Ülkemizin her tarafında yetişebiliyor ama bademi bile ithal ediyoruz!

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilmesine rağmen, badem ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. Oysa ülke ihtiyacını karşıladıktan sonra, ihracat yapabileceğimiz üretim için gerekli arazi ve potansiyele sahibiz.

Ülkemizin her tarafında yetişebiliyor ama bademi bile ithal ediyoruz!

Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Dr. Mevlüt Şahin, badem üretiminde Türkiye'nin acı durumunu ortaya koydu. Şahin, Anadolugazete.com.tr'deki köşe yazısında son yıllarda badem üretimini artırmak için verilen teşvik ve hibeleri gündeme getirdi. Badem üretiminde Türkiye'nin durumunu da gözler önüne seren Şahin, üretilen bademin tüketimi karşılamadığını ve bundan dolayı her yıl 18 bin ton badem ithalatının yapıldığına işaret etti.

BADEME FINDIKTAKİ GİBİ ALAN BAZLI DESTEK VERİLSİN

Badem üretiminin artırılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bazı destekler verildiğini anımsatan Şahin, ancak bademde verim ve üretimin istenilen seviyede artması ve ihracat yapılabilmesi için badem prim desteğinin ya da fındıkta uygulandığı gibi alan bazlı destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Badem üretimine verilen teşvikler ve hibeler konusunda Mevlüt Şahin'in yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN...

TARIMDAN HABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Meyve ve Sebze HABERLERİ