Tarım Kredi’nin bilişim şirketine Bitcoin şantajı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bilişim şirketi olan TARNET'in serverleri hacklendi. Serverleri hackleyen hackerler, TARNET'ten 600 bin lira değerinde Bitcoin talep etti. Serverlerin hecklenmesinden dolayı TARNET, maaş ödemesi, e-fatura gibi işlemleri manuel yapmak zorunda kaldı.

Tarım Kredi’nin bilişim şirketine Bitcoin şantajı!

TARNET'ten konuyla ilgili olarak iki gündür bir açıklama beklenirken, TARNET Genel Müdürü Ali Akgül, ortada açıklama yapılacak bir durum olmadığını belirtti. Hackerler tarafından yapılan sızıntı iddialarını ve para taleplerini doğrulayan Akgül, ancak hackerlere bir ödeme yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Akgül, şunları kaydetti:

“Konunun çok açıklama yapılacak, Tarnet'i, Tarım Kredi'yi ilgilendiren bir tarafı yok. Tarnet'in müşterilerini ve operasyonlarını ilgilendiren bir sıkıntı da yok. Eskiden kalma, tamamen devre dışı bırakılmamış, işlevsel olmayan bir sunucuya ufak bir sızıntı olmuş onu da kapattık. O da şifreleme yapılmış, veri alma değil. Ama onu da kapattık geldi geçti"

Sistemleri güvenlik anlamında test yaptırdıklarını ifade eden Akgül, bundan dolayı şuanda bazı süreçleri manüel yaptıklarını söyledi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 34 Adet Yorum Yapılmış.
23 Aralık 2018, 21:41

Tornetde olur böyle şeyler

Tornet
Çakma güreşçinin bilmem ne müdürü olduğu mesleksiz vasıfsız bi okadarda ça gözlü insanların yuvasında böyle olayların olması doğal adalet birgün yerini bulacaktır.
13 Kasım 2018, 00:20

DİKKAT

Şerefli Türk
Sayın Editör; Tarım kredinin şirketlerinin genel müdür, yardımcıları ve atananlarını bir araştırın Allah Aşkına. Fetöden atılanları ilk göreve gelir gelmez terfi ettirdiler bunlar. Listenin başında ismi olanlar neden saklandı Devamı..Sayın Editör; Tarım kredinin şirketlerinin genel müdür, yardımcıları ve atananlarını bir araştırın Allah Aşkına. Fetöden atılanları ilk göreve gelir gelmez terfi ettirdiler bunlar. Listenin başında ismi olanlar neden saklandı.
09 Kasım 2018, 09:53

Suçu bildirmeme suçu

Suç ve ceza
Sayın kuruyemişçi ve toy yardımcıssı, türk ceza kanununda suçu bildirmeme cezası olduğundan sanırım haberiniz yok. Derhal hacklenme olayını polise ve savcıya bildirin. Bildirmediğiniz takdirde ileride bir gün siz ikiniz de mahkemede Devamı..Sayın kuruyemişçi ve toy yardımcıssı, türk ceza kanununda suçu bildirmeme cezası olduğundan sanırım haberiniz yok. Derhal hacklenme olayını polise ve savcıya bildirin. Bildirmediğiniz takdirde ileride bir gün siz ikiniz de mahkemede sanık durumuna düşebilirsiniz. Suçu bildirmeme suçunun cezası bir yıldan başlar. Bir diğer konu koridorda hiçbir şey olmamış gibi rahat rahat yürüyormuşsunuz. Yoksa sizinle ilgili bir usülsüzlük belgesi de mi vardı da belgeler kaybolunca rahatladınız?
08 Kasım 2018, 08:17

Ali Akgülde

Orhan
Deloiyte danışmanlık soruşturma raporunu müfettişler 7 ay once bitirip teslim ettiler.Şitketin gnl muduru Ali Akgül 7 aydır.Bekletiyor.Kanaatim odur ki ; 7 ay önce bitirilen soruşturma rapprunun gerekleri yerine getirilseydi bu habere konu Devamı..Deloiyte danışmanlık soruşturma raporunu müfettişler 7 ay once bitirip teslim ettiler.Şitketin gnl muduru Ali Akgül 7 aydır.Bekletiyor.Kanaatim odur ki ; 7 ay önce bitirilen soruşturma rapprunun gerekleri yerine getirilseydi bu habere konu olan sunucu saldırısı önlenebilirdi.
08 Kasım 2018, 06:50

Olga ve Kuruyemişçi

Bonnie ve Clyde
Tarnette doküman yönetim sistemi,mail,dosya paylaşım sunucuları hacklenmş mahkemede kanıt olark kulllanılabilecek önemli belgelerin bulunduğu bu sunucular neden hacklendi de diger sunuculara niye dokunmadı bu hackerlar? Peki bu sunucu adre Devamı..Tarnette doküman yönetim sistemi,mail,dosya paylaşım sunucuları hacklenmş mahkemede kanıt olark kulllanılabilecek önemli belgelerin bulunduğu bu sunucular neden hacklendi de diger sunuculara niye dokunmadı bu hackerlar? Peki bu sunucu adresini vb ve bu sunuculara erişım engeli olmadığnı tarnet içindn sızdırableck bir hain veya görev ihmali yapan varmı? Bu sunucularn hackelnmesi mahkemeden kurtulmaya çalışan olga ve halen tarnette çalışmasna müsade edilen olganın kalıntılarının işine gelmezmi? Bu hacklme aynı zamanda olganın yaptıklarnın üstünü örtmye çalışan halen savcılığa gitmemiş kuruyemişçininde işine gelmezmi? Kafamda deli sorular
07 Kasım 2018, 23:32

Deloitte raparu hakkında.

Punisher Inside
Müfettişler raporunu verdi.Yaklaşık 7 aydır soruşturma raporu Tarnete teslim edildi. Tarnetin genel müdürü Ali Akgül raporu 7 aydır bekletti sonra Ahmet Bağcı ve Fahrettin Poyraza yanlış bilgi vererek raporun usullere aykırı olarak i Devamı..Müfettişler raporunu verdi.Yaklaşık 7 aydır soruşturma raporu Tarnete teslim edildi. Tarnetin genel müdürü Ali Akgül raporu 7 aydır bekletti sonra Ahmet Bağcı ve Fahrettin Poyraza yanlış bilgi vererek raporun usullere aykırı olarak iç denetçiye tekrar baktırması için olur aldırttı. Kısacası deloitte ve daha bir çok konudaki soruşturma raporunu 7aydır oyalayan Ali Akgüldür. Bu son Trnet olayında da araya hatırlı kişiler koyarak Fahrettin beyi yanıltmaya devam etmektedir. Ha bu arada 7 aydır Ali Akgül tarafından bekletilen söz konusu soruşturma raporda bilgi güvenliği konularında bir çok firmalardan alınan gereksiz danışmanlık işleride var. Belkide müfettişlerin soruşturma raporunun gerekleri yerine getirilmiş olsaydı son olay olmayacaktı.
07 Kasım 2018, 22:30

Bu uyarım Fahrettin POYRAZa

Allahtan Korkan Müslüman
Sn Gnl Müdürüm Fahrettin Poyraz! Size doğru bilgi gelmiyor.Tarnette işler çok karışık.Onemsiz gibi gösterilmeye çalışılan iş çok büyük. Yanınızdaki kişiler size gerçeği aksettirmiyorlar. Bu olayı acilen müfettişe yada savcı Devamı..Sn Gnl Müdürüm Fahrettin Poyraz! Size doğru bilgi gelmiyor.Tarnette işler çok karışık.Onemsiz gibi gösterilmeye çalışılan iş çok büyük. Yanınızdaki kişiler size gerçeği aksettirmiyorlar. Bu olayı acilen müfettişe yada savcılığa bildirin altından şok şeyler çıkabilir.Ali Bey kendini kurtarmak için olayı kapatmaya çalışıyor. 2 tane sunucu hacklmiş ve ortada şantaj var.Eger bu uyarımı özel kalem müdürü okıyorsa Fahrettin Poyraz beye iletmelisiniz.Ali Beye yada görevdeki diğer Tarnet müdürlerine inanmasın araştırtsın. Tarnette bu sadece görünen kısım.Uyarmadı demeyin.Allah yardımcınız olsın Sn Gnl Müdürüm Fahrettin POYRAZ
07 Kasım 2018, 20:02

Delotte firması kimin?

Müfettiş
Olganin delotte firmasına ödettirmiş olduğu 5.000.000 tl danışmanlık bedeli faturası hakkında müfettiş raporuna ne oldu?
07 Kasım 2018, 11:14

soru

soru
1.Tarnette şirketin arabasını ihaleye çıkmış gibi gösterip satın alan sonradan müdür olmuş bi vitaminsiz vardı duruyor mu? 2. Saçları olmayan bir müdür yardımcısı TZOB un ihalesine görevi suistimal edip kendi firması üzerinden Devamı..1.Tarnette şirketin arabasını ihaleye çıkmış gibi gösterip satın alan sonradan müdür olmuş bi vitaminsiz vardı duruyor mu? 2. Saçları olmayan bir müdür yardımcısı TZOB un ihalesine görevi suistimal edip kendi firması üzerinden girmişti aynı kişinin soruşturmalarda yaptığı usulsüzlüklerde adı geçiyordu ona ne oldu? 3. Ortak kart projesinde adı geçen torpilli vasıfsız bir müdür ile ilgili işlem yapıldı mı? Soruşturmada adı hep geçiyordu. 4. Karakalem çalışması eğitimiyle meşhur, ulu manitu, yazılım sektörünün aranan eski kanı verdiği danışmanlık ücretleriyle şirkete hangi bilgi güvenliği katkısı sağlamış, bu hizmetlere ne kadar ödemiş? Tiksinçsiniz. Gücünüz vatandaşa yetiyor.
06 Kasım 2018, 09:19

Hanciya cevap

Isimsizler
Hancı kardeş iştirakler binasi eksper değerinin %30 fazlasına satın alındı.Müteahhit ile yapılan sözleşme evlere şenlik.Tam tamına 2 sayfadan ibaret alıcı satıcı ödenecek para başka bir şey yok.Müteahhit firma ile vakıf mahkeme Devamı..Hancı kardeş iştirakler binasi eksper değerinin %30 fazlasına satın alındı.Müteahhit ile yapılan sözleşme evlere şenlik.Tam tamına 2 sayfadan ibaret alıcı satıcı ödenecek para başka bir şey yok.Müteahhit firma ile vakıf mahkemelik.Karayamaligin yatacak yeri yok. 1 Günde 33.000.000 tl parayı tık diye ödediler muteahhit firmaya.İçi boş bir binaya ödenen para bu rakam, kolon ve kirişten ibaret.Karayamaliktan hesabını kim sordu? Hiç kimse, yazık çok yazık.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ