Tarım Kredi'den Şanlıurfa'ya yem ve lisanslı depo yatırımı

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinde Tarım Kredi Lidaş tarafından Viranşehir'de kiralanan 30 bin ton kapasiteli depo açılışı ile Tarım Kredi Yem Tarafından Şanlıurfa'da yapımı planlanan Yem Fabrikası ve Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi Üst Yapı temel atma töreni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın katılımıyla yapıldı.

Tarım Kredi'den Şanlıurfa'ya yem ve lisanslı depo yatırımı

Osmanlı Mahallesi Mesire alanında Et ve Süt Kurumu Şanlıurfa Et Kombinası, Yem Fabrikası ve Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi Üst Yapı temel atma ile Lidaş 30 Bin Tonluk Lisanslı Depo açılış töreni düzenlendi. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı M. Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol, Tarım Kredi Yem AŞ. Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Tarım Kredi Lidaş Genel Müdürü Bülent Akça, TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şanlıurfa Hayvancılığın Başkenti Olacak

Törende konuşan Bakan Fakıbaba, “Cumhurbaşkanımız, ilk Tarım Bakanı olduğumda bana şunu söyledi, Fakıbaba benim dar gelirli kardeşlerime et yedireceksin. Ben de talimat emirdir dedim. Cumhurbaşkanım ve biz çalışmaya başladık. Hakikaten 15 binin üzerindeki şubelerde, beldelerde bile görüyorum, kıyma 29 lira kuşbaşı 31 lira. Günde 70 büyükbaş ve 200 küçükbaş ve bin ton depolama alanımız olacak. Ben Şanlıurfa'yı tanıtırken 3 tane 'T' diyordum tarım, ticaret ve tarih. Şimdi Şanlıurfa hayvancılığın başkenti olacaktır. Bu konuda ben ve arkadaşlarım AK Parti hükümetleri ve bakanları emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Şu anda gıda OSB hazır. İsot fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak. Fıstık fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak” dedi.

2018'de 160 Bin Ton Kapasiteli Lisanlı Depo

Tarım Kredi Kooperatiflerine ait tesisler hakkında bilgi veren Genel Müdür Poyraz, “İştirakimiz olan TK Lidaş tarafından 2018 hasat döneminde devreye girecek 160 bin ton kapasiteli lisanslı depolarımızdan 30 bin ton kapasiteli ilkini hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Lisanslı depoculuk sistemi; tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecesini yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamaktır. Bugün burada devreye soktuğumuz 53 bin metrekare alan üzerine kurulu ve mısır kurutma ünitesine sahip depomuz ile artık üreticilerimiz ürünlerini daha sağlıklı depolama ve değeri karşılığında pazarlama imkanı yakalayacak” dedi.

Yem Fabrikası 1 Yılda Tamamlanacak

Poyraz, “Bugün yine burada temelini attığımız yıllık 200 bin ton kapasiteli yem fabrikamız ile hayvancılık ile uğraşan ortaklarımızın en büyük girdilerinden olan yem konusunda da önemli bir adım atmış olacağız. Ayrıca fabrikamızın hammadde ihtiyacı olan arpa, buğday, mısır, küspe, kepek vb. ürünler yöre çiftçisinin üretiminden temin edileceği için bölgede ekonomik anlamda büyük katkısı olacaktır. 25 milyon lira yatırım bütçesi öngörülen fabrikamızı, 1 yıl gibi kısa bir sürede faal hale getirerek yöre halkının ve üreticilerimizin hizmetine açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında tesislerin temsili açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler halkla birlikte iftar yaptı.

TARIMDANHABER



Yorumlar

Toplam 16 Adet Yorum Yapılmış.
19 Haziran 2018, 07:47

1071

Alparslan
Ömer musa???
18 Haziran 2018, 20:09

Cengizzzz

Xxl
Külcü başkan neden yapılan yolsuzluğu kapatmaya çalışacakki ? Keşke sen de Külcü başkan gibi adam gibi adam olabilseydin ancak sen bu tür köşelerde adam karalamayı bilirsin , Külcü Başkanım senin doğruluğundan şüphesi olan va Devamı..Külcü başkan neden yapılan yolsuzluğu kapatmaya çalışacakki ? Keşke sen de Külcü başkan gibi adam gibi adam olabilseydin ancak sen bu tür köşelerde adam karalamayı bilirsin , Külcü Başkanım senin doğruluğundan şüphesi olan varsa önce kendisi dönüp aynaya bir baksın.
18 Haziran 2018, 16:41

MÜSTESAR

MEHMET
Akp genel merkezine sesleniyorum, müsteşar siyasi talepleri dikkate almıyor, kafasına göre atama yapıyor
18 Haziran 2018, 14:42

atamalar

mehmet
sayın bakanım gidin mümkünse bir daha tarım bakanlığının yanına dahi yaklaşmayın. liyakatsiz adamları sırf hemşerim ve yakınım diye atadınız, buna gıda kontrol genel müdürü ve müsteşar beyde dahil Urfalı elazıglı artık g Devamı..sayın bakanım gidin mümkünse bir daha tarım bakanlığının yanına dahi yaklaşmayın. liyakatsiz adamları sırf hemşerim ve yakınım diye atadınız, buna gıda kontrol genel müdürü ve müsteşar beyde dahil Urfalı elazıglı artık gına geldi bakanlığı ayrıştırdınız...bunda seker ve tutun kurumuna yaptığınız atamalar bır örnek.
18 Haziran 2018, 12:57

TKK 2 Devam

Sebebine gelince; Atanan isimlere bakınca 3 genel müdürde 3 dönem milletvekilliği yapmış, kurumu tanımayan sadece bakanın ve siyasilerin emir ve talimatlarını yerine getirmekten başka bir iş yapmayan, tüm atama ve tayinlerde liyakata de Devamı..Sebebine gelince; Atanan isimlere bakınca 3 genel müdürde 3 dönem milletvekilliği yapmış, kurumu tanımayan sadece bakanın ve siyasilerin emir ve talimatlarını yerine getirmekten başka bir iş yapmayan, tüm atama ve tayinlerde liyakata değil siyasete göre hareket eden, B.B ve kooperatif tayinlerinde sadece bir partinin mitingine gidip selfi yapanların tayinlerinin yapıldığı bir kurum haline geldi. İnşallah bu kurum çok yakında liyakat sahibi insanların idaresi altına girerek siyasilerin rant kapısı olmaktan çıkarak asli görevi olan çiftci kuruluşu haline gelir.
18 Haziran 2018, 12:48

TKK

Tarım Kredi Kooperatifleri KHK ile 1995 yolunda güya gerçek sahipleri olan çiftçilere verildi. Esas Tkk Kerim’in çöküşünde bundan sonra başladı. Güya siyasetten arındırılacak kurum bırakın siyasetten arındırılmayı köy koopera Devamı..Tarım Kredi Kooperatifleri KHK ile 1995 yolunda güya gerçek sahipleri olan çiftçilere verildi. Esas Tkk Kerim’in çöküşünde bundan sonra başladı. Güya siyasetten arındırılacak kurum bırakın siyasetten arındırılmayı köy kooperatiflerindeki genel kurullarda bile siyasi görüşe göre adaylar seçildi. 2002 yılından sonra idareci olarak atananlar sanki bu kurum 2002 yılında kurulmuş gibi hareket ettiler. Halbuki bu kurum daha önce gerçek bir çiftci kuruluşuydu, sadece çiftçiye hizmet eder kar smacı gütmezdi. Şu anda kurum tarım kesimine hizmetten çok toptancı gibi çalışıyor. Çiftçiden ürün almayıp tüccardan mal alıp üzerine belli bir komisyon koyup satıyor. Bu kurumun biran önce gerçek kimliğine kavuşması lazım. Ancak bu idarecilerle mümkün değil.
17 Haziran 2018, 15:53

Acil

Acil
EMEKLİLİĞİ DOLAN BÖLGE MÜDÜRLERİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUYOR ÇOOOOOK RAHATLAR FAHRETTİN BEY EŞİNİ ÇABUK TUT SONRA DİĞER GN MÜDÜRLER GİBİ ÇOOOK PİŞMAN OLURSUN BİZDEN SÖYLEMESİ
17 Haziran 2018, 14:32

Selimiye

Cengiz l
Bay kulcu yonetim topşantısında selimiyedeki yolsuzlugu kapatmaya calışmıştı. İçerdeki suclular sucunu itiraf etti. Bay kulcunun kapatmaya calıştıgı baska konularda varmı. Fahrettin beye soleyın bu konuyu
16 Haziran 2018, 12:16

Beklenen oluyor

Haberci
İstanbul da huber köşkünde bir görüşme gerçekleştirildi görüşme olumlu geçti hayırlı olsun..seçime de 7 gün kaldı
16 Haziran 2018, 00:55

Bakan Batı’ya da bak

Çiftçi
Sayın cumhurbaşkanından her ile bir tarım bakanı istiyoruz.:-)

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Merkez Birlikler HABERLERİ