Hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi uyarı!

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet, uygulama ücreti konusunda bir çözüm bulunmaması durumunda hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi risklerin yaşanacağına dikkat çekti. Aşılama kampanyasının Mart ayı içerisinde başlayacağını hatırlatan Gözet, o zamana kadar bu sorunun çözülmesini istedi.

Hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi uyarı!

Son Söz gazetesinden Mehmet Akgün'ün haberine göre, Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Talat Gözet, uygulama ücretinde yaşanan sorunun biran önce çözülmesini istedi. Konuyla ilgili olarak çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Gözet, şunları kaydetti:

"Özellikle kamuda çalışan veteriner hekimlerin Osmanlı'dan beri gelen hayvan hastalıklarıyla mücadelede bir gelenekleri vardır. Bir hayvanı aşılamak, bir çocuğu aşılamak gibi değildir, çocuk aşı yaptırmak için sağlık ocağına gider aşısını vurulur. Ancak veteriner hekimler tek tek evleri dolaşarak hayvanları aşılamak zorundadır. Kanunda da bunun için aşılama ücretleri vardır. Bir teşvik olsun diye çok düşük miktarlarda hekimlere ücret ödenir. Bu ücretler 2017 başında küçükbaşlarda 25 kuruş, büyükbaşlarda da 75 kuruştu.

Sayın Bakanımız bunu kaldırdı. Dedi ki; 'ben bunu vatandaştan almayacağım her şey bedava bunu da devlet ödeyecek'

Kanun diyor ki; 'bunun bedelini üretici öder ama bedelini bakanlık belirler' Bakanlık bu ücreti pas geçebilmek için geçen yıl ücretin 75 kuruş olmasına rağmen bu yıl bir onayla 1 kuruşa indirdi. Sayın Bakanla defalarca konuştuk. Bunun yerine somut adımlar atılsın istedik, bu ücret nasıl ödenecek merak ettik, şu an bu ücretin nasıl ödeneceği konusu muallakta.

Taşrada veteriner hekimler köye gidiyor, aşı yapıyor para alıyor. Aldığı para kendi el emeğinin parası değil devletin satın almış olduğu bir aşının parasını döner sermayeden tahsil edip, köylüden aldığı parayla döner sermayeye geri yatırıyor.

Şimdi üretici diyor ki; 'Bakan bedava dedi siz niye para istiyorsunuz?' Doğu'da bir kaç ilde üreticiler ve veteriner hekimler arasında ciddi problemler yaşanmaya başladı. Sayın Bakanımıza bu durumu somutlaştırmaları gerektiğini defalarca söyledik.

HAYVANCILIĞI BEKLEYEN TEHLİKE!

Aşılama kampanyaları Mart ayı içerisinde başlayacak o zamana kadar bu durum somutlaştırılmadığı takdirde 2018 yılında hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi riskler yaşanır.

Oradaki veteriner hekimler ve teknisyenler mesaiye uymadan sabah erken saatlerde köylere gider, köylü işlerine dağılmadan önce hayvanlarını aşılar ve geri döner. Haftasonu programı yapar, hafta sonları da gider. Yani bir özveriyle hemde üç beş kuruş teşvik parası alarak bu işi yüz yıldır böyle devam ettirirken sayın Bakanımız 'bundan sonra üreticiden para almayacaksınız' dedi. Tamam para alınmayacak ama yerine nasıl bir düzen getirilecek havada bıraktı.

Özlük hakları da iyileşmedi, 'parayı ben karşılayacağım' dedi nereden, nasıl karşılanacak bunu da somutlaştırmadı.

Bugüne kadar Tarım Bakanlığı'nda çalışan 7 bin- 8 bin veteriner hekim ve 10 bin- 11 bin serbest veteriner hekimin mücadelesi sonucu hem sığır vebası hem şap gibi diğer hastalıklarda son 2-3 yıldır ciddi azalma söz konusuyken şimdi veteriner hekimler özveriyle çalışmayacak. Sabah mesai saatinde işe gelecek, görev kağıdı imzalanacak görevine gidecek.

VETERİNERLİK 1 KURUŞLUK MESLEK HALİNE GETİRİLDİ

Veteriner hekimler artık bir fedakarlık göstermeyecek çünkü meslek 1 kuruşluk meslek haline getirildi. Konu maddiyat değil, mesleği manevi anlamda yıktılar.

Bugün bir aile hekimi 12 -13 bin lira maaş alırken bir veteriner hekim 4 bin - 4 bin beş yüz lira maaş alıyor. Üstelik aile hekimleri bir odada konfor içinde hizmet verirken, veteriner hekimler kırsalda soğukta yağmurda, karda, çamurda bir ahırın içinde hizmet veriyor. Bunu düzenleyemediğiniz takdirde 2018 yılı umarım olmaz ama hayvan hastalıklarıyla mücadelede ciddi riskler oluşturacak.

Bugün şap hastalığı dediğimiz hastalık tedbir alınmazsa üretimde düşüşlere neden olabilecek bir hastalık. Yüz hayvan olan besi işletmesinden karkas başı 270 kilogram et üretirsiniz. Bu işletmeye bir şap hastalığı geldiği zaman et üretemezsiniz. Bunun yanında tedavi için harcayacağınız parada ayrıca zarara uğratır.

Tarım Bakanı bu aşılama ücretlerinin nasıl somutlaştırılacağını bir an önce belirtmelidir. Sayın Bakanımız konuya da yabancı. Üretici bir hayvanını mezbahaya sattığı zaman Türkiye ortalamasında 270 kilogram et üretiyordu. 6 ay önce kilosunu 25-26 liraya satıyordu, 6 aydır üretim maliyetleri artmış olmasına rağmen şu anda kilosunu 23-24 liraya satabiliyor. Yani bir kiloda 2 lira bir zararı var, bir hayvanda 540 lira zarar. Sayın Bakanın o bedava bu bedava dediği rakamları topluyoruz yılda 2 kez aşı yapılıyor sayın Bakanın bedava dediği tutar yılda hayvan başına 1 buçuk lira.

ESKİ SİSTEME GERİ DÖNÜLMELİ

Şu an Bakan söylediği sözden geri adım atmalı. Eski sisteme dönmediğiniz takdirde 2018 yılında hem üreticiyle veterinerler arasında hem de hayvan hastalıkları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanır. Bunu kendilerinede söyledim özellikle bürokratlarına onlarda farkındalar. Hayvan hastalıklarıyla ilgili genel müdürlük çırpınıyor ama sayın Bakanın lafının üstüne laf söylemek olmuyor. Sayın Bakan çok çelişkili konuşuyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 14 Adet Yorum Yapılmış.
27 Ocak 2018, 02:55

Tekniker

Bundan sonra
Bundan sonra bu aşı parası verilsede verilmese de kimse benden fedakarlık beklemesin 8 de gelirim işime aşıları hazırla çık köye git derken saat olur 9,30 girerim ahıra tut arkadaşım hayvanının başını tekme atanlara öpücük atar Devamı..Bundan sonra bu aşı parası verilsede verilmese de kimse benden fedakarlık beklemesin 8 de gelirim işime aşıları hazırla çık köye git derken saat olur 9,30 girerim ahıra tut arkadaşım hayvanının başını tekme atanlara öpücük atar geçerim sonra otururum yazarım makbuzumu saat 12 olmuş çeker gider yemeğimi yerim valla lokantada gelirim öğleden sonra 3 dede bırakırım aşıyı yok artık öyle saat 5 e kadar aşı yapıp sonra 150 ile daireye gitmek o para olsa da olmasa da ben rencide oldum bı kere nedir bu saçmalık arkadaş,,,,,
26 Ocak 2018, 23:02

veysel güneş,sana yazıklr olsn

CL
başka ne iş yapacak bu beyefendiler biliyormusun ? senin gibi çiftçiyim diye ortalıkta dolanan avantacılar destekleme adı altında hazır para alsın diye uğraşıyorlar,hamallık yapıyorlar...devletin yakasına yapışmışsın yok dana par Devamı..başka ne iş yapacak bu beyefendiler biliyormusun ? senin gibi çiftçiyim diye ortalıkta dolanan avantacılar destekleme adı altında hazır para alsın diye uğraşıyorlar,hamallık yapıyorlar...devletin yakasına yapışmışsın yok dana parası,yok tarla parası,yok mazot gübre parası....eskiden insanlar devletten bişey beklemeden üretim yapardı,şimdi senin gibiler devletten üç kuruş para alacam diye otuz takla atıyor..
26 Ocak 2018, 19:46

Nasil yani

Asli
Ben olsam doyle yaparim asi parasi verilirken bir veteriner gunde kac asi yapiyordu diyelim 1000 asi parasi almadigi zaman kac asi yapiyor 100 bjnun hesabini herkes verir olay budur..
26 Ocak 2018, 10:48

1 kuruş

yok
Aşı parası verilsede verilmese de, Benim mesleğim 1 kuruşluk değildir.
26 Ocak 2018, 10:03

VET.HEK.
KARDEŞİM O KADAR İŞSİZ VETERİNER VAR , İŞİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN HALİNİZE ŞÜKREDİN, BAKAN NE DEDİ ; HELE Bİ AŞILAMADA SIKINTI OLSUN BAKALIM DEDİ. BENCE MAAŞ YETMELİ , DAİREDE ÇOK Bİ İŞ YOK ZATEN
26 Ocak 2018, 09:34

Ağammmm

Bu işte bir Gariplik var
Yav arkadaş Gıda denetçisinin asli görevi denetim iken kalkıp ona günde beş saat denetim faliyetinden dolayı 440 TL para vereceksin kontrolor görevi yaptığı için ahırda aşıya yapan veterinere yok sen bıçak parası alamazsın diyip k Devamı..Yav arkadaş Gıda denetçisinin asli görevi denetim iken kalkıp ona günde beş saat denetim faliyetinden dolayı 440 TL para vereceksin kontrolor görevi yaptığı için ahırda aşıya yapan veterinere yok sen bıçak parası alamazsın diyip kestirip atacaksın arkasından Buzağı takip sistemi kuracaksın yavruları kurtarmak adına ama bu aşı uygulama sorunu çözülmese korkarız o yavrular daha doğmadan biz analarını kaybedeceğiz böyle mi ülkenin hayvancılık sorunu çözülecek ondan sonra 880 ilçe gıa tarım hayvancılık müdürlüğünün en az 750 sini vekaletten yürütecek asaleten atadığın müdürün özlük haklarını görmezden geleceksin çalışan personelden daha düşük maaş verecek neymiş efendim gen. idari hiz. sınıfındaymış sonra beş yıl sonra da rotasyona gir .....
26 Ocak 2018, 02:17

Yazıklar diyorum

Veysel güneş
Maaş al, görev harcırak al, araç devletten keyfe bak, başka ne iş yapacak bu bey.... efendiler
25 Ocak 2018, 23:00

Maaş almiyor diyene

Cevap
Veteriner hekim sanki maas almiyor diyene. Doktorlar maaş alıyor ama ek ek ucrette alıyor. Hemde oturduğu yerden. Veteriner hekimler ahir ahir dolasip bir cok hastalikla ugrasiyor.
25 Ocak 2018, 20:54

irfan
Başkan teknisyen ve tekniker grubunu gözardı etmiyor. Bir daha okusunlar.
25 Ocak 2018, 19:57

Veywriner hekimler sanki maaş almiyormuş gibi bir görş çok komik.maaş alan veteriner neden özveriyle çalişmayacak mış yani çalişmayacaği belli demek istiyor..çalişmiyorsa çalişan bulunur.diyelimki bir özverisiz aşi yapmiyor küpe Devamı..Veywriner hekimler sanki maaş almiyormuş gibi bir görş çok komik.maaş alan veteriner neden özveriyle çalişmayacak mış yani çalişmayacaği belli demek istiyor..çalişmiyorsa çalişan bulunur.diyelimki bir özverisiz aşi yapmiyor küpe yapmiyor o zaman dairede akşama kadar otursun beşte evine gitsin.. maaşi ne için ay sonunda alacak..bunu anlamakta zorlanıyorum

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ