Hastalıklı hayvan ithalatında tüm suç veteriner hekimlere yükleniyor!

Şarbon hastalığı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, hayvan ithalatında görevlendirilen veteriner hekimlere yönelik tartışmada büyüyor. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, '5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği' yönünde bir iddiada bulunmuştu. Türk Veteriner Hekimleri Birliği söz konusu iddiayı sert bir dille eleştirerek, "Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır" dedi.

Hastalıklı hayvan ithalatında tüm suç veteriner hekimlere yükleniyor!

Şarbon hastalığı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanırken, hayvan ithalatında görevlendirilen veteriner hekimlere yönelik tartışmada büyüyor. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım, 'İthalatla gelen hayvan hastalıkları' başlıklı yazısında hayvan ithalatında veteriner hekimlerin görevlendirilmesinde önemli sorunlar yaşandığını belirterek, “Bakanlık genellikle aynı hekimleri görevlendirerek daha çok harcırah almalarını sağlıyor. Ayrıca, görevlendirilen veteriner hekimin harcırahını,yol parasını, otel masrafını ve diğer harcamalarını ithalatı yapan kurum veya şirket ödüyor. Görevini doğru yapan namuslu, dürüst görevlileri tenzih ederiz. Ancak, hayvanları hiç görmeden şirket parasıyla 5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği de biliniyor" iddiasında bulunmuştu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, '5 yıldızlı otellerde keyif yapan veteriner hekimlerin imzasıyla hayvan ithal edildiği' iddialarını sert bir dille eleştirdi. Birlikten yapılan açıklamada, “Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır" denildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamanın satır başları şöyle:

SORUMLULUK VETERİNER HEKİMLERE YÜKLENİYOR

"30 Ağustos 2018 tarihli basında yer alan bir haberde, ithal hayvanlarla ilgili veteriner hekimlerin yaptığı kontrol ve denetimlerle ilgili değerlendirmeler yer almaktadır. Ve yabancı ülkelerden ithal edilen hayvanlarla ülkemize giren hastalıkların sorumluluğu veteriner hekimlere yüklenmektedir.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, hayvan ve hayvansal ürün ithalatının sektör üzerinde yarattığı olumsuz etkiler her dönemde detaylarıyla dile getirilmiştir.

İthalatın, yetiştiriciyi haksız rekabet ortamına iteceği ve sürdürülebilir bir hayvancılık ortamını yok edeceği. Bunun sonucu ülke hayvancılığının üretim kapasitesinin her geçen gün geriye gideceği, gerekçeleri ile izah edilmiş, çözüm önerileri sunulmuş ve ithalatın, ülke hayvancılığını yok edeceği dile getirilmiştir.

İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL

Diğer taraftan, diğer ülkelerde görülen ancak ülkemizde görülmeyen birçok hastalığın ülkemize taşınabileceği, bunun da, hayvan ve insan sağlığı açısından önemli riskleri olduğu belirtilmiş ve ithalatın çözüm olmadığı aksine, ülke hayvancılığına büyük zararlar vereceği her platformda dile getirilmiştir.

İthal edilecek hayvanlar, 6 ay öncesine kadar, ihracatçı ülkede Bakanlık çalışanı veteriner hekimlerin kontrolünden geçmekteydi. İthal edilecek hayvan damızlık amaçlı ise bu kontrollerde bir de zooteknist ziraat mühendisi de yer almaktaydı. İthalat aşamasında yapılan kontrol ve denetimler, hiçbir zaman % 100 sağlık garantisi sağlamaz.

Hastalıklarda klinik belirtilerin henüz ortaya çıkmadığı inkubasyon evresi vardır, subklinik (klinik belirti göstermeden) seyreden hastalıklar vardır. Laboratuvar sonuçlarında hata payı vardır. Bu nedenle, yapılan kontrol ve denetimlerden %100 emin olunamaz. Bu nedenle, veteriner hekim kontrolüne ilave olarak, sınır bölgesinde 21 günlük karantina uygulaması ve yeniden laboratuvar tetkikleri yapılmaktadır.

LABORATUVAR SONUÇLARI TAMAMLANMADAN HAYVANLAR ÜLKEYE GETİRİLİYOR

Yabancı hastalıkların ülkemize taşınmasındaki en önemli etken; Hayvanların laboratuvar sonuçları tamamlanmadan ülkeye sokulması ve 21 günlük karantina işlemlerinin, yurtiçindeki hayvancılık işletmelerinde yapılmış olmasıdır. Bu uygulama ile hayvanlarda şayet hastalık varsa? zaten ülkeye sokulmuş olmaktadır.

BAKANLIK 6 AYDIR VETERİNER HEKİM GÖREVLENDİRMİYOR!

Bakanlığın uyguladığı bu kadar büyük hatalar varken, tüm suçun, 5 yıldızlı otellerde kalıyorlar diye veteriner hekimlere yüklenmesi insafsızlıktır. Hayvan seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmemesi ithalat lobisinin talebiydi. Haberde yer alan sözler de ithalat lobisinin söylemini hatırlatmaktadır. İthalat lobisi talebini uygulamaya sokturmuştur. Ve 6 aydır hayvan seçimlerinde, Bakanlık veteriner hekim görevlendirmemektedir. Hayvan seçimleri ithalatçı firma tarafından yapılmaktadır."

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 19 Adet Yorum Yapılmış.
08 Eylül 2018, 07:56

Serhat burda neler dönmüş ya!

konformist sevmeyen
Yazıyı ve yazılan yorumları üzülerek okudum. bir yap-boz oyunu sanki. Yap-boz'un parçalarını veriyorum " 5 yıldızlı otel keyfi, hayvan kontrolü, torpil, rant, bakanlık çalışanı veteriner hekim, zooteknist ziraat mühendisi, ithala Devamı..Yazıyı ve yazılan yorumları üzülerek okudum. bir yap-boz oyunu sanki. Yap-boz'un parçalarını veriyorum " 5 yıldızlı otel keyfi, hayvan kontrolü, torpil, rant, bakanlık çalışanı veteriner hekim, zooteknist ziraat mühendisi, ithalat lobisi, imza, hayvan seçimi, daha çok harcırah, otel parası, diğer harcamalar, yabancı ülke, ithal hayvan, haksız rekabet, yetiştirici, olumsuz bir etki, sürekli aynı personelin gitmesi, görevini dürüst yapan personel". "ülke menfaati, yurt sevgisi, eşitlik, haram, helal, Atatürk, insan sevgisi, yerli üretim, kamu yararı" gibi haşa iç sıkıcı! parçaları yazıda göremediğim için maalesef bu yap-boz oyununda yer almıyor. zaten onları da "sanal ortamda" duyar kasarak yaparız sıkmayın canınızı. İyi oyunlar!
04 Eylül 2018, 05:13

Tarımcı

Burada bir kesime suç atılıyor. Keşke seçime zootekni gitse. Hayvan ithalatında bulunana lar kimler seçime gidenler kimler ne kadar harcırah ödenmiş bakanlık iyi araştırsın. ESK TİGEM HAYGEM kimleri göndermiş ne kadar harcırah vermi Devamı..Burada bir kesime suç atılıyor. Keşke seçime zootekni gitse. Hayvan ithalatında bulunana lar kimler seçime gidenler kimler ne kadar harcırah ödenmiş bakanlık iyi araştırsın. ESK TİGEM HAYGEM kimleri göndermiş ne kadar harcırah vermiş. İçlerinde bu işler için açık öğretim mezunu bile vardır.
04 Eylül 2018, 00:54

GÜLERMİSİN AĞLARMISIN

Hulisi albayrak
Doğru ya zooteknik hayvan seçimine torpille ggiderse bu sonuç doğar, o torpili yapanlar konuşun şimdi, Bakan bey iyi araştırma yaptırırsa sonucu görür.... ve bakanlığa o grupları sokmaz bile
03 Eylül 2018, 20:31

Veteriner Hekim

Hacı
Bu coğrafyada en değerli varlık veteriner hekimdir
03 Eylül 2018, 19:56

Heykel

Hacı
Veteriner Hekimlerin kıymetini bilseniz heykelini dikerdiniz.5 yıldızlı otel de neymiş.Ne kadar basit düşünüyorsunuz. Veteriner Hekim olmadan hayvancılık olmaz.Veteriner Hekimler bu teşkilatın azı dişidir.Kıskançlık yok.Hakediyor b Devamı..Veteriner Hekimlerin kıymetini bilseniz heykelini dikerdiniz.5 yıldızlı otel de neymiş.Ne kadar basit düşünüyorsunuz. Veteriner Hekim olmadan hayvancılık olmaz.Veteriner Hekimler bu teşkilatın azı dişidir.Kıskançlık yok.Hakediyor benim Hekimim o kadar.Kesin traşı...
03 Eylül 2018, 16:41

Haksiz mi

Neden kiziyorsunuz 2
1 vet ya da baska personel yurt disina gidince ort. Ne kadar kaliyor kac para aliyor. ? Her gelen arabasinin modelini, evinin metresini yukseltmiyor mu? Bu yurt disindan hayvan secimine gidenler dogru calisiyor kabul edelim. Bizim gordugumuz piyasa Devamı..1 vet ya da baska personel yurt disina gidince ort. Ne kadar kaliyor kac para aliyor. ? Her gelen arabasinin modelini, evinin metresini yukseltmiyor mu? Bu yurt disindan hayvan secimine gidenler dogru calisiyor kabul edelim. Bizim gordugumuz piyasadaki hayvan musveddelerini kim seciyor? Yurt disina goreve gidene degil söz, zengin olsun diye belli kisileri yollayip duranlarda. Ahbap cavusun zirt noktasi yurt disina hayvan icin adam gonderme isi ne derseniz deyin. Gunluk 100 kusur euro para alacaksan otel masrafini da baskasina odeteceksen 1 ay da orada kalacaksan eee .. Ama haklisiniz hep zaten.
03 Eylül 2018, 16:37

Adam veterinere bi şey dememiş

Neden kızıyorsunuz ki
Adam veterinerler sahtekardır dememiş. Bütün veterinerler öyle boyle dememiş. Gitsinler cadırda kalsınlar. Otelde veteriner kalamaz dememiş. Nerenizle okuyorsunuz? Adam demiş ki belli torpilli adamlar hayvan alımına sırf harcırah ka Devamı..Adam veterinerler sahtekardır dememiş. Bütün veterinerler öyle boyle dememiş. Gitsinler cadırda kalsınlar. Otelde veteriner kalamaz dememiş. Nerenizle okuyorsunuz? Adam demiş ki belli torpilli adamlar hayvan alımına sırf harcırah kazansın diye torpilli olarak gönderiliyorlar ve bunların otel masraflarını kendileri harcırahtan karşılaması gerekırken firmalar bu ücreti karşılıyor demiş. Şimdi şuna cevap verin[VİCDANİNİZA]!!! 1=yurt disina giden veteriner vs. Nasil seciliyor? Ya da harcirahi düşük ulkeye baskalari yuksek ulkeye baskalari mi? 2=harcırah kanununda yurt disina cikan personelin otel masrafini kendisi oder demiyor mu? Ancak duyumlar dogru mu hayvan alimlarinda otel, yemek masraflarini firmalar mi karsiliyor
03 Eylül 2018, 14:42

ateş ile barut yanyana olmaz..

Mahmut
Tarım bakanlığının işi ülke menfaatini gözeterek, yasal çerçeveler içerisinde, denetim mekanizmasının kurmak ve işletmektir. Bakanlık önce işleri bir düzene oturtup sonra "kenara çekilip" denetim ve kontrolü yapmalıdır. Denetim Devamı..Tarım bakanlığının işi ülke menfaatini gözeterek, yasal çerçeveler içerisinde, denetim mekanizmasının kurmak ve işletmektir. Bakanlık önce işleri bir düzene oturtup sonra "kenara çekilip" denetim ve kontrolü yapmalıdır. Denetim ve kontrol yapması gereken bakanlık resmi personelinin yurtdışlarında hayvan seçimiyle bizzat uğraşması ve harcırah hesabı yapması en basitinden "şık" görünmemektedir. örneğin, bakanlıkta müdürlerin bile seçime gittiği söyleniyor, yarın onun işini personel nasıl denetlesin.
03 Eylül 2018, 13:40

Olur

İllaki
İşi ehline vermiyoruz. Yazık ki ne yazık. Siyasetten ödül alanlar, teknik kadrolarda yönetici :((
03 Eylül 2018, 12:31

Adalet nerde

Horoz Nuri
Hayvan seçimine seçilen veterinerler genelde torpilli olanlar yani sürekli aynı tipler gidiyor .Gidenler rahat duruyor mu durmuyor mu yani kafa kol ilişkisi var mı yok mu bilemem ama yaramaz tipler gidiyorsa ila ki olur beş yıldızlı otelde Devamı..Hayvan seçimine seçilen veterinerler genelde torpilli olanlar yani sürekli aynı tipler gidiyor .Gidenler rahat duruyor mu durmuyor mu yani kafa kol ilişkisi var mı yok mu bilemem ama yaramaz tipler gidiyorsa ila ki olur beş yıldızlı otelde olur kaçamakta olur zihniyet meselesi ama bildiğim bir şey varsa orasını da bir rant kapısı belleyenler ve bu yüzden yarışanlar az değil ona bir düzenleme getirilirse hep aynı şahısların gitmesi önlenirse tercübeli bilgili veteriner arkadaşlardan seçilirse iyi olur bence

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ