Saadet Partisi'nden Cumhurbaşkanına 'Fındığa sahip çıkalım' çağrısı

Saadet Partisi Ordu İl Başkanı avukat Erkan Temiz, fındığa sahip çıkılması durumunda Türkiye'nin yıllık 10 milyar dolar gelir elde edebileceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'a seslenerek, “Fındığa sahip çıkalım" çağrısında bulundu.

Saadet Partisi'nden Cumhurbaşkanına 'Fındığa sahip çıkalım' çağrısı

Aynı zamanda kendiside bir fındık üreticisi olan Temiz, fındık bahçesinden hükümete seslenerek, fındığa sahiplenme konusunda hükümetten destek istedi. Fındığa sadece bir bölgenin geçim kaynağı olarak bakılmaması gerektiğini kaydeden Temiz, fındığın 75 milyar dolarlık dünya çikolata piyasasının en önemli hammaddesi olduğunu belirterek, “Meseleye bu noktadan bakarsak, Türkiye kazanır, üretici kazanır" dedi.

FINDIĞA SAHİP ÇIKARSAK 2 DEĞİL 10 MİLYAR DOLAR KAZANIRIZ

Fındığın en korumasız ve sahipsiz olduğu dönemde bile Türkiye'ye ortalama 2 milyar dolar gelir getiren bir ürün olduğunu dile getiren Temiz, şunları kaydetti:

“Eğer buna sahip çıkılmış olsa Türkiye'nin sadece fındıktan yıllık 10 milyar dolar gibi bir parayı kazanması içten bile değildir. Meseleye bu noktadan bakmak gerekir. Ve üreticinin sermaye karşısında mutlaka koruma altına alınması, üretici birliklerinin ayağa kaldırılması, ziraat odalarının daha işler hale gelmesi, üreticiye üretim alanında her türlü tarımsal danışmanlık hizmetlerinin verilmesi ve teknik bir tarım bilgilerin aktarmak suretiyle, üretimin artırılması çiftçinin gelirinin artırılması noktasında çok önemli bir fonksiyondur. Bu noktada devlete büyük bir görev düşmektedir.

Üretici olarak Cumhurbaşkanına, Başbakana, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına, Gümrük ve Ticaret Bakanına sesleniyoruz; Fındığa sahip çıkın. Karadeniz'e sahip çıkmaktır. Karadeniz'e sahip çıkmak bu ülkenin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmaktır"

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
19 Ağustos 2017, 15:36

Z.

H.
devletin cokta umrundaydı devletin politikası zaten dışa bagimli bir tarim sektörü oluşturmak buna kimse karşı koyamazki

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Meyve ve Sebze HABERLERİ