Bir uyarı da ZMO'dan geldi

Yağışların azalması, barajlardaki doluluk oranının düşmesi gibi problemlerin hissedildiği şu günlerde bir uyarı da Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör'den geldi. Güngör önlemlerin gecikmesi durumunda 2018 yılı sonunda gıda fiyatlarının artacağına işaret etti.

Bir uyarı da ZMO'dan geldi

Kuraklığın birçok felaketi de beraberinde getireceğini, tarım ürünlerinde azalmalar meydana geleceğini bildiren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, “Kuraklık en çok Akdeniz ve Güneydoğu Bölgelerinde hissedilecek. Gıda fiyatları 2018'in sonunda kuraklığa bağlı artabilir" dedi. Güngör, suyun çok dikkatli kullanılması, ürün deseni de çok iyi planlanarak, çok su isteyen ürünlerin yetiştirilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye, son 44 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Sonbaharın ardından kış aylarında da beklenen yağışlar düşmedi, Ocak ayının ortasına gelmemize rağmen birçok bölgede hala kar yağmadı.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesini gündeme getirirken ilerleyen dönemler için de alarm verilmeye başlandı. Çünkü yetersiz yağışlar, tarımsal üretim için de büyük risk teşkil ediyor.

DÜNYAYI BEKLEYEN 3 BÜYÜK TEHLİKE

Eskişehir'deki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Göngör, dünyayı bekleyen 3 büyük tehlike olduğunu dile getirdi.

Küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliğine dikkat çeken Güngör, şunları söyledi:

“Bunu biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak sürekli söylüyoruz. Çünkü dünyada bir iklim değişikliği var. Tabii bunun yansımaları Türkiye'de de olacak. Nitekim 2015 Paris Anlaşmasının Türkiye ile ilgili raporda, ülkemizde son 5 yıldan sonra, yani bu süreç içerisinde kuraklık tehlikesinin baş göstereceği söyleniyor. En fazla göstereceği alanlar Adana, Antalya, Şanlıurfa, Hatay yani Güney ve Güneydoğu Anadolu ağırlıklı. Bu Ege Bölgesinde de kendisini kısmi olarak gösterecek. Çok büyük çaplı değil ama orada da kendini gösterecek.

İklim değişikliğinden hiç etkilenmeyecek olan bölge ise Karadeniz. Orada da yağışlar meydana geleceği raporlarda belirtiliyor."

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Oda ve Borsa HABERLERİ