Milas'ta lavanta tarımı başlıyor

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan ve ziraat mühendisi Melike Kaya'nın katkılarıyla 1600 kök lavanta dikildi.

Milas'ta lavanta tarımı başlıyor

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tarım gelirlerini ve ürün çeşitliğini artırmak amacıyla lavanta yetiştiriciliğini tarla denemesi ile tanıtma çalışmalarına başladı. Milas Kaymakamı Eren Arslan'ın desteğiyle Milas'ın Menteş Mahallesinde bir dönümlük arazide ilk uygulama başlatıldı. Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan ve ziraat mühendisi Melike Kaya'nın katkılarıyla 1600 kök lavanta dikildi.

Ahmetçavuş-Hayıtlı Mahalle Muhtarı Ayhan Demirçivi, bahçesine yapılan dikimle Milas'ta bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Fransa bu konuda Avrupa'nın en önemli lavanta üreticisi konumunda ve dünyanın da ilk 3 tarım ihracatçısı arasında yer alıyor. Yine, komşumuz Bulgaristan'ın bu ürünü çok iyi değerlendirdiğini, Avrupa pazarında söz sahibi olduğunu biliyoruz" dedi.

Hem bölge hem ülke ekonomisine katkı

Milas İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eşref Arslan, "Halkımızın klasik ürünlerinin yanında böyle alternatif sanayi ürünleri ekimine de ilgi duyması, hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Alternatif sanayi ürünlerinin en önemlilerinden biri olan Lavanta, dünyanın her yerinde yetişiyor. Lavanta, Türkiye'de en fazla Isparta da yetiştiriliyor. Ancak bölgemizde henüz yeterince değerlendirilemiyor. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, Milas'ta tarım sektörüne alternatif bir ürün olarak katkı yapabilecektir. Lavanta üretiminin ucuz olması ve fazla gelir getirmesi, ilçemiz üreticileri için alternatif ürün olma özelliğindedir. Lavanta gibi bitkilerin Milas'ta yetiştirilerek bölgeye görsellik kazandırması turizm açısından da önemli bir kazanım sağlayabilmektedir. İlçemizin hem tarım hem de turizm bölgesi olması bakımından lavanta gibi aromatik ve peyzaja uyumlu bitkilerin yetiştirilmesinin ilçemize pozitif katkı yapabileceğini düşünmekteyiz" dedi.

Lavantanın faydaları

Lavanta kozmetik, tıp, parfümeri, bitkisel çay gibi birçok alanın dışında migren ve astım hastalıklarında da kullanılıyor. Kokusunun yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği olduğu bilinen lavantanın, kokusuyla vücuda kuvvet ve ferahlık verdiği belirtiliyor. Cilt hastalıklarına da iyi geldiği belirtilen lavantanın romatizma şikayetlerini hafiflettiği de uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
12 Nisan 2018, 19:25

Dun kineo bugun lavanta yarin
Bugun lavanta yarin alangirli baska bisey. Yayginlasma deseniz degil. Isleniyor mu bu urun yada nerde kim isleyecek. Nereye satacaniz yurtdisina satis sansiniz var mi. Bu tip projelerle bakanlik misyonunu tamamladi

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Meyve ve Sebze HABERLERİ