Fındıkta baskı mı var?

Habergazetesi.com'un yazarlarından Necdet Uzun, fındık üreticisinin tedirginlik içinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın rekolte açıklamasını ve ardından da TMO'nun alım kampanyasında uygulayacağı fiyatı beklediğini belirtti.

Fındıkta baskı mı var?

Uzun, dünkü köşe yazısında 10-15 güne kadar yeni ürün fındığın pazara ineceğini ifade ederek, yetkililere seslendi. TMO'nun henüz bir fiyat açıklamadığını dile getiren Uzun, bu belirsizliğin borçlu olan üreticiyi tüccarın insafına bırakacağını kaydetti.

“Hiç bir tüccarın da yüksek fiyattan ürün alacağını sanmam. Çünkü, bu yaptığı işin doğasına aykırı olur” değerlendirmesinde bulunan Uzun, “O yüzden, TMO alım politikası ve uygulayacağı fiyatı açıklarsa, piyasada bir denge oluşur” dedi.

Üreticinin fındığın en az 15 lira olmasını istediğini vurgulayan Uzun, şunları kaydetti:

“TMO'da; geçen yılın ürünü Levant fındık 10 lira 75 kuruş, Giresun fındığı ise 12 lira 75 kuruş. Fındık, serbest piyasada da 10 lira 25 kuruş ile 10 lira 90 kuruş arasında işlem görüyor...

Hiç kimse kimseyi aldatmasın!..

Bazı bölgelerde rekolte gerçekten de çok düşük. O bölgelerde üreticiler, fındığı ailece toplamak zorunda. Çünkü, işçi çalıştırsa topladığı fındık yevmiyeye gidecek…

Hem üretecinin içinde bulunduğu tedirginlik hem de piyasalardaki sıkıntı nedeniyle, TMO'nun fiyat açıklamasında gecikmesi, üretici ve esnaf aleyhine bir durum ortaya çıkarır…

Bilmiyorum ama geçmişte yaşananları hatırladıkça,

“Baskı mı var” diye düşünmüyor değilim!..”

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
03 Ağustos 2018, 15:28

Fındık alımında fiskobirliğe aktif görev verilmelidir.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Meyve ve Sebze HABERLERİ