Elbistan’da kayısı sevinci

31 Temmuz 2017 01:01
ELBİSTAN'DA KAYISI TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
ELBİSTAN'DA KAYISI TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret belgesi ile tescillenen Malatya kayısısının hinterlandında yer alan Elbistan kayısısı için Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinasyonunda, Ziraat Odası ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü katkıları ile Büyük yapalak Mahallesi'nde kayısı tarla günü etkinliği düzenlendi.
1 / 11
ELBİSTAN KAYISISI İÇİN BİR ARAYA GELDİLER
ELBİSTAN KAYISISI İÇİN BİR ARAYA GELDİLER
Etkinliğe, Elbistan Kaymakamı Tuncay AKKOYUN, Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan ÖZCAN, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa PAKSOY, Büyükşehir Belediyesi Elbistan Koordinatörü Mazhar TÜRK, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali BULUT sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, ziraat mühendisleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
2 / 11
ÇİFTÇİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ
ÇİFTÇİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ
Elbistan Kaymakamı Tuncay AKKOYUN, Elbistan'ın kayısı üretiminde hatırı sayılır bir konumda olduğuna belirterek, “Çiftçilerimizin 1 yıl emek verdikleri bahçelerinde hasat yaptıklarını görmek bizler için büyük mutluluk verici. Kayısı, bölgemizin ürünlerinden birisi. Elbistan Ovası, Türkiye'nin 4'üncü büyük ovası. Tahıl ürünlerinde, mısır, şekerpancarı ve ayçekirdeği üretiminde Türkiye'de sayılı yerlerden birisi. Kayısı başta olmak üzere meyve üretiminde de oldukça güzel başarılar elde ediyorlar. Kayısı, tescillendi. Malatya ve etrafındaki ilçelerden oluşan hinterlandın içerisine Elbistan'da girdi. Bundan sonra üretimin bilimsel olarak sağlam bir altyapıya kavuşturulması gerekiyor. Kayısı, emek isteyen bir meyve. Satışa gelene kadar 30'a yakın el değiştiriyor. Çok hassas bir meyve. İnşallah bizlerde elimizden geldiğince çiftçilerimize her türlü desteği vereceğiz” dedi.
3 / 11
KAYISININ YÜZDE 98'İ ELBİSTAN'DA YETİŞİYOR
KAYISININ YÜZDE 98'İ ELBİSTAN'DA YETİŞİYOR
Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan EMİRALİOĞLU, Kahramanmaraş'ta yetişen kayısının yüzde 98'inin Elbistan'da üretildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Elbistan Ovası, bizim için son derece değerli ve kıymetli bir bölge. Kahramanmaraş'ın tarım havzalarında çok önemli bir yer tutuyor. Kahramanmaraş'ın en önde gelen meyve ürünlerinden birisi. Kahramanmaraş genelindeki kayısının yüzde 98'lik kısmı Elbistan Ovamızda yer alıyor. Malatya kayısısı adıyla tescillenen ve artık bir dünya markası olan bu ürünün önemli üretim yerlerinden birisinin de Elbistan Ovası olduğunu bütün kamuoyu ile paylaşalım istedik.”
4 / 11
TESCİLLENEN KAYISIDAN ELBİSTAN'DA YARARLANACAK
TESCİLLENEN KAYISIDAN ELBİSTAN'DA YARARLANACAK
Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali BULUT; Elbistan kayısısının Avrupa Birliği tarafından tescillenen Malatya kayısısı bölgesine dahil olduğunu dile getiren Başkan Bulut, “Kayısı, Malatya merkez olmak üzere bu yıl coğrafi işaret belgesi ile tescillendi. Bu tescil bölgesinde Elazığ'ın Baskil, Sivas'ın Gürün ve Kahramanmaraş'ın da Elbistan ilçeleri bu coğrafi tescilin içerisine girdi. Dünya, internete girdiği zaman Malatya, Elbistan, Baskil ve Gürün kayısısını görecek” dedi.
5 / 11
KATILIMCILAR KAYISI STANDINI GEZDİLER
KATILIMCILAR KAYISI STANDINI GEZDİLER
Konuşmaların ardından katılımcılar, çevredeki bahçelerden toplanan kayısılarla oluşturulan standı gezdi.
6 / 11
Elbistan’da kayısı sevinci
7 / 11
Elbistan’da kayısı sevinci
8 / 11
Elbistan’da kayısı sevinci
9 / 11
Elbistan’da kayısı sevinci
10 / 11
Elbistan’da kayısı sevinci
11 / 11

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.