GMO: Şarbonda Tarım Bakanlığını hedef gösterdi

Gıda Mühendisleri Odası (GMO), Ankara ve Sivas'ın ardından İstanbul'da ortaya çıkan şarbon hastalığıyla ilgili açıklama yaptı. Hastalığın ihmalden dolayı ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, “Tarım Bakanlığı şarbon konusunda ortaya çıkan ihmallerin bir numaralı sorumlusudur" denildi.

GMO: Şarbonda Tarım Bakanlığını hedef gösterdi

GMO'dan, yapılan yazılı açıklamada, şarbon hastalığının, koyun, inek, keçi, deve gibi otçul hayvanlarda görülen ve insana da bulaşabilen bir hastalık olduğunu dikkat çekerek, “Şarbon otçul hayvanlardan insanlara bulaşan ancak insandan insana bulaşmayan zoonoz bir hastalıktır. Hastalık hayvanlar arasında çok hızlı yayılır. Hastalığın görüldüğü sürünün çok sıkı bir şekilde karantinaya alınması gerekir. Hastalık etkeni kolayca toprağa karışabilir, rüzgâr ve yağmur suyu gibi etkenlerle başka bölgelere rahatlıkla taşınabilir" ifadeleri yer aldı.

ÖZELLEŞTİRMENİN ETKİSİ VAR

Tarım ve Orman Bakanlığı'na yönelik eleştirilerin yer aldığı açıklamanın devamında, “Ülkemizde şarbon hastalığını kontrol etmek ve tüketicilerin gıda güvenliğini sağlamaktan sorumlu kurum Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Şarbon mikrobu gerek hayvan sağlığı ve gerekse insan sağlığı açısından tehlike oluşturan etkenlerden biridir. Diğer tehlike etkenleri gibi bu etken de iyi işleyen ve kamusal bir gıda güvenliği sistemi ile kontrol edilebilirdi, ancak bu sistem ülkemizde artık zaaf içindedir. Bu sistemin altyapısını oluşturabilecek kamu kurumları, geçtiğimiz otuz yıl içinde ya özelleştirilerek ya da kapatılarak tasfiye edildi. Dolayısıyla şu sıralar yaşanan şarbon salgını da bu tasfiyenin olumsuz bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır" denildi.

TARIM BAKANLIĞI SORUMLUDUR

Açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: “Bu durumdan, Tarım ve Orman Bakanlığı`nın ülkemize ithal edilen hayvanlarda yeterli ve gerekli hayvan sağlığı muayenelerini yapmadığı anlaşılmaktadır. Bu sorumsuzluk halk sağlığını tehlikeye atmıştır. Tarım Bakanlığı şarbon konusunda ortaya çıkan ihmallerin bir numaralı sorumlusudur. Kamuoyunun bilgi edinme hakkı çerçevesinde, konunun muhatabı olan Tarım ve Orman Bakanlığı kamuoyunda oluşan kaygıları gidermek için şarbon vakalarıyla ilgili olarak yaptığı çalışmaları kamuya açık kılmalı, örtbas etmeye çalışmamalıdır."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
05 Eylül 2018, 18:10

fasa fiso

vettek
önce böyle açıklama yaparlar sonrada aynı kadrolarda yan gelip yatmak için atama beklerler hepsi aynı terane bilmem ne odaymış felan...
05 Eylül 2018, 11:33

Veteriner teşkilatları 1985 yılında lavedilerek, İl ve ilçe veteriner hekimleri büro memuru haline getirildi. Sağlık sınıfında olmalarına rağmen sağlık sınıfına getirilen haklardan muaf tutuldu. İnsanların enfeksiyoz hastalıkl Devamı..Veteriner teşkilatları 1985 yılında lavedilerek, İl ve ilçe veteriner hekimleri büro memuru haline getirildi. Sağlık sınıfında olmalarına rağmen sağlık sınıfına getirilen haklardan muaf tutuldu. İnsanların enfeksiyoz hastalıklarının %75 inin hayvansal kökenli olduğu unutuldu. İnsanları nasıl tedavi ederiz denerek paralar sarfedip asıl kaynağa yönelik bir çalışma yapılmadı. Gelinen noktada şimdi şarbon korkusu daha sonra başka hastalık korkuları.
04 Eylül 2018, 22:14

IBR. VDMD. MANTAR vb

İrfan
Şarbon yu rt dışında an gelmedi. Kurban Bayramı. Öncesi hayvan hareketlerine v.vardı
04 Eylül 2018, 21:23

Boş laf

Hacı
Boş konuşuyorsunuz.Bu konuda ağzı olan konuşuyor.Ülkede belki yüze yakın şarbon mihrakı var.Mihraklar 40 yıl kapatılsın bakalım.İthal hayvanlarda şarbon görülse yolda ölürdü.Kaynak ülkede...

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ