlü çözüm bulunamayan sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bir yanda eti pahalı yiyen tüketici, diğer yanda ise ithalatla terbiye edilmeye çalışılan üretici bulunuyor. Kırmızı et konusundaki gelişmeleri hemen hemen her ay meclisimizde tartışıyor, önerilerimizi ise kamuoyu paylaşıyoruz. Bu konuda tek başına kazanacak ya da kaybedecek bir taraf yok" diye konuştu.

Tüketici, zincir market, kasap, aracı ya da üretici kesimlerini topyekun memnun etmenin zor bir durum olduğunun bilincinde olduklarını kaydeden Çandır, ancak durum her ne olursa olsun serbest piyasa ekonomisinin var olduğu bir piyasada devletin hem üretici hem ticaret erbabını terbiye edici uygulamalarla problemi çözmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI YAPMAK AKIL KARI DEĞİL

Çandır, "Girdi maliyetlerinin bu denli yüksek ve ithalata bağımlı halde bulunduğu bir dönemde büyükbaş hayvancılığı yapmak akıl karı görünmemektedir. Üreticiyi üretimde tutacak kararlar bir an önce alınmalı, girdi maliyetleri düşürülmelidir. Bu işin püf noktası üretimdir" dedi.

HAYVANI VİTRİNDE SALINIRKEN GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Süte yapılan zammı da değerlendiren Çandır, "Yine kısa bir süre önce süte gelen zammın yaklaşık 3 katı oranında girdi maliyetlerine zam geldi. Meslek komitelerimizde de tartıştığımız üzere, sütteki sıkıntıların daha fazla artması demek mevcut hayvancılığımızın da kısa sürede bitmesi anlamını taşımaktadır. Biz hayvanı merada yayılırken görmek istiyoruz, vitrinde salınırken değil" diye konuştu.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
01 Aralık 2017, 01:30

Şikayet

Süleyman
Tarım bakanlığına. Giresun dereli ilçesine koyun teşvik veriyor devlet ama ihaleyi alan şirket yurtdişindan toklu getiryor. Mileti devleti dolandıran bir rüşvet var için icinde. Devlet diyorki halkıma koyun vercendiyor dereli tarım ilce Devamı..Tarım bakanlığına. Giresun dereli ilçesine koyun teşvik veriyor devlet ama ihaleyi alan şirket yurtdişindan toklu getiryor. Mileti devleti dolandıran bir rüşvet var için icinde. Devlet diyorki halkıma koyun vercendiyor dereli tarım ilce. Neden. Devletin dedigini yapmıyorda şirketle ortak rüşvet yiyor. Anlamak istiyorum sayılar
30 Kasım 2017, 22:12

Denetim
Kurumlar denetlenmelidir mali acidan,gelisi guzel is yapilmaz.bir plan yapilmalidir.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ